Никъде в Газа не е пощадена разрушителната сила на израелската армия и нейните свирепи бомбардировки след атаката на Хамас срещу Израел на 7 октомври 2023 г., която предизвика войната. Посредниците смятат, че са на път да сключат споразумение за прекратяване на огъня, за да прекратят боевете и да осигурят освобождаването на израелските заложници, задържани в ивицата, пише Financial Times.
Но никъде не е било по-разрушено от Джабалия, някога древен град, който след войната от 1948 г. дава името си на близкия бежански лагер.
Той се превърна в един от най-големите лагери на палестинските територии, като Джабалия и околните улици са дом на около 200 000 души - включително повече от 100 000 официално регистрирани бежанци, според ООН и местни служители.
Историята му проследява трагичната дъга на израелско-палестинския конфликт, роден в края на една война и унищожен в друга - гробище от спомени, незакотвени от ориентирите, които някога са ги държали на място.
Никой никога не е описвал Джабалия като красив, особено самия лагер. Но винаги е бил оживен, жизнен отрязък от палестинския живот: молитви в джамията Ал-Авда, протести с гарнитура шаурма на кръговото кръстовище на Шестте мъченици, романси, благословени в близката сватбена зала в Багдад.
Забележителната триетажна „сграда за ориенталски сладкиши“ Ал-Кади, където се продават сладкиши, включително известната баклава с пълнеж от шам фъстък, беше друг магнит. Местните жители се събираха за рождени дни в залата му, докато хиляди хора поръчваха предварително чинии със сладкиши, за да отпразнуват резултатите от гимназиалните изпити.
Толкова безмилостно беше израелското нападение и толкова пълно унищожение – не само в Джабалия, но и в близките Бейт Лахия и Бейт Ханун – че бивш израелски министър на отбраната в края на миналата година описа действията на военните в Северна Газа като „етническо прочистване“.
„Няма Бейт Ханун. Няма Бейт Лахия. Те [израелската армия] в момента действат в Джабалия и по същество почистват района от арабите“, каза Моше Ялон пред местна телевизия. Осъден за коментарите си, той се удвои, като каза на втори интервюиращ, че „това е етническо прочистване – няма друга дума за това“.
Израелските отбранителни сили отричат това, заявявайки, че са фокусирани върху унищожаването на Хамас. „От само себе си се разбира, че няма доктрина на IDF, която цели да причини максимални щети на гражданската инфраструктура“, казаха военните.
От въздуха бежанският лагер Джабалия сега е акри развалини, доколкото могат да видят дроновете, някога гъмжащите му улици са погребани под отломките на десетки хиляди домове. От другата страна на ивицата повече от 46 000 палестинци са били убити, според местни власти.
Поетът Мосаб Абу Тоха е израснал в близкия Бейт Лахия. Първо бяга в Египет, след това в Сиракуза, Ню Йорк. Всичко, което му остава да предаде на децата си, са приказките.
Неговата библиотека от няколко хиляди книги е унищожена от израелските въздушни удари. „Оставям вратата на стаята си отворена“, пише той в едно стихотворение, „така че думите в книгите ми да избягат, когато чуят бомбите.“
Това, каза той, е трагедията на палестинския бежански опит от 1948 г. насам: многократни принудителни разселвания по време на конфликт, дори от временни домове в бежански лагери в окупирани палестински територии, като същевременно се поддържа надежда за завръщане в домовете на предците в Яфа, Хайфа или Рамле.
Beit Hanoun |
Israeli soldiers from the 90th battalion blows up homes in the already exterminated town. pic.twitter.com/JBs573mGzm
— Younis Tirawi | يونس (@ytirawi) January 4, 2025
Джабалия заема голямо място в историите както на израелци, така и на палестинци. Първата интифада, или въстание, избухна от гъмжащите му улички през 1987 г., след като израелски шофьор на камион блъсна и уби трима палестинци от лагера, разпръсквайки десетилетия кипящ гняв срещу израелската окупация на ивицата.
Но неговото гъсто, хаотично разрастване от временен лагер след войната от 1948 г. до бетонна джунгла от не повече от два квадратни километра също подчерта неразрешим проблем в сърцето на израелско-палестинския конфликт: правото на завръщане за палестинците, които са напуснали домовете си в това, което в крайна сметка стана Израел, и поколения от техните потомци.
Сега, преместен сред руините на друг лагер, 69-годишният Фарес има една мечта: ако Израел някога се оттегли, той ще опъне палатка над руините на къщата си и ще живее там, докато Джабалия бъде възстановена.
Дали Израел ще позволи на стотиците хиляди хора, избягали от северната част на Газа, да се завърнат, е решаващо препятствие в преговорите за прекратяване на огъня. Всеки, който се завърне, ще се върне към пейзаж, разрушен от нахлувания на ИД, включително в настоящата операция, която според Израел има за цел да спре прегрупирането на Хамас. Повече от 50 израелски войници бяха убити в северната операция.
Министерството на здравеопазването е регистрирало 2500 смъртни случая в северната операция досега, но с много тела, оставени да гният по улиците - някои дори изядени от бездомни кучета - местните власти смятат, че истинската жертва е двойно по-голяма. Единственото лечебно заведение, което все още е в експлоатация, Индонезийската болница, почти не функционира, казаха лекари.
Повече от три месеца Израел допуска малко храна
IDF отрича, че прилага така наречения „ план на генералите “, предложен от бившия съветник по националната сигурност Гиора Ейланд, включващ обезлюдяването на северна Газа със сила и чрез отказ на хуманитарна помощ.
Високопоставен израелски служител, пожелал анонимност, обаче каза, че северната част на Газа „никога повече няма да изглежда същата“. Много от израелските кибуци, насочени към нападението на Хамас от 7 октомври, при което според израелските власти загинаха 1200 души, са били близо до северната част на ивицата.
Хуманитарните работници казват, че не могат да останат повече от няколко хиляди души. Някои упорито отказват да бъдат прогонени от земята си. Други са твърде бедни или болни, за да се движат. Някои се блъскат между едва функциониращи болници, надявайки се, че защитеният им статут съгласно международното право може да предложи някаква оскъдна безопасност.
Абед Абу Гасан се приютяваше в училище близо до индонезийската болница. През целия ден той чуваше артилерия и експлозии, докато израелските инженерни части унищожаваха пояс след пояс от къщи, като много от тях публикуваха видеоклиповете онлайн в кадри, които IDF се опита да овладее. В някои видеоклипове израелски войници се смеят, пускат музика и танцуват като контролирани събарянията разрушават домове.
Групи за правата на човека, включително Amnesty International и експерти на ООН, осъдиха унищожаването на цивилна собственост от Израел, като казаха, че освен ако то не служи на ясна военна цел, действията могат да нарушат международното право.
Израелската армия заяви, че нейните действия в Газа и Джабалия са „необходими, за да се приложи отбранителен план, който ще осигури подобрена сигурност в Южен Израел“.
Тя каза, че нейните операции в Джабалия са фокусирани върху елиминирането на бригадите на Хамас в Северна Газа, които „систематично експлоатират цивилни центрове“.
„Израелските отбранителни сили предприемат възможни предпазни мерки, за да сведат до минимум щетите върху гражданската инфраструктура, цивилното население и евакуациите в съответните случаи“, се казва в изявлението, като се твърди, че нейните войски са се натъкнали на квартали, превърнати в „бойни комплекси, използвани за засади“.
От вътрешността на Джабалия терорът се увеличава от индустриалния характер на разрушението. Абу Гасан каза, че цели квартали са били изравнени: Фахура, Фалуджа и Абу Шариф.
„Останах въпреки глада“, каза той сред експлозии. „Ние, хората от севера, го обожаваме тук, но ситуацията стана катастрофална: глад, страх и унищожаване на всяка сграда.“
Десет дни след разговор с FT семейството му каза, че Абу Гасан е мъртъв: убит в любимия си Бейт Лахия от израелски въздушен удар, умиращ в руините на северната част на Газа, която той отказа да изостави.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.