Служители на ЕС изготвят резервни мерки, включително използването на 81-годишен закон, в който участва белгийският крал, за да защитят санкциите на блока срещу Русия, след като Унгария заплаши да наложи вето върху подновяването им. През декември унгарският министър-председател Виктор Орбан заяви пред останалите 26 лидери на блока, че може да блокира удължаването на санкциите на ЕС срещу Русия този месец, което изисква единодушно одобрение - ход, който би довел до изтичане на мерките на 31 януари. Орбан заяви, че очаква встъпването в длъжност на Доналд Тръмп като президент на САЩ в понеделник.
Ако Тръмп облекчи американските санкции срещу Москва, Орбан заяви, че ще настоява ЕС да последва примера му.
„Сега има значителна промяна в администрацията на САЩ... трябва да се осъществи смислен обмен, преди да решим да удължим режима на санкции за още шест месеца“, заяви пред репортери в четвъртък Янош Бока, министър по въпросите на ЕС на Унгария. „Искаме да запазим решението си, докато не разберем как администрацията на САЩ вижда бъдещето на режима на санкции.“
В сряда отиващата си администрация на Байдън включи отново в списъка около 100 субекта от финансовия, енергийния и отбранителния сектор по силата на друг закон, в който участва Конгресът, в опит да усложни евентуалните усилия на Тръмп да ги извади от списъка със санкции срещу Русия. Макар че представителите на ЕС твърдят, че основният им фокус е да убедят Орбан да запази санкциите срещу компаниите и руските държавни активи, замразени в ЕС, те разработват мерки, които биха могли да предпазят поне някои от тях. Сред тях са руски държавни активи на стойност около 190 млрд. евро в базирания в Белгия централен депозитар на ценни книжа Euroclear.
Печалбите от тези активи ще погасят заем за Украйна в размер на 50 млрд. долара и официалните лица смятат, че те са важна част от потенциалното споразумение за прекратяване на огъня. Ако санкциите отпаднат, един служител описва, че „парите ще бъдат в Русия още на следващия ден“, тъй като финансовите посредници няма да имат правно основание да ги задържат. Търговските ограничения и секторните санкции, като например забраната за внос на петрол, също биха отпаднали. „Наистина съм много разтревожен от това и другите също трябва да са разтревожени“, заяви високопоставен дипломат от ЕС, пожелал анонимност, който редовно обсъжда с унгарските официални лица. „Има голяма вероятност Орбан да не се пречупи.“
Тъй като държавните активи физически се съхраняват в белгийска структура, един от резервните варианти е да се използва военен указ, приет през 1944 г., който позволява на крал Филип да блокира прехвърлянето на активи от страната, според четирима служители, участващи в дискусиите. От кралския дворец отказаха да съобщят дали са се обърнали към краля, като добавиха, че отговорността за такъв указ е на правителството, въпреки че той трябва да бъде подписан от владетеля. От Euroclear отказаха коментар.
„Белгия, заедно с останалите държави - членки на ЕС, прави всичко възможно за постигане на споразумение за подновяване на санкциите срещу Русия. В миналото успяхме да постигнем споразумение и ще продължим да работим, за да гарантираме, че това ще се случи и този път“, заяви говорител на белгийското външно министерство. Белгия дълго време се съпротивляваше на прилагането на национални мерки по отношение на обездвижените активи, тъй като се опасява, че това ще я остави отворена за правни предизвикателства от страна на Русия.
Белгийски служител, пожелал анонимност, заяви, че използването на извънредните правомощия би нарушило двустранния инвестиционен договор, който Белгия има с Русия. „Ако Орбан не отстъпи, единственото решение е национално“, заяви високопоставен служител на Комисията, участващ в подготовката. Няколко държави членки предложиха Унгария да бъде лишена от правото си на глас, за да се прокара подновяването, но такъв драстичен ход вероятно няма да успее да осигури необходимата единодушна подкрепа от всички останали държави.
Анита Хипер, говорител на ЕС по въпросите на външните работи, заяви, че „работата продължава, за да се осигури гладко и своевременно постигане на съгласие“ от страна на държавите членки за удължаване на санкциите.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.