"Първо трябва да гледаме как ще бъде изпълняван първият етап от тази сделка, който трябва да започне с освобождаването на двама американски заложници, а след това и другите заложници – 33-ма. Това, което забави сделката, беше настояването на "Хамас" за затворници с тежки присъди. Там процедурата е много тромава, сложна, затова Нетаняху настояваше това да не се случи, като го прехвърли във втория период”, коментира последните събития в Близкия изток Мохамед Халаф.
Журналистът изказа съмнение, че ще се стигне до втори етап.
Натискът на Тръмп върху Нетаняху доведе до ускоряването на тази сделка. Целта е Нобеловата награда, изрази мнение Халаф и подчерта амбицията на новоизбрания американски президент да играе ключова роля за процесите в Близкия изток.
По повод очакваното посещението на Емануел Макрон в Ливан, Халаф коментира, че френският президент не за пръв път отива там. “Когато беше взривено пристанището в Бейрут, също отиде. Сега има много сложна ситуация в Бейрут", обясни пред БНР Халаф и допълни, че в момента "Хизбула" блокира създаването на правителството.
Относно диалога между Москва и Техеран той отбеляза, че "фактически имат взаимна нужда – и Путин от Иран, и иранците – от Путин".
"Ако тръгне Тръмп да наложи санкции или това, което иска Нетаняху – да атакуват стратегически военни съоръжения в Иран, иранците опитват просто да търсят защита, но нито Китай, нито Русия досега не са се намесвали да защитават режимите, които са в съюз с тях”, каза журналистът.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.