IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Силният долар ще остане известно време, ако Тръмп наложи мита

Инвеститорите трябва да са по-предпазливи и по-консервативни

Bloomberg TV Bulgaria

Bloomberg TV Bulgaria

Пазарът гледа напред и действа превантивно. В момента, в който се знаеше, че Тръмп печели, почти всички активи, които трябваше да се променят, се промениха. Едва ли ще видим нещо драматично през първите няколко дни, но предстоят интересни времена през следващите четири години. Всички са наясно какво и как Тръмп правеше в предишния си мандат. Най-вероятно ще станем свидетели на още много повече от същото. Силен долар, силен петрол и слаб пазар – това е прогнозата. Това каза Антон Панайотов, основател и изп. директор на Alaric Securities, в предаването „Бизнес старт“ на Bloomberg TV Bulgaria с водещ Христо Николов.

"Причините доларът да е силен са няколко. На първо място са митата, което на практика означава косвено таксуване на данъкоплатеца. САЩ има 6% дефицит при положение, че икономиката им расте и няма криза. Това се превежда в слаб пазар на акции и рисков пазар на облигации. За да може да Тръмп да изпълни обещанията си, той трябва да харчи, което означава още по-голям дефицит."

„Китайският отговор на митата на Тръмп би могло да е обезценяване на юана. Тази мярка работи до един момент“, коментира гостът. Не бива да забравяме, че икономиката на САЩ е в голяма степен затворена и самодостатъчна. В момента средната заплата в Мисисипи, който е най-бедният щат, е по-висока от тази във Великобритания.

Според събеседника сега е време, в което инвеститорите да са по-предпазливи и по-консервативни. Пазарът може да прибегне до корекция между 15% и 20%, което в портфолиото им ще изглежда по-скоро като 40%. Други алтернативни пазари са Япония и Китай. Инвестицията в китайски активи е рискова, но при обезценяване на юана могат да се появят добри възможности.

„В космическия сектор има изключително интересни компании, но е нужно задълбочено познаване на компаниите, за да се инвестира в тях“, отбеляза Панайотов. В сектор инфраструктура също предстоят промени. Не бива да пропускаме, че много от проектите изглеждат впечатляващо, но могат да се появят бюрократични пречки.

Изненадите, които очакваме в САЩ и Китай, са свързани със стимули. Вероятно е Федералният резерв да се съпротивлява до 2026-та, но Тръмп се надява да овладее институцията, за да може тя да помага на Министерство на финансите. „Тук виждаме сблъсък на концепции за това по какъв път трябва да тръгне САЩ“, категоричен е гостът.

Вижте целия коментар във видеото на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата