Световните цени на дизеловото гориво и маржовете на рафинерията се повишиха след последния кръг от санкции на САЩ срещу търговията с петрол в Русия поради очакванията, че мерките ще свият доставките, според анализатори и данни на LSEG, цитирани от Ройтерс.
На 10 януари Съединените щати наложиха най-строгите си досега санкции срещу руските производители и танкери, за да ограничат приходите на износител № 2 на петрол в света заради войната в Украйна.
Много от новонамерените плавателни съдове, част от т.нар. сенчест флот, който се опитва да заобиколи западните ограничения, са били използвани за доставка на петрол за Индия и Китай. Рафинериите в тези страни са се възползвали от евтиния руски внос, който беше забранен в Европа след инвазията на Москва в Украйна.
„Маржовете на печалба [на дизела] се повишиха след новините за санкциите и очакваме значителни смущения в износа на руски дизел“, каза анализаторът от Energy Aspects Наталия Лосада. Тя добави, че поне 150 000 барела дневно (бр.) от руския износ на дизелово гориво от рафинериите на Газпром нефт и Сургутнефтегаз са изложени на риск.
Премията на европейския референтен договор за дизелово гориво за първия месец спрямо този за шест месеца по-късно скочи до 50,25 долара за метричен тон в четвъртък, което е 10-месечен връх, сочат данни на LSEG.
Пазарът на дизелово гориво вече беше в състояние на изоставане - термин, използван за пазарна структура, при която близките договори се търгуват с премия спрямо договорите с по-късна доставка. Това обикновено означава ограничено бързо предлагане.
В четвъртък маржовете за преработка на дизелово гориво достигнаха пет и половина месечен връх от 20 долара за барел.
Студеното време в северното полукълбо вече подкрепяше пазарите на дизелово гориво.
В понеделник азиатските маржове за рафиниране на дизелово гориво скочиха с 8% до над 17 долара за барел, което е най-големият ръст от септември насам, преди да се понижат до около 16,50 долара за барел в четвъртък.
BP ще съкрати повече от 5% от работната си сила в световен мащаб.
Фючърсите върху дизеловото гориво в САЩ се повишиха с над 5% на 10 януари, което е най-големият им дневен ръст от октомври насам, а в четвъртък достигнаха шестмесечен връх от 111 долара за барел. Дизелът от предния месец е с премия от над 10 долара над договора от шестия месец, което е най-голямата премия от почти година насам.
Търговците и рафинериите отчитат по-високите разходи за суров петрол в цените на горивата и в обемите на рафиниране, заявиха двама търговски източници от Сингапур, като добавиха, че по-малките потоци от руски дизел едва ли ще окажат пряко голямо влияние върху азиатските пазари. Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.