IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Съюзниците на САЩ песимисти към завръщането на Тръмп, но враговете им - оптимисти

ЕС все пак разделен във възприятието си за новоизбрания президент на САЩ

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

Гражданите на традиционните съюзници на САЩ като Обединеното кралство, Южна Корея и страните-членки на ЕС изразяват по-големи съмнения относно бъдещето на администрацията на Тръмп в сравнение с останалия свят, според ново глобално проучване.

Съюзниците на САЩ в Европа са най-песимистично настроени към бъдещия глобален ред под ръководството на Доналд Тръмп, разкрива проучването, проведено за Европейския съвет за международни отношения (ECFR) и доклада за Европа на Оксфордския университет.

В ЕС и Обединеното кралство мнозинството от хората смятат, че втората администрация на Тръмп ще е пагубна за американските граждани, собствените им страни и разрешаването на глобалните конфликти. Общественото мнение относно Тръмп е значително ниско и в Южна Корея.

„Какво общо имаме ние (ЕС и Южна Корея)? И двете държави са съюзници на САЩ, които зависят от САЩ за сигурността си“, казва пред Euronews Тимъти Гартън Аш, историк от Оксфордския университет и съавтор на изследването.

Но непредсказуемостта на Тръмп по отношение на външната политика, особено в подхода му към НАТО и войната в Украйна, поражда все повече опасения в цяла Европа дали САЩ биха подкрепили своите трансатлантически съюзници в случай на конфликт.

Въпреки това ECFR добавя, че ЕС е разделен във възприятието си за новоизбрания президент на САЩ и отношенията, които блокът трябва да има със страната.

„Страхувам се, че въздействието на Тръмп ще бъде не само да раздели Запада, но и да раздели Европа. А това е голямо предизвикателство за нас, европейците“, добавя Гартън Аш.

Той припомня неотдавнашното посещение на италианският премиер Джорджия Мелони в Мар-а-Лаго или гласната подкрепа на унгарския премиер Виктор Орбан за Тръмп.

Всеки опит на ЕС да постигне единство в пряка опозиция на Тръмп може да доведе до големи разделения както между, така и вътре в държавите-членки, се казва в доклада.

В целия блок 21% от респондентите гледат на Съединените щати като на съюзник, който споделя интереси и ценности, 50% ги смятат за необходим партньор, докато 3% ги смятат за съперник в конфликт.

За разлика от европейските възприятия, в страни като Индия, Китай и Русия хората са по-оптимистично настроени за завръщането на Тръмп в Белия дом, смятайки го за полезно за собствените им страни и за глобалния мир. Проучването приписва този оптимизъм на обещанията на Тръмп да сложи край на войните в Украйна и Близкия изток, но предупреждава, че неизпълнението на тези обещания може да промени общественото мнение през следващите години.

Например, 82% от анкетираните в Индия смятат, че президентството на Тръмп ще донесе добро на мира в света, позиция, споделяна от 57% от гражданите в Саудитска Арабия и повече от половината (52%) в Китай.

Надпревара за влияние

Разделението относно възприемането на ролята на САЩ през следващите години се отразява и във възприятията кои държави ще бъдат основните глобални актьори.

Мнозина по света все повече гледат на Европейския съюз като на голяма световна сила. Повечето страни, включително Китай, Съединените щати и Саудитска Арабия, виждат ЕС като способен да преговаря при равни условия с други големи сили.

Проучването обаче показва, че тези, които са най-скептични относно влиянието на ЕС, са самите европейци, като почти половината от гражданите се съмняват, че ЕС може да преговаря за условия със САЩ или Китай.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата