Споразумението между Израел и "Хамас", което привлече вниманието на международната общност, беше оценено от анализатора Давид Леви като "неисторическо". Според него, подобни договорености са се случвали и в миналото, но никога не са били изпълнявани в пълна степен от страна на "Хамас".
"Не бих го нарекъл историческо споразумение. Защото подобни споразумения е имало и в миналото. Не в такава степен, не на такова ниво. Може би в това отношение е някакъв рекорд, но споразумения, такива с различни терористични организации, е имало и преди, и никога не са били спазвани", посочи Леви в студиото на "Денят ON AIR".
Основните точки на споразумението включват освобождаването на заложници – жени и осъдени затворници, като първата фаза предвижда размяна на 33 души, от които 10 са починали. Въпреки това, Леви отбелязва, че информацията за състоянието на заложниците е оскъдна, което поставя под съмнение успеха на тази мярка.
Съединените щати изиграват ключова роля като медиатор, с активна намеса както от настоящата, така и от изходящата администрация.
"Без Съединените щати, особено без натиска на новоизбрания президент Доналд Тръмп, това нямаше да се случи. Изходящата и входящата администрация в Белия дом работиха в перфектно сътрудничество до такава степен, че са се държали на телефона, докато пратеникът на администрацията на Байдън се намира в Израел и в Катар, държал е на телефона представителят на новата администрация, за да могат да се комбинират в реално време в позициите си", отбеляза Леви пред Bulgaria ON AIR.
Въпреки това, анализаторът изрази скептицизъм относно дългосрочния успех на споразумението, подчертавайки, че "Хамас" продължава да се превъоръжава и да укрепва позициите си.
Вижте видео с целия разговор
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.