Международното внимание отново се съсредоточава върху Близкия изток, където последните новини за споразумение между Израел и "Хамас" предизвикаха смесени реакции. По думите на журналиста Весела Райчинова сделката е много болезнена и беше с много противоречия до последния момент.
"Тя все още продължава да предизвиква противоречия, защото става дума за сделка, която се оправдава и е изключително морална в своя поглед. От една страна освобождаването на израелски заложници в Ивицата Газа, от друга страна включва държава, която е принудена да направи сделка с терористична организация. Това включва, както знаем, освобождаването на затворници за сигурност, което никак не е лесно за приемане от гражданите на страната", коментира Райчинова в ефира на "България сутрин".
Журналистът подчерта, че подписването на сделката не носи успокоение, защото липсва информация. Колко заложници са живи? Колко тела, колко мъртви ще бъдат върнати? Това е изключително трудно, защото става дума за физически и душевен натиск, който не може да бъде описан с думи, настоя Райчонова.
От друга страна, бившият заместник-министър на външните работи Любомир Кючуков акцентира върху сложността на ситуацията
"На практика имаме договорени условия само за първата фаза. Следващите етапи ще се договарят тепърва, като това включва изтегляне на израелските войски, увеличаване на хуманитарната помощ и бъдещето на управлението на Газа", каза Кючуков пред Bulgaria ON AIR.
Споразумението предвижда връщане на 33-ма заложници в рамките на 42 дни. Същевременно, конфликтът е поставил под съмнение международната подкрепа за Израел.
Моралните дилеми са очевидни. За много израелци, които са загубили близки в конфликта, сделката изглежда като болезнено компромисно решение. От друга страна, както отбеляза Кючуков, всяка стъпка към мир е важна, но тя трябва да бъде внимателно обмислена, за да не доведе до нови конфликти и насилие в бъдеще.
Гледайте видео с целия разговор.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.