Турция се превърна в един от най-влиятелните посредници на властта в Сирия, след като бунтовниците свалиха Башар ал Асад миналия месец, слагайки край на бруталното управление на семейството му, продължило пет десетилетия, пише Ройтерс.
Членката на НАТО Турция вече е в позиция да влияе върху бъдещето на своя съсед дипломатически, икономически и военно.
Защо Турция е важна?
Турция, която има граница от 911 км (566 мили) със Сирия, беше основният поддръжник на бунтовническите групи, биещи се под знамето на Сирийската национална армия по време на 13-годишното въстание срещу Асад. Той прекъсна дипломатическите отношения с Дамаск през 2012 г. Това е най-големият набор от сирийци, избягали от гражданската война, като приема около 3 милиона души и е основната входна точка за помощ.
От 2016 г. насам Турция, със своите сирийски съюзници, организира няколко трансгранични военни кампании срещу кюрдски екстремисти, базирани в североизточната част на Сирия, които тя вижда като заплаха за националната си сигурност.
Новата администрация на Сирия, ръководена от Хаят Тахрир ал-Шам (HTS), бивш филиал на Ал Кайда, е приятелски настроена към Анкара.
Какво иска Турция?
Със своите силни връзки с новото ръководство на Сирия, Турция може да се възползва от засилената търговия и сътрудничество в области, включително реконструкция, енергетика и отбрана.
Падането на Асад предостави на Анкара възможност да се опита да прекрати присъствието на кюрдските отряди за защита на народа по границите си. Милицията оглавява алианса на Сирийските демократични сили, който е основният местен партньор на Съединените щати в борбата срещу Ислямска държава и контролира части от територия на североизток. Дългогодишната подкрепа на Вашингтон за кюрдските фракции е източник на напрежение с Анкара, но турският външен министър Хакан Фидан каза, че вярва, че бъдещият президент на САЩ Доналд Тръмп ще възприеме различен подход.
Тръмп не каза публично какви може да са плановете му, но каза, че смята, че „Турция ще държи ключа към Сирия“.
Фактическият лидер на Сирия Ахмед ал-Шараа, който оглавява HTS, каза, че не иска Сирия да се превърне в платформа за ПКК за извършване на атаки срещу Турция.
Когато бунтовниците, водени от Шараа, поеха контрола над Дамаск миналия месец, се разгоряха битки между подкрепяните от Турция и водените от кюрдите сили на североизток.
Силите на демократична Сирия показаха гъвкавост по отношение на някои от исканията на Турция, като казаха на Ройтерс миналия месец, че техните чуждестранни бойци, включително членове на ПКК, ще напуснат Сирия, ако Анкара се съгласи на прекратяване на огъня. Водят се интензивни преговори за разрешаване на конфликта в региона.
Шефът на турското разузнаване Ибрахим Калин беше в Дамаск дни след свалянето на Асад, а нейният висш дипломат Фидан беше първият външен министър, който посети. Турция беше и първата нация, която отвори отново своето посолство.
Фидан каза, че Турция се гордее, че е била „от правилната страна на историята“ в Сирия, но няма желание да „доминира“ в нея.
Турция обеща да подкрепи възстановяването на Сирия, предлагайки помощ за възстановяване на инфраструктурата, изготвяне на нова конституция, доставка на електричество и възобновяване на полетите.
Надява се сирийците, които приема, да започнат да се връщат у дома, но каза, че няма да ги принуди да напуснат.
Турция също многократно призова Силите за защита на народа да бъдат разпуснати, като същевременно предупреди за нова военна офанзива, ако властите в Дамаск не се заемат с проблема. Нейни служители са се срещали многократно с американски и сирийски колеги по въпроса.
Силите на демократична Сирия заявиха, че биха били готови да се интегрират с министерството на отбраната на Сирия, но само като „военен блок“.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.