IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Съюзниците на Украйна в НАТО водят тайни преговори за разполагане на миротворци

Стармър и Макрон обмислят този ход

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Членовете на НАТО Обединеното кралство и Франция обсъждат дали да изпратят мироопазващи сили от войски от двете страни в Украйна в сделка за прекратяване на войната.

Британският вестник The Telegraph съобщи, че британският премиер Киър Стармър и френският президент Еманюел Макрон обмислят този ход. Въпреки това, цитирайки източници от британското правителство, вестникът пише, че Стармър не е напълно съгласен с идеята, предложена от Макрон.

Европейските лидери се опитват да измислят как да продължат да подкрепят суверенитета на Украйна, докато новоизбраният президент Доналд Тръмп влиза в Белия дом с вероятната политика да настоява Киев да сключи мирно споразумение с Москва. На среща в Париж на 7 декември с Макрон и украинския президент Володимир Зеленски Тръмп изложи идеята, че Европа ще трябва да поеме тежестта на подкрепата за Украйна и управлението на бъдещо прекратяване на огъня, съобщи The Wall Street Journal.
Тръмп каза, че не подкрепя членството на Украйна в НАТО , но иска да види "силна, добре въоръжена" страна, когато военните действия приключат. Миналите критики на републиканеца към американските войници в чужбина означават , че е малко вероятно американските войски да бъдат мироопазващи сили.

Британското правителство иска съюзниците на Украйна да подкрепят Украйна, но Киев трябва да реши дали трябва да има мирни преговори. По време на срещата си в Обединеното кралство миналата седмица Макрон и Стармър обсъдиха изпращането на войски, но британският премиер не застана напълно зад идеята, съобщи The Telegraph .

Един сценарий, който беше предложен, е граница от 800 мили между новите украински и руски граници, с демилитаризирана „буферна“ зона, създадена и подкрепена от западни войски, за да се гарантира, че останалата част от Украйна няма да бъде атакувана от Русия.

Но остават въпроси относно това дали Тръмп трябва да принуди Украйна да отстъпи територия, което беше предложено от бъдещия му специален пратеник за мир в Украйна Кийт Келог.

Уейн Джордаш от Global Rights Compliance, който събира доказателства за руски военни престъпления, каза пред Newsweek , че принуждаването на Тръмп на Украйна да отстъпи територия ще подкопае забраната на силата в международното право и ще изпрати посланието, че нарушенията на Устава на ООН могат да постигнат териториални победи.

Източник от британското правителство каза пред The ​​Telegraph : „Има предизвикателства относно това какво бихме могли да подкрепим, какво бихме искали да подкрепим и по-широкия въпрос относно заплахата, под която може да са тези войски и дали това е ескалация.“
Украинският президент Володимир Зеленски написа в X, бивш Twitter: "[Ние] се съгласихме да работим в тясно сътрудничество с ключови съюзници за постигане на мир и разработване на ефективни гаранции за сигурност. Като една такава гаранция обсъдихме френската инициатива за разполагане на военни контингенти в Украйна."


Бившият министър на отбраната на Обединеното кралство Грант Шапс каза на 13 януари: „Приносът на британски войски към следвоенни мироопазващи сили несъмнено би бил добре дошъл ход, но той едва докосва повърхността на това, от което Украйна наистина се нуждае“.

Уейн Джордаш Кей Си, президент на Global Rights Compliance, каза пред Newsweek : „Отстъпването на украинска територия по принуда не е просто политически компромис – това е пряка атака срещу международния правен ред след Втората световна война.“

Докато Украйна обяви, че е готова да се включи в потенциални дискусии, при определени условия, западните служители остават скептични относно това дали Путин наистина се интересува от мирни преговори изобщо.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата