Японското правителство, че е повишило очакванията си за вероятност от “мегаземетресението” до 82% през следващите 30 години.
Подобен трус може потенциално да има опустошителен магнитуд 8-9, да предизвика колосални цунами, да убие няколкостотин хиляди души и да причини щети за милиарди долари, казват експерти.
Комитетът за изследване на земетресението заяви, че е увеличил оценката си за вероятността до между 75 и 82% от предишното предупреждение, което е било между 74 и 81%.
Става въпрос за т.нар. “субдукционен мегатрус” по протежение на провлака Нанкай - 800-километров подводен провлак, който се простира успоредно на тихоокеанското крайбрежие на Япония, съобщават японските медии. Изкопът е мястото, където океанската тектонска плоча на Филипинско море се "подчинява" - или бавно се изплъзва - под континенталната плоча, върху която се намира Япония.
Гъсто населените райони на главните острови Хоншу и Шикоку могат да бъдат ударени от огромни вълни в рамките на няколко минути.
През август миналата година Японската метеорологична асоциация (JMA) издаде първата си препоръка за мегаземетресение съгласно правилата, изготвени след опустошителното земетресение и цунами в Тохоку през 2011 г.
В него се казва, че вероятността за ново силно земетресение по протежение на котловината Нанкай е по-висока от нормалното след труса с магнитуд 7,1, при който бяха ранени 15 души.
След една седмица препоръката беше отменена, но предизвика недостиг на ориз и други основни продукти, тъй като хората попълваха запасите си за спешни случаи.
През 1707 г. всички сегменти на коритото Нанкай се разкъсват наведнъж и предизвикват земетресение, което остава второто по сила в историята на страната.
Това земетресение - което предизвиква и последното изригване на планината Фуджи - е последвано от два мощни мегатресения в Нанкай през 1854 г., а след това от две през 1944 и 1946 г.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.