IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Как войната с дронове монополизира руско-украинския конфликт

Украйна изстреля масиран обстрел с дронове срещу Русия

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Украинските сили извършиха масиран обстрел с дронове срещу военни активи в Русия. Като част от по-голямата си кампания за осуетяване на напредъка на Москва, Киев изстреля повече от 100 безпилотни летателни апарата заедно с американски ракети Storm Shadow и армейски тактически ракетни системи (ATACMS). След атаката руското министерство на отбраната предупреди, че „тези действия на киевския режим, подкрепян от западни куратори, няма да останат без отговор“, пише за The National Interest Мая Карлин , писател по национална сигурност в The National Interest, е анализатор в Центъра за политика на сигурност и бивш сътрудник на Анна Собол Леви в IDC Herzliya в Израел.

Въпреки че Украйна може да се сблъска с някои  неуспехи  на родния си терен, способността на армията да нанася удари по цели на близо 700 мили в Русия е значителна. Според генералния щаб на украинската армия редица активи в югозападна Русия са били насочени към баража, включително военни производствени съоръжения и база за съхранение на петрол. Въпреки че е по-ново средство в съвременната война, използването на дронове се популяризира в руско-украинския конфликт и продължава да играе ключова роля в отбранителните и нападателните операции на двете нации.

От февруари 2022 г. както руските, така и украинските сили разчитат  в голяма степен  на БПЛА, за да постигнат съответните си военни цели. Докато Москва разчита на Иран и Китай, за да поддържа своя арсенал от дронове, Украйна използва комбинация от вътрешно произведени въздушни оръжия и доставени от Запада.

война, Русия-Украйна

Тази есен Ройтерс  за първи път съобщи, че Москва е създала оръжейна програма в Китай за конструиране на атакуващи безпилотни самолети с голям обсег за използване в Украйна. Пекин отрече това твърдение, тъй като вероятно е предпазлив да разгласява помощта си за Москва в светлината на потенциалните международни санкции, с които може да бъде наложен. Техеран също е предоставил редица  смъртоносни БПЛА  на Москва от началото на войната преди близо три години. Дълбочината на иранско-руското сътрудничество на този фронт беше подробно описана от американски служители миналата година, когато бяха разкрити изображения, изобразяващи проектирания от Иран дрон убиец Шахед-131 в Украйна, пише още Мая Карлин.

Украйна наскоро получи зелена светлина от администрацията на Байдън да  разположи  своя запас от оръжия с голям обсег, произведени в САЩ, в Русия. Докато Белият дом по-рано е отказвал да  разреши  тази способност в миналото, решението да предостави ATACMS на Киев дава на страната почти двойно по-голямо разстояние на поразяване в сравнение с по-голямата част от останалия й оръжеен арсенал. Тези ракети земя-земя пътуват на големи височини, преди да се спуснат бързо, което ги прави изключително трудни за откриване. С обхват до 190 мили, дори най-модерните системи за противовъздушна отбрана, притежавани от Москва, не са в състояние да прехванат. Ракетите Storm Shadow, разположени  тази седмица от Киев в неговия бараж с дронове в Русия, са също толкова смъртоносни. Тези англо-френски крилати ракети се изстрелват от корпуси и се считат за идеално оръжие за проникване в складове за боеприпаси и закалени бункери.

Докато настъпват последните дни на администрацията на Байдън, както украинските, така и руските служители гледат предстоящата администрация на Тръмп и потенциалните последици, които тази промяна в президентството ще провокира. Новоизбраният президент Доналд Тръмп обеща да сложи край на войната бързо, когато стане президент. Точните детайли около плана на новия президент са под въпрос.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата