Основният проблем е неспособността на блока да се откаже от по-евтините руски изкопаеми горива. Миналата година компании от ЕС внесоха рекордни количества LNG от страната, пише Financial Times.
„Този втечнен природен газ трябва да идва от Съединените щати“, каза Майк Сомърс, главен изпълнителен директор на Американския петролен институт, най-голямата петролна и газова лобистка група в САЩ.
Опасявайки се от свиване на доставките, след като Москва постепенно изключи тръбопроводния газ за Европа, ЕС се отказа от забрана на втечнен природен газ, както направи с руските въглища - или определяне на таван на цените на руския втечнен природен газ, доставян с танкери, какъвто беше случаят с руския петрол.
Вместо това блокът си постави индикативна цел да се откаже напълно от всички руски изкопаеми горива до 2027 г. и позволи на правителствата да забранят на износителите от страната да използват газовата инфраструктура на ЕС. Някои министри се оплакаха, че това не е достатъчно, за да принудят компаниите да нарушат съществуващите договори.
LNG може да бъде включен в нов кръг от санкции, според дипломати от ЕС, участващи в преговорите, но това ще изисква единодушно одобрение от всички 27 държави-членки, като Унгария и Словакия вероятно ще се противопоставят.
Администрацията на президента на САЩ Джо Байдън този месец добави две по-малки руски съоръжения за втечнен природен газ към списъка със санкции на САЩ, но се отказа да включи Ямал, основен терминал, снабдяващ Европа и други части на света.
Един „много логичен“ ход би бил администрацията на Доналд Тръмп да въведе по-строги санкции срещу Ямал, като се има предвид как бъдещият президент се стреми да настоява за повече американски износ на LNG за Европа, каза Татяна Митрова, анализатор в Центъра за глобална енергийна политика.
Американската промишленост е уверена, че има повече от достатъчно свободен капацитет, за да измести руския LNG от европейския енергиен микс.
S&P Global Commodity Insights каза, че общо 10,3 милиона тона втечнен природен газ вече са договорени за Европа от строящи се заводи в САЩ. Допълнителни 9,5 милиона тона също са налични за купувачи, включително в Европа. Тези обеми надвишават 17-те милиона тона руски LNG, внесен от ЕС миналата година, и „ще бъдат онлайн на или доста преди 2029 г.“, каза S&P.
ЕС също има възможност да внася повече в терминали за регазификация, които превръщат транспортираното втечнено гориво обратно в газ. Ценовата чувствителност обаче е основен проблем. В същото време с успокояването на Тръмп, ЕС се бори да защити своите индустрии и да намали високите цени на енергията, особено в Германия, най-голямата европейска икономика. Цените на газа в ЕС са приблизително повече от три пъти по-високи от тези в САЩ и упорито остават повече от двойно по-високи от тези, които бяха преди пълномащабното нахлуване на Москва в Украйна през 2022 г.
„Въпросът с цената е деликатен и решаващ“, каза високопоставен служител на ЕС.
Анатол Фейгин, главен търговски директор на базираната в Хюстън компания за износ на втечнен природен газ Cheniere Energy, каза пред Financial Times, че търговските решения и ценовите сигнали ще определят потоците на LNG от САЩ към Европа, а не правителствени укази.
„САЩ са много различни от Катар и други части на света. Няма директни транзакции между правителството“, каза той.
Един от начините Брюксел или други правителства на ЕС да се включат е да създадат стратегически резерв за втечнен природен газ, който може да включва доставки от САЩ, предложи Фейгин.
Търсенето на природен газ в ЕС се очаква да спадне с до 25 процента до 2030 г. в сравнение с нивата от 2023 г., според прогнозите на Международната агенция по енергетика, докато страни, включително Катар и Канада, също са готови да пуснат повече производство онлайн.
„Ние сме в началото на нова вълна от доставки на LNG“, каза Майкъл Стопард, ръководител на глобалната газова стратегия в S&P Global Commodity Insights. „С всяка изминала година за Европа става все по-лесно да подреди алтернативи на руския LNG – особено от 2026 г. нататък.“
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.