Властите на Косово съобщиха, че са закрили всички т.нар. паралелни институции, използвани от етническото сръбско малцинство в страната и подкрепяни финансово от съседна Сърбия, което беше осъдено от Европейския съюз. Тези институции включват местната сръбска администрация, пощенските и данъчните агенции в 10 общини, в които живеят етнически сърби в Косово, пише AFP.
„От днес нататък главата на незаконните престъпни паралелни структури на Сърбия в Република Косово е затворена“, заяви министърът на вътрешните работи Кшелял Свекла.
ЕС заяви, че статутът на подкрепяните от Сърбия структури трябва да бъде решен чрез подпомагания от ЕС диалог за нормализиране на отношенията между Сърбия и Косово. Отношенията им остават напрегнати, откакто бившата сръбска провинция обяви независимост през 2008 г., която Белград не признава. Декларацията бе обявена след 78-дневната бомбардировъчна кампания на НАТО през 1999 г., която сложи край на войната между Сърбия и етническите албански сепаратисти.
„Неотдавнашните действия на Косово срещу подкрепяните от Сърбия структури и тяхното затваряне, извършени в разгара на предизборната кампания за парламентарните избори на 9 февруари, са в разрез със задълженията му към Европейския съюз в рамките на процеса на нормализация“, се казва в изявление на ЕС.
Сръбският президент Александър Вучич заяви, че етническите сърби в Косово няма да загубят работните си места въпреки закриването на останалите контролирани от сърбите институции в региона.
„Те ще имат доходи и приходите им ще издържат семействата им, тъй като Сърбия се грижи за тях“, каза той и добави, че когато Доналд Тръмп встъпи в длъжност в САЩ следващата седмица, в региона ще се случат „тектонични промени“ - имайки предвид загубата на подкрепата на Вашингтон за Косово, която някои сърби очакват.
Миролаш Лайчак, пратеник на ЕС за диалога между Косово и Сърбия, заяви, че сръбската делегация е бойкотирала срещата в Брюксел „заради събитията в Косово“. Диалогът, започнал през 2011 г. с помощта на ЕС, не отбеляза голям напредък.
Иван Милоевич, сръбски работник в пощата в Грачаница, община близо до столицата Прищина, населена предимно с етнически сърби, заяви, че новото затваряне е част от натиска на косовския министър-председател Албин Курти върху сърбите преди парламентарните избори на 9 февруари.
Косово обвинява Сърбия, че е организирала заговор за заграбване на северната му територия през септември 2023 г. , а през ноември миналата година е заложила експлозиви срещу водоснабдителни системи. Сърбия отхвърли обвиненията.
Миналата година правителството на Косово забрани на банките и другите финансови институции в четирите северни общини, където живеят повечето сърби, да използват други валути при местни транзакции. През септември то затвори управлявани от сърби институции в пет други общини.
Според миналогодишното преброяване етническите сърби в Косово съставляват около 2,3 % от 1,6-милионното му население. Сърбите до голяма степен бойкотираха преброяването и не приеха тези данни, като ги нарекоха твърде ниски.
Както ЕС, така и Съединените щати настояват двете страни да изпълнят постигнатите преди две години споразумения, които включват ангажимент на Косово да създаде Асоциация на общините със сръбско мнозинство. От Сърбия се очакваше също така да изпълни задължението си за фактическо признаване на Косово.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.