IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

ЕС обмисля ограничения върху вноса на руски алуминий

Ограниченията върху алуминия ще бъдат постепенни

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

Според запознати Европейският съюз (ЕС) обмисля да наложи ограничения върху вноса на руски алуминий и постепенно да спре вноса на втечнен природен газ от страната като част от нов пакет от санкции, насочени срещу Москва заради пълномащабното й нахлуване в Украйна, съобщава Bloomberg.

Проектомерките, които ще бъдат част от 16-ия пакет от санкции на блока, включват ограничения за още десетки плавателни съдове, които са част от сенчестия флот на Москва от танкери, превозващи руски петрол, и допълнителен контрол върху износа на стоки, използвани за военни цели. Стъпката може да доведе и до изключване на още банки от системата за международни разплащания SWIFT, заявиха хората, които говориха при условие за анонимност.

Ограниченията върху алуминия ще бъдат постепенни, като сроковете и обхватът им все още предстои да бъдат определени, казаха хората. Излизането от пазара на втечнен природен газ би могло да се осъществи или като санкция, или като част от пътна карта, която изпълнителният орган на блока трябва да представи следващия месец, казаха те. По-рано Ройтерс съобщи за обсъждането на алуминия.

Руският втечнен природен газ остава една от последните големи енергийни зависимости на Европа, след като Москва драстично сви потоците по тръбопроводите. Миналата година ЕС внесе рекордни количества супер охладено гориво от Русия. Досега европейските политици се въздържаха от по-строги ограничения върху втечнения природен газ, за да избегнат ценови шокове, които през последните години навредиха на промишлеността в региона.

Проектопредложенията все още се обсъждат между държавите членки и могат да се променят, преди да бъдат официално представени. Въпреки че няколко държави настояват за забрана на вноса на руски газ, ЕС все още трябва да реши дали да разчита на санкции, за да я направи правно обвързваща, на регулации като част от пътна карта или на комбинация от тези две мерки, твърдят длъжностни лица и дипломати, запознати с преговорите.

Санкциите могат да бъдат най-силният аргумент за прекратяване на договорите с руски доставчици, но те изискват единодушно одобрение от държавите членки и са ограничени във времето. Европейските правителства, които досега не бяха склонни да се откажат от руския втечнен природен газ, наблюдават нервно покачването на цените на газа заради студеното време и новите санкции на САЩ срещу руската енергетика.

Забраната „вероятно само ще увеличи несигурността на доставките за европейския пазар, като евентуално ще предложи известна подкрепа на цените. През 2024 г. около 18% от вноса на втечнен природен газ в ЕС идва от Русия“, заявиха в бележка стоковите стратези на ING Groep NV, ръководени от Уорън Патерсън. Въпреки това в сряда въздействието на предложенията на ЕС върху цените беше слабо. Не е ясно също така колко бързо ще бъде поетапното прекратяване на доставките.

САЩ и ЕС постепенно налагат санкции на някои руски проекти за втечнен природен газ, за да ограничат плановете на Москва за разширяване на износа, но тези усилия не допринесоха за намаляване на апетита на региона към руските доставки, които не са били засегнати от ограничения. Доставките за Европа нараснаха рекордно през миналата година, тъй като енергийните компании от Франция до Испания внасят горивото по дългосрочни договори. Европа е и по-привлекателна дестинация от по-далечните азиатски пазари.

Миналата седмица САЩ наложиха ограничения на два малки руски завода за втечнен природен газ, които изнасят горивото, като това е първият случай, в който обект на посегателство са действащи съоръжения за износ. Но фокусът върху този последен ход на отиващата си администрация на Байдън скоро ще се измести към политиките на Доналд Тръмп по отношение на Русия. Той многократно е обещавал да сложи край на войната на Владимир Путин в Украйна, като същевременно настоява Европа също да купува повече американска енергия.

Преди нахлуването в Украйна Русия беше ключов доставчик на европейския пазар на алуминий, но доставките намаляха поради широко разпространеното самосанкциониране от страна на производителите и постепенното пренареждане на световните вериги за доставки.

На Русия се падат около 6% от европейския внос, като доставките са намалели наполовина спрямо нивата от 2022 г., заяви в бележка анализаторът на Morgan Stanley Ейми Гауър. От началото на войната Китай купува руски метал в по-големи обеми и ако бъде наложена забрана за внос, въздействието върху пазара ще зависи от това дали допълнителните обеми могат да бъдат пренасочени, каза тя.

Санкциите върху руския тръбопроводен газ не са приложими, тъй като група държави, включително Унгария и Словакия, все още разчитат на доставки от ПАО „Газпром“, заявиха някои от служителите.

Забраната на втечнения природен газ е по-възможна, тъй като трите държави, които внасят най-голям дял от горивото - Испания, Белгия и Франция - не се очаква да блокират наказателните мерки срещу Русия, смятат служителите.
Блокът обмисля и предложения за включване в списъка на повече компании от трети страни - включително Китай и Обединените арабски емирства - които помагат на Москва да се сдобие с технологии, използвани в оръжията, както и ограничения за руския транспортен сектор.

Отделно от това ЕС се стреми да затвори повече вратички, които позволяват на Москва да заобикаля съществуващите ограничения, както и да въведе по-високи мита върху селскостопанските стоки и торовете успоредно с новия пакет от санкции.
Блокът се стреми да приеме новия пакет от мерки следващия месец, за да отбележи три години от нахлуването на Русия в съседната страна.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата