IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Германия може да се изправи пред нов спад на БВП през 2025 г.

Бундесбанк прогнозира растеж от едва 0,2%

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Според Bloomberg германската икономика продължава да спада. През 2024 г. БВП на страната е намалял с 0,2%, а през 2023 г. с 0,3%. Икономистите прогнозират, че ситуацията може да се влоши още повече през 2025 г.
Икономиката на Германия се сви за втора поредна година през 2024 г. и е малко вероятно да нарасне много през 2025 г., разкривайки предизвикателството пред новото правителство на страната след провеждането на предсрочни избори през февруари.
Брутният вътрешен продукт е спаднал с 0,2% след спад от 0,3% през 2023 г., съобщи статистическата служба в сряда. Това е едва вторият път от 1950 г., когато производството се свива за две поредни години.
Борбите на най-голямата икономика на континента са водеща тема на избори, които мнозина се надяват да донесат по-ориентирани към растеж политики, способни да помогнат за изваждането на 20-те държави от еврозоната от собствения й коловоз.
Но малцина предвиждат бързи решения на проблеми, които включват слабо глобално търсене, неразположение в производството - особено сред производителите на автомобили - продължаващите последици от енергийната криза, задушаващата бюрокрация и недостига на квалифицирани работници.
„Германия преминава през най-дългата фаза на стагнация в следвоенната история“, каза Тимо Волмершойзер, който ръководи прогнозите в института Ifo. „Също така изостава значително в международно сравнение.“


Германия беше единствената икономика от Г-7, която се сви през 2023 г. и е първата, която публикува данни за цялата година за 2024 г. Нейните перспективи за 2025 г. обаче остават мрачни. Бундесбанк прогнозира растеж от едва 0,2% и предупреждава, че дори е възможно ново свиване, ако новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп изпълни заплахите си за мита.
„Политическият смут у дома и заплахата от мита от САЩ вероятно ще натежат върху икономическата активност на Германия, което ще доведе до много скромен растеж. Рисковете за перспективите са изкривени в посока надолу и големите проблеми във важния производствен сектор могат лесно да изтласкат страната обратно в територия на рецесия.
Икономическият упадък и кавгите за това как да бъде спрян бяха важни фактори за падането на трипартийната коалиция в Германия през ноември. На предсрочното гласуване на 23 февруари канцлерът Олаф Шолц изглежда ще бъде победен от Фридрих Мерц.
За да върнем икономиката в релси, „имаме нужда от убедителни отговори от политици и компании на основните трансформиращи предизвикателства“, каза икономистът от KfW Research Клаус Боргер.
От решаващо значение ще бъде как следващото правителство ще се справи с германските ограничения върху държавните заеми и дефицитите, известни като дълговата спирачка . Строгите правила, поддържани отдавна от консервативни политици, може да бъдат преразгледани, за да позволят повече гъвкавост за финансиране на инвестиции в неща като инфраструктура, енергетика и отбрана.
Германските статистици казаха, че БВП за четвъртото тримесечие е спаднал с 0,1% спрямо предходните три месеца - развитие, което икономистът на Deutsche Bank Робин Винклер описа като тревожна изненада.
Страната не е единствената в Европа, която преживява труден период. Франция , икономика номер 2 в еврозоната, се бори с фискални и политически катаклизми , които ще изискват години на затягане на коланите, което вероятно ще натежи върху растежа.
Рядко светло петно ​​е паричната политика на Европейската централна банка, като служителите във Франкфурт ще продължат да намаляват лихвените проценти, след като ги намалиха четири пъти през 2024 г.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата