На 1 януари Столото, основният дистрибутор на руски лотарии, обобщи резултатите от тегленето на новогодишния милиард. Супер наградата беше спечелена от руснак, който е закупил своя билет онлайн и е предоставил телефонен номер, регистриран в Сахалинска област. Като се вземат предвид данъците, той ще получи 781 милиона рубли. Това са 5620 средни работни заплати в региона.
Но расте ли търсенето на лотарийната печалба в Русия? А какво се случва с победителите? Оказва се, че не всеки има щастлив живот.
Кой организира лотариите и откъде отиват парите?
От 2014 г. само държавата може да организира лотарии. В сайта на Столото, който обслужва тиражите, директно се посочва, че частни състезатели са "измамили участниците в играта".
Веригата изглежда така - Министерството на финансите и Министерството на спорта решават да направят лотария. Те подписват договор с оператор (може и частен) и одобряват условията на тегленето. Операторът от своя страна се свързва с дистрибутор (също частен), който поема всички процеси: отпечатване на билети, създаване на търговска мрежа, маркетинг, закупуване на лотарийни машини, поддръжка на финансовата и дигитална инфраструктура.
Основното правило: държавата винаги печели. Съгласно закона наградният фонд на всяко теглене е 50-70% от приходите от билета. Тоест не се изисква изобщо начален капитал. Столото открито казва, че „лотарията не е бизнес, а начин за финансиране на държавните разходи“.
Доходите идват от два източника. Първо, операторите винаги прехвърлят част от приходите директно на властите. До 2025 г. това бяха 10% от средствата, които оставаха след изплащане на наградите. През новата година системата се промени, стандартът за приспадане беше увеличен и ще расте на етапи до 2028 г. Например през 2023 г. властите са получили 3,5 милиарда рубли, а до края на 2025 г. очакват 3,8 милиарда.
Тези пари не могат да се харчат по собствена преценка, като лотарията първоначално е замислена за подпомагане на определен спорт и съответно средствата се изпращат към съответната федерация или се запазват за изграждане на спортни съоръжения. Организаторите - Министерството на финансите или Министерството на спорта - получават плащания на всяко тримесечие.
Популярна ли е лотарията сред руснаците?
Трудно е да се каже със сигурност. От една страна, Stoloto съобщава, че 40 милиона руснаци, или почти една трета от населението на страната, купуват лотариен билет поне веднъж годишно. Компанията поддържа до 600 тиража дневно. Продажбите растат както преди, така и след войната между Русия и Украйна. Но това може да се дължи на свързването на нови търговски обекти. Ръстът на приходите може да се дължи на по-високите цени на билетите, пускането на нови игри и платени функции.
По един или друг начин бюджетните вноски растат няколко години подред, въпреки кризата. Организаторите уверяват: „Има погрешно схващане, че хората участват в лотарията по-активно, когато се случват различни трудни събития. Но участниците са по-склонни да купуват лотарийни билети, именно когато всичко е наред.“
Според компанията продажбите са се сринали веднага след 24 февруари 2022 г., но са се върнали към планираните темпове до май. Освен това участниците на пазара подобриха маркетинга: акцентът върху успешните истории и големите печалби доведе до 34% увеличение на търсенето през 2023 г.
Традиционно продажбите растат по празниците: 8 март, 23 февруари и Нова година. Лотарийните билети се превърнаха в най-често срещаната покупка сред московчани минути преди да започне звънът на камбаните. Регионалните медии пишат, че през декември търсенето нараства с 50%. Най-голям е напливът в търговските обекти, където вече има намерен печеливш билет. Например през 2023 г. семейство от Тюмен, логопед и стругар, получи милиард рубли, като направи покупка в търговски център „Дарина“. Година по-късно там се отправиха дори жители на съседни региони. Тогава мъж от Чита (четири хиляди километра от Тюмен) сподели, че спестява през цялата година и купува около 500 билета наведнъж.
Имат ли шанс обикновените руснаци да забогатеят от лотарии?
Уебсайтът Stoloto има отделна страница с победители: под всяка история с голяма печалба има кликващ бутон „Искам същото!“, който води до раздела за закупуване на билети. В някои случаи имената на участниците в лотарията са скрити, но по-често пълното им име и снимка са достъпни. Участниците сами решават да разкрият данните си.
Компанията отбелязва, че има специална услуга за подкрепа на победителите: те получават психологическа и експертна подкрепа, помощ от финансови консултанти. Освен това организаторът има право да изплати големи печалби в рамките на 180 дни: това се прави специално, така че клиентът да избегне спонтанно харчене и да има време да помисли за какви цели е разумно да разпредели капитала. Освен това служителите поемат функцията на пресслужба, ако медията иска да интервюира победителя.
Подробностите за мъжа от Сахалин, който спечели милиард през 2025 г., не са публикувани, но той вече се оказа под натиск. Ръководителят на движението на ветераните на Русия Илдар Резяпов, призова парите да бъдат дарени "за нуждите на SVO". Според него 10% от печалбите ще бъдат „достатъчни на руснака да реализира всички планове и идеи, да реши всички материални и жилищни проблеми, ако има такива“, а неговата организация ще помогне за управлението на остатъка. „Това ще бъде патриотична стъпка и ще служи за пример на всички“, завърши Резяпов.
През 2017 г. пенсионерката от Воронеж Наталия Власова спечели 506 милиона рубли. РБК пише, че Власова и дъщеря й започнали да получават заплахи от непознати, а просяци започнали да чакат пред дома им. В резултат на това те трябвало да изтрият всичките си акаунти в социалните медии.
Същата година жителка на Сочи успя да получи голяма сума - нейният лотарен билет донесе 364 милиона рубли. Жената се оплака, че печалбата е трябвало да бъде взета от Москва. „За надеждност“ тя идсала да вземе цялото семейство на пътуването, но нямала пари за това. Въпреки това тя обеща да прехвърли 30% от средствата в избирателния фонд на Краснодарския клон на Комунистическата партия на Руската федерация, който беше изправен пред избори за Законодателното събрание. Партията успя да вземе три места от 70.
През 2014 г. неназован жител на Красноярски край спечели повече от 10 милиона рубли в лотарията, но не плати данък върху доходите. Следственият комитет образува наказателно дело. Така, по обвинения за укриване на данъци в големи размери, мъжът бе изправен пред една година затвор. Ако беше в особено големи размери, срокът можеше да бъде увеличен на три години.
През 2001 г. чистачка от Уфа спечели милион долара от лотарията или 28 милиона рубли по тогавашния обменен курс. Надежда Мухаметзянова, както каза съпругът й, взе билета с ресто от закупуване на алкохол. Семейството успя да си купи два апартамента и две лади, помогна на роднини и приятели, но не промени начина си на живот. Зве години по-късно по време на купон в новия апартамент започнал пожар, изгорил ценно имущество и котките на семейството. Три години по-късно победителят почина.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.