Джо Байдън се изкачи на най-високия пост в Америка с обещанието да обедини страната, да укрепи партията си и да защитава демокрацията. Вместо това в Овалния кабинет 82-годишният Байдън оставя една разделена нация, една разединена партия и американския народ, който се съмнява в уважението към върховенството на закона от страна на самоопределящия се като институционалист, пише NBC News.
Много демократи обвиняват Байдън за това, че е предал Белия дом на Доналд Тръмп, критикуват застаряващия политик, че е останал на поста твърде дълго и се е отдръпнал, след като е помилвал сина си. Засилвайки разочарованието, Байдън наскоро изрази съмнение относно способността си да служи още четири години, след като отхвърли опасенията на избирателите именно по този въпрос, докато се стремеше към преизбиране.
Президентът изпитва подобна неприязън и към членовете на собствената си партия. След изборите през ноември той частно е обмислял идеята да помилва Тръмп като великодушен ход, според човек, пряко запознат с коментарите му, макар да не е ясно дали го е обмислял сериозно. Служител на Белия дом заяви, че „доколкото ни е известно, този въпрос не е бил повдиган“. В същото време Байдън не е в добри отношения с някои от най-близките си съюзници.
Всичко това е безславен завършек на пет десетилетия на публична длъжност.
„Историята на Джо Байдън е една от най-големите трагедии на американската политика. Наистина имам предвид това. Той би трябвало да има славно, заслужено и високо оценено пенсиониране. А не е така“, заяви ветеранът от политическата стратегия на демократите Джеймс Карвил. „Трудно е да се обвини някой друг, освен него.“
Байдън планира да напише още една книга, която да му даде възможност да разкаже своята версия за президентството си и неговия край. Въпреки че през 2023 г. публичните допитвания показаха, че избирателите на демократите не искат той да се кандидатира отново, той все пак продължи напред, с подкрепата на вътрешни хора в партията. По-късно той беше принуден да се оттегли през юли след катаклизъм в дебатите, който сякаш разкри когнитивното му състояние. Късното му оттегляне даде на вицепрезидента Камала Харис само 107 дни, за да изгради в крайна сметка неуспешна кампания срещу Тръмп.
През цялото си президентство Байдън даваше по-малко интервюта от последните си предшественици и приключва мандата си по същия начин: Той не планира да проведе традиционната заключителна официална пресконференция.
Говорителят на Белия дом Андрю Бейтс заяви, че Байдън се гордее с броя на интервютата и импровизираните сесии с въпроси и отговори, които е провел с репортери.
В Белия дом настроението се усеща „като в морга“, според човек, който наскоро се е срещнал със служители там. Байдън напуска поста си с усещането, че е допринесъл за значителни победи за страната, които американците не оценяват. В личен план той се колебае от меланхолия до примирение, от гняв до тъга, докато обмисля наследството си, казват двама близки до него.
„Той е напълно потиснат и хората около него също“, казва друг близък до президента. Един от служителите на Белия дом обясни мрачната атмосфера с предстоящото завръщане на Тръмп в Овалния кабинет и отбеляза, че помощниците на Байдън са реагирали топло и с радостни възгласи, когато той ги е изненадал на парти за персонала по-рано тази седмица.
„Трудно е да се размишлява, трудно е да се осъзнае, че сме приключили тук - докато действително не приключим и не излезем от портите с нашите неща“, каза служителят, който не беше упълномощен да говори публично. Такова е настроението им... за хората, които все още са тук, все още не е потънало, защото работим до последната минута.“
Някога по-възрастен държавник, който трябваше да служи като мост към следващото поколение лидери, Байдън си тръгва с редица прекъснати отношения. Той е отчужден от някои от хората, които някога са били сред най-мощните му съюзници. Заедно с първата дама Джил Байдън той таи тлееща неприязън към бившия президент Барак Обама, бившия председател на Камарата на представителите Нанси Пелоси и няколко бивши помощници, включително Боб Бауер и Анита Дън, за които смята, че или са го провалили, или са го изтласкали от надпреварата за 2024 г., според няколко близки до него хора.
Според няколко души, запознати с динамиката, Байдън не е разговарял от месеци с Дън, бивш главен съветник, който беше сред малкото известни демократи, готови да го подкрепят, ако реши да организира кампания през 2016 г., за да предизвика Хилъри Клинтън за партийната номинация. Дън напусна Белия дом през лятото като част от последиците от представянето на Байдън на дебатите през юни.
Отношенията на Байдън с Бауер, дългогодишния му личен адвокат, който е женен за Дън, също се влошиха след дебата и напрежението, свързано с наказателните процеси срещу сина му Хънтър Байдън, казват запознатите със ситуацията. Нито Бауер, нито Дън присъстваха на голямата вечеря с черна вратовръзка, която Байдън организира през ноември, за да благодари на дългогодишните си поддръжници.
Бауер няма да представлява повече Байдън, след като той напусне поста си, заявиха трима души, запознати с решението.
Запитан за това влошаване на отношенията с Дън и Бауер, помощник на Байдън заяви: „Анита и Боб се ползват с добро мнение и са лоялни към президента“.
Макар че Байдън и Пелоси са пресичали пътищата си на светски събития, откакто тя настояваше той да прекрати кандидатурата си през юли, те не са имали разговор по същество, според помощник на Пелоси.
„Тези отношения са трайно увредени“, казва близък до Байдън човек.
Байдън не е изразявал разочарованието си от Обама директно пред него, каза човек, запознат с разговорите им.
Един от бившите високопоставени съветници на Обама, който след дебата през юни публично твърдеше, че Байдън трябва да се откаже, отбеляза остро тази седмица, че Байдън неотдавна нарече самолетоносачи на бившите президенти Джордж Буш и Бил Клинтън, не е предложил подобна чест на Обама.
„Барак Х. Обама не е получил ебати самолетоносача, кръстен на него“, заяви Бен Роудс в подкаста „Pod Save The World“.
Преди да напусне поста си, Обама изненада Байдън, като му връчи президентския медал на свободата на емоционална церемония в Белия дом.
Запитан за разочарованието на президента от Пелоси и Обама, Бейтс, говорител на Белия дом, заяви в изявление: „Президентът Байдън се фокусира изцяло върху това да направи възможно най-голямата промяна в живота на американските семейства - не върху събития от предизборната кампания.“
Байдън се върна към обещанието си да защитава нормите, които според него са в основата на стабилността на нацията, като помилва своя Хънтър Байдън по федерални обвинения за притежание на оръжие и данъци. Президентът обвини „суровата политика“ за преследването на сина му, като заяви, че тя е „заразила този процес и е довела до съдебна грешка“, използвайки езика, който Тръмп често използва.
Според много хора, запознати с реакцията му, Байдън е бил изненадан и ядосан от критиките на демократите относно помилването. Дън беше сред тези, които публично разкритикуваха този ход.
През целия си мандат Байдън усещаше напрежението между вътрешния кръг на Белия дом и членовете на семейството си. Някои от членовете на семейството му понякога смятаха, че президентът не е обслужван добре от екипа си, в който влизат Дън, бившата главна съветничка в Белия дом, а след това председателка на кампанията Джен О'Мали Дилън и дългогодишните близки съветници Стив Рикети и Майк Донилън. Това беше особено актуално, когато кампанията за 2024 г. навлезе в разгара си и рейтингът на одобрение на Байдън продължи да спада, докато Тръмп печелеше позиции сред избирателите.
Байдън не направи промени в екипа си до момента, в който отпадна от надпреварата за 2024 г. През седмиците и месеците след това изнервящо решение се засили гневът на някои членове на семейството му към най-близките му помощници.
В някои случаи се стигна и до двете страни. Дън и Бауер негодуваха, че са били безцеремонно изхвърлени от вътрешния кръг на президента, и обвиняваха за това по-специално двама членове на семейство Байдън - Хънтър Байдън и Джил Байдън.
Аспектите на семейната драма могат да продължат и в следващата администрация. Някои членове на екипа на президента се подготвят за възможни разследвания от страна на Конгреса във връзка с помилването на Хънтър Байдън и обвиненията, отричани от Белия дом, че служители на администрацията са прикривали степента на умственото влошаване на Байдън.
Байдън твърди, че е подготвил страната за дългосрочен икономически успех, след като е прокарал през Конгреса важни законодателни актове - дори ако американците не усещат ползите сега. Той също така смята, че усилията му да обедини съюзниците на САЩ около Украйна след нахлуването на Русия са изключително важно външнополитическо постижение.
В сряда Израел и Хамас сключиха споразумение за прекратяване на огъня след 15 месеца опустошителна война в ивицата Газа в замяна на освобождаването на заложниците, взети от Хамас при терористичната атака на 7 октомври 2023 г. Байдън работеше за постигането на споразумението за прекратяване на огъня в продължение на месеци, но сега споделя част от заслугите си за него с Тръмп, като се има предвид, че двата им екипа координираха кръга от преговори, които осигуриха споразумението.
Бейтс, говорителят на Белия дом, заяви за постиженията на президента в работата му: „Президентът Байдън вложи уникалната си квалификация и цялото си сърце, за да работи в полза на американския народ, а резултатите са най-силните резултати от всяка съвременна администрация.“
Критиците безмилостно удрят Байдън за смекчаването на граничната политика в началото на управлението му, което предизвика рязко увеличаване на броя на незаконните преминавания. Макар че по-късно той засили контрола по границата, общественото мнение вече се беше обърнало срещу него.
Някои демократи твърдят, че Байдън е пропуснал да се справи с икономиката още в началото. Той е трябвало да прекара повече време в борба с алчните корпорации, вместо да се опитва да убеди обществеността, че икономиката наистина е по-добра, отколкото си е мислила, казва Пийт Джангреко, ветеран в президентската политика на демократите.
„Винаги имаше тази вътрешна борба от деня, в който влезе в Белия дом: Той ли беше Джо от Скрантън, популистът, човекът от профсъюзите? Или той е Джо, сенаторът от Делауеър, който е приятелски настроен към корпорациите?“ Джангреко казва. „Той никога не можеше да се реши кой е. Ако беше Джо от Скрантън от първия ден и беше останал Джо от Скрантън от първия ден, може би резултатът щеше да е различен.“
Байдън плати политическа цена за политиките от времето на пандемията на последните две президентства, каза Лин Ваврек, професор по американска политика в Калифорнийския университет в Лос Анджелис. Много гласоподаватели свикнаха със субсидиите, които администрациите на Тръмп и Байдън отпускаха, а след това наблюдаваха как цените се покачват, когато субсидиите свършат - двоен удар, който удари, когато Тръмп отдавна не беше на поста си.
„Те вярваха, че са в по-добро финансово положение по време на президентството на Тръмп“, каза Ваврек. „Това вероятно е вярно за много, много хора заради тези правителствени стимулиращи плащания и цялата подкрепа“ за програмите за подпомагане.
Но друг дългогодишен съюзник, известният дарител на демократите Джон Морган, заяви, че Байдън с право се чувства огорчен от липсата на фанфари около неговото президентство, като изтъкна огромните инвестиции в инфраструктурата, процъфтяващия фондов пазар, ниската безработица и за това, че се е справил „майсторски“ с пандемията.
„Обективно погледнато, смятам, че това беше едно чудесно председателство. Знаете, че те вярват в това. Можете да го чуете в гласа на президента“, казва Морган. „Поглеждаш всички статистически данни и си казваш: „Защо всички вие не ме носите на раменете си?“.
В непосредствен план всичко това не е направило почти нищо, за да раздвижи обществеността. Според проучване на CNN, публикувано в сряда, Байдън е на път да напусне поста си с 36% одобрение. Ниските нива на одобрение го преследваха през цялото му президентство и сега той е особено огорчен от това, че напуска поста, без да се е подобрило положението му сред американците, твърдят двама души, запознати с въпроса.
В една алтернативна вселена, в която Байдън щеше да се оттегли като кандидат на Демократическата партия през 2023 г., президентът щеше да се радва на вълни от похвали в последните си седмици, да реже ленти на летища, кръстени на негово име, или да събира стотици милиони долари за политически център в Бръшляновата лига на негово име, предполага Карвил.
„Джо Байдън имаше много успешни действия в живота си. За съжаление, запомнят те с последното ти действие“, каза Карвил. „В момента го помнят като човека, който остана твърде дълго.“
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.