IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Защо пратеникът на Тръмп в Украйна се обърна към ирански култ?

Изглежда, че възгледите по отношение на Украйна не са напълно утвърдени

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

През уикенда бъдещият пратеник на новоизбрания президент Доналд Тръмп по въпросите на Украйна генерал Кийт Келог говори в Париж на събитие на Националния съвет на съпротивата на Иран, известен още като МЕК (Муджахидин-е Халк) - иранска изгнаническа група, която се стреми да свали ислямското правителство в страната, пише The American Conservative.

Келог се застъпи за възстановяването на кампанията за „максимален натиск“ срещу Иран, която беше отличителна черта на първата администрация на Тръмп. В рамките ѝ Тръмп се отказа от ядреното споразумение между Иран и световните сили, известно като JCPOA, и уби влиятелния командир на иранските елитни сили „Ал Кудс“ Касем Солеймани. Последният акт доведе Вашингтон и Техеран до ръба на война в началото на 2020 г. Келог подчерта, че „слабостта на режима“ означава, че „времето върви към свободен и различен Иран“.

Цялата насоченост на събитието в Париж беше да се възползва от геополитическите неуспехи на Иран след смазването на „Хизбула“ от Израел в Ливан и падането на режима на Башар Асад в Сирия, както и от нарастващите вътрешни проблеми на страната, като например енергийната криза. Непреклонно враждебната към Ислямската република МЕК се стреми да заеме водеща позиция в усилията за насърчаване на смяната на режима в Иран.

Въпреки това организацията е всичко друго, но не и легитимна, демократична опозиция на сегашните управляващи в Техеран. Тя има радикални марксистко-ислямистки корени и история на убийства на американци (което ѝ е осигурило място в списъка на САЩ с терористични организации). Нарушенията на правата на човека и тоталитарните вътрешни практики с култови характеристики са добре документирани, включително от сериозни изследователски организации като Human Rights Watch и RAND Corporation. Служенето на МЕК на иракския диктатор Саддам Хюсеин по време на кървавата ирано-иракска война през 80-те години на миналия век гарантира, че групата е презирана от иранците, включително и от тези, които не изпитват никакви симпатии към Ислямската република.

С какво тогава се обяснява привличането на тази група от толкова много западни политици и служители? Възможно е да има истински вярващи, но друго възможно обяснение би могло да бъде фактът, че МЕК е организация с богати джобове, за която се знае, че харчи щедри суми за ораторите на своите събития. Тези добре финансирани лобистки усилия успяха да я извадят от списъка на САЩ с терористични организации през 2012 г.

Келог не е единственият член на бъдещата администрация, който се е ангажирал с МЕК. Това е направил и бъдещият държавен секретар Марко Рубио. Това повдига неизбежни въпроси за това до каква степен НКРИ/МЕК ще има ухо във Вашингтон на 20 януари. И как влиянието на МЕК ще бъде съвместимо с позицията на самия Тръмп, който изрично изключи смяната на режима в Иран като външнополитическа цел на САЩ през втория си мандат? Действията на Келог повдигат неудобен призрак на прецедентите в първата администрация на Тръмп, като някои от нейните служители гордо се хвалят, че подкопават програмата на президента.

И все пак по-интригуващият въпрос е защо Келог, пратеникът за Украйна, се е появил в Париж, за да говори на първо място за Иран. Всъщност се очакваше той да пътува до Украйна в началото на януари, за да тества почвата с президента Володимир Зеленски за прекратяване на войната. Посещението му беше отложено, което украинското външно министерство обясни като странност на американското законодателство, което уж забранява подобни контакти преди официалното встъпване в длъжност на новия президент.
Това не е убедително обяснение. Встъпващият в длъжност специален представител на Тръмп за Близкия изток Стивън Уиткоф все пак посети Израел и Катар и според съобщенията е оказал натиск върху израелския министър-председател Бенямин Нетаняху да приеме отстъпки, необходими за освобождаването на заложниците, държани от палестинската терористична организация Хамас, преди встъпването в длъжност на Тръмп. Никакво законодателство очевидно не е стояло на пътя на това посещение.

По-вероятно е посещението на Келог да е било отложено, защото идеите на Зеленски за това как да се сложи край на войната са в противоречие с това, което Тръмп проповядва. В интервюто си с Лекс Фридман, популярен американски подкастър, Зеленски удвои линията си, че краят на войната е невъзможен без покана за присъединяване на Украйна към НАТО или без подобни силни гаранции за сигурност от страна на САЩ. Зеленски също така настоя, че иска да обсъди тези гаранции с Вашингтон и европейските съюзници и едва след това да седне на масата с руския си колега Владимир Путин.

Няма доказателства обаче, че тези идеи са в синхрон с мисленето на Тръмп. Неотдавна, в голямо отклонение от стандартния американски разказ за войната в Украйна като битка между демокрацията и автокрацията, новоизбраният президент изрази „разбиране“ за руските опасения за сигурността, свързани с предполагаемото отдалечаване на Украйна от НАТО. Тръмп също така не желае европейските съюзници да се присъединят към бъдещите преговори. Те, от своя страна, опасявайки се, че ще бъдат отрязани от потенциално дипломатическо споразумение, насърчават Зеленски да се окопити, докато не може да преговаря „от позицията на силата“.

Изглежда, че възгледите по отношение на Украйна не са напълно утвърдени и в самия бъдещ екип на Тръмп. Неговият бъдещ съветник по националната сигурност Майк Уолц повтори подобен подтик от отиващата си администрация на Байдън и заяви, че Украйна трябва да тръгне „изцяло към демокрацията“ и да намали наборната възраст до 18 години. Това би хвърлило още млади украинци в месомелачката в неуловимото търсене на онази „позиция на силата“.

Всички тези сложности подчертават мащаба на задачата за прекратяване на войната. За да се стигне до масата на преговорите, е необходим остър като бръснач фокус върху дипломацията и дисциплина в екипа на Тръмп. Зле обмисленото пътуване на Келог до Париж, за да се обърне към иранска секта с история на антиамерикански тероризъм, не е нищо друго освен вредно отклоняване на вниманието от основната му задача.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата