IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Отмяната на данъчните облекчения в САЩ би предизвикала „икономическо бедствие"

Американските акции поскъпнаха, откакто Тръмп спечели изборите на 5 ноември

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

Скот Бесент заяви пред американските сенатори, че ще разгърне икономическата мощ на Америка срещу геополитическите врагове, като защити заплахите на Доналд Тръмп за мита и настоя за намаляване на данъците и по-свободни регулации у дома. Милиардерът и шеф на хедж фонд, който беше номиниран от Тръмп за следващ министър на финансите на САЩ, разкри най-подробните си планове за това как бъдещата администрация ще се опита да промени най-голямата икономика в света, пише Financial Times.

Трябва да защитим веригите за доставки, които са уязвими за стратегически конкуренти, и трябва внимателно да прилагаме санкциите като част от цялостен правителствен подход за справяне с нашите изисквания за национална сигурност. И, което е изключително важно, трябва да гарантираме, че щатският долар ще остане световна резервна валута“, заяви Бесент по време на разгорещеното тричасово изслушване за утвърждаване на поста. Той заяви, че „най-важният икономически въпрос на деня“ е подновяването на данъчните облекчения за физически и юридически лица, въведени от Тръмп през 2017 г., които ще бъдат обект на ожесточена битка в Конгреса през тази година. Неудължаването на намаленията за хората и бизнеса ще предизвика „икономическо бедствие“ за САЩ, „и както винаги при финансова нестабилност, това се стоварва върху хората от средната и работническата класа“. Бесент обаче направи и остри коментари по отношение на международната икономическа политика, включително обеща да подкрепи евентуални санкции срещу руския петролен сектор в опит да засили натиска върху Москва заради войната в Украйна.

„Ако президентът Тръмп поиска [това] и като част от стратегията му за прекратяване на войната в Украйна, аз ще бъда 100 процента за вдигане на санкциите, особено върху руските големи петролни компании, до нива, които биха накарали Руската федерация да седне на масата“, каза Бесент.

Коментарите му доведоха до повишаване на цените на петрола, тъй като търговците обмислят перспективата за ограничаване на световното предлагане на суров петрол. Международният петролен бенчмарк Брент поскъпна с повече от 1 долар след коментарите на Бесент до над 81 долара за барел. Очаква се новата администрация да насочи иранския и венецуелския петрол с по-строги санкции, тъй като Тръмп се стреми да засили икономическия натиск върху противниците на САЩ.

Американските акции поскъпнаха, откакто Тръмп спечели изборите на 5 ноември, а Уолстрийт прие неговата програма, като шефовете на най-големите банки в света, които обявиха високи печалби тази седмица, заявиха, че оптимизмът за икономическите планове на новата администрация е отприщил „животинския дух“.


Въпреки това ръководителите на големите банки, които говориха тази седмица, също предупредиха, че заплахите на Тръмп за налагане на мащабни мита могат да доведат до инфлация. Бесент използва изслушването си от Финансовата комисия на Сената, която трябва да одобри кандидатурата му, преди тя да бъде гласувана с пълно мнозинство в залата, за да защити тези планове. Макар да не предложи нови подробности, Бесент заяви, че Тръмп ще използва митата, за да се справи с нелоялните търговски практики, да повиши приходите за правителството на САЩ и да сключи сделки с други държави.

Бесент заяви също, че ще настоява Китай да купува повече американски селскостопански продукти, като царевица и соя, съгласно условията на сделката за покупка, която Тръмп договори с Пекин, за да намали търговското напрежение по време на първото управление на републиканския лидер.

По думите му Тръмп ще продължи да прилага агресивен контрол върху износа на американски стоки, предназначени за Китай.
Трябва да имаме много строг процес на проверка за всичко, което може да се използва в изкуствения интелект, в квантовите изчисления и наблюдението, в чиповете“, каза Бесент.  


Относно икономическите перспективи Бесент заяви, че според него инфлацията ще продължи да се доближава до целта на Федералния резерв от 2% и настоя, че администрацията на Тръмп ще уважава независимостта на централната банка по отношение на паричната политика. Но той предупреди, че Министерството на финансите на САЩ ще се бори да използва своя „капацитет за вземане на заеми“ по време на кризи поради влошаващата се фискална позиция на Америка.

"Обезпокоен съм, защото няколко пъти Министерството на финансите на САЩ е било призовавано да спасява нацията, независимо дали става въпрос за Гражданската война, Голямата депресия, Втората световна война или неотдавнашната епидемия от ковида“, заяви Бесент. Той добави, че „с това, с което разполагаме сега, трудно бихме могли да направим същото“.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата