Украинците не вярват, че новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп ще успее бързо да прекрати конфликта, пише Reuters , позовавайки се на свои източници. Много украински граждани не свързват края на конфликта с пристигането на Тръмп в Белия дом и началото на преговорите. Те твърдят, че бъдещата съдба на Украйна е в техни ръце.
„Нашата съдба е в собствените ни ръце“, каза Мархарита Депутат, 29-годишен мениджър продажби. — Не можем да разчитаме на никой друг."
55-годишната Хана Хорбачова не обвързва бъдещето на семейството си с прекратяване на конфликта, който продължава почти три години след пълномащабното нахлуване на Русия.
Собственичката на процъфтяващ пекарски бизнес беше принудена да напусне дома си в района на Донецк преди десетилетие, след като избухнаха боеве между украинското правителство и подкрепяните от Русия милиции в Източна Украйна и две мирни споразумения, постигнати с международно посредничество, впоследствие се провалиха.
Тя не изключва възможността да напусне новия си дом Днепър, ако голямата руска армия на Владимир Путин продължи да пълзи към югоизточния град.
„Той няма да спре в района на Донецк, Запорожие или Днептопетровск“, каза тя пред Ройтерс сред пукането на пърженото тесто в нейната пекарна. "Той ще отиде по-далеч."
Въпреки че е скептична относно шансовете за сделка, тя все пак вярва, че новият американски президент има шанс да се превърне в икона на глобалния мир, ако изпълни обещанията си.
„Тръмп има възможността да остане в историята като спасител на огромна нация“, каза Хорбачова.
Наистина, не всички отхвърлят перспективата Тръмп да помогне за ускоряване на прекратяването на огъня; след избирането му повече от една трета от украинците вярват, че войната ще приключи до края на 2025 г., според анкета сред около 1100 души от изследователската компания Gradus Research през декември, спрямо около една четвърт шест месеца по-рано.
Това проучване установи, че 31% от респондентите очакват войната да продължи "с години", а други 31% казаха, че е трудно да се каже.
Александър Мережко, ръководител на комисията по външни работи на украинския парламент, също каза, че Тръмп може да циментира своето наследство, като донесе мир и сигурност на Украйна.
"Украйна трябва да се превърне в успешна история за Тръмп", каза Мережко пред Ройтерс. „Той може да влезе в историята като победител.
Преговорните позиции на двете воюващи страни обаче остават далеч една от друга. Сега съветниците на Тръмп признават , че разрешаването на войната в Украйна ще отнеме месеци или дори повече, рязка проверка на реалността на най-голямото му външнополитическо обещание да сключи мирно споразумение в първия си ден на поста. Украинският президент Володимир Зеленски силно настоя за покана за НАТО като най-добрият начин за възпиране на бъдеща руска агресия; той и други служители се страхуват, че всяко споразумение, което не отговаря на железния съюз от Вашингтон, ще позволи на Кремъл да изчака времето си и в крайна сметка да отвърне на удара.
„Те ще изградят своите военни способности, за да се върнат“, каза пред Ройтерс Олексий Резников, бивш министър на отбраната и мирен преговарящ с Русия. „Те ще искат да продължат това, което започнаха през 2014 г. и продължиха през 2022 г.“.
Докато Путин каза, че е отворен за обсъждане на сделка за прекратяване на огъня с Тръмп, той изключва да прави големи териториални отстъпки и настоява Киев да се откаже от амбициите си да се присъедини към НАТО, казаха петима източника пред Ройтерс през ноември.
Окончателният провал на двете споразумения за прекратяване на огъня, които стимулираха бягството на Хорбачова от първоначалния й дом преди десетилетие - за който Украйна обвинява отчасти липсата на стабилна западна военна подкрепа - сочат опасностите и клопките на всеки мирен пакт.
Тези споразумения, известни като Минските споразумения по името на беларуската столица, където бяха подписани през 2014-15 г., бързо се сринаха на фона на обвинения от двете страни в нарушения. Докато широкомащабните боеве затихнаха след 2015 г., създавайки контурите на замразен конфликт, сблъсъците избухваха спорадично преди инвазията на Русия преди три години.
Семейството на Хорбачова напусна Горловка преди 10 години поради боевете и се засели отново в Торецк, където започнаха своя хранителен бизнес. След избухването на пълномащабна война през 2022 г. те се местят отново, напускайки Торецк малко преди руският обстрел да повреди пекарната им. Сега градът е на ръба да бъде превзет от руските сили.
Бившият украински президент Петро Порошенко, който подписа Минските споразумения, докато беше на власт и сега е политически опонент на Зеленски, се съгласи с мнението на сегашния лидер, че членството в НАТО за Украйна е ключово.
„Били сме там преди и затова знаем, че нищо няма да работи толкова ефективно и сигурно този път и в бъдеще, колкото Украйна да бъде поканена и да се присъедини към НАТО“, каза той пред Ройтерс. „Само по себе си това би предотвратило нова военна авантюра на Русия и би възцарило мир, а не сила".
На бойното поле и двете страни се стремят да подобрят позициите си преди каквито и да е мирни преговори, като украинската армия с превъзходен състав се бори да задържи руския напредък на изток, като същевременно се бори за поддържане на позиции в руския регион Курск. Дори ако бъде постигнато споразумение за прекратяване на военните действия, запазването му може да бъде голямо предизвикателство, според Самир Пури, директор по изследванията в Центъра за глобално управление и сигурност в лондонския мозъчен тръст Chatham House. Той каза, че остава открит въпросът кой ще наблюдава и налага прекратяването на огъня.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.