IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Встъпването в длъжност на Тръмп поставя ново изпитание за западните фирми в Русия

Правителството на Русия се стреми да защити федералния бюджет

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Много компании са напуснали Русия, откакто Москва изпрати войски в Украйна през февруари 2022 г., като обикновено приемат солидни отписвания и продават активите си при големи отстъпки, изисквани от Кремъл, пише Ройтерс.

Други са останали. Русия затегна условията си за напускане през октомври, за да насърчи бизнеса да остане, изисквайки отстъпки от най-малко 60% за транзакциите за напускане и 35% „доброволна вноска“ в бюджета на Русия от цената на сделката, наречена „данък за напускане“ от Вашингтон.

Ройтерс разговаря с 15 адвокати, банкери, съветници и бизнесмени, замесени в десетки напускания на западни корпорации от Русия. Те казаха, че компаниите, които все още присъстват, ще наблюдават внимателно какво може да предостави Тръмп , който ще положи клетва като президент на Съединените щати в понеделник, и съответно ще коригират плановете си. Някои пожелаха анонимност.
„Изборната победа на Тръмп добавя още едно ниво на несигурност за мултинационалните компании с активи в Русия“, каза Иън Маси, ръководител на корпоративното разузнаване, EMEA, в глобалната консултантска компания за риск S-RM. „Докато Кремъл продължава да увеличава разходите за напускане на руския пазар, Тръмп може да намали разходите за оставане, създавайки един вид стазис.“

Перспективата за благоприятен режим във Вашингтон доведе до нарастване на цифровите активи от всякакъв вид.
Далеч не е ясно какво може да постигне Тръмп през втория си мандат, като сега съветниците му признават, че разрешаването на конфликта ще отнеме поне месеци.

И все пак самото му пристигане може да даде на някои компании политическо прикритие да останат в Русия, докато други могат да видят перспективите за потенциално облекчаване на санкциите като възможност да напуснат.

„Може да видим намаляване на някои санкции, ако новата администрация успее да договори уреждане на конфликта в Украйна“, каза Алън Карташкин, партньор в Debevoise and Plimpton. Това може да размрази някои чуждестранни активи, блокирани в Русия, отключвайки нова вълна от сделки за напускане, каза той.

Компаниите, които вече не желаят да напуснат, може да са по-склонни да изчакат нещата, каза инвеститор в сливания и придобивания, който е работил по десетки сделки. Друг човек, който е съветвал над 100 напускания, каза, че завръщането на Тръмп може също да накара онези, които искат да прекратят връзките си с Русия, да променят плановете си и да решат да останат.
Алексей Яковлев, директор на отдела за финансова политика на министерството на финансите, каза пред Ройтерс през декември, че преговорите за сделки за напускане продължават, без да назовава конкретни компании.

Правителството на Русия се стреми да защити федералния бюджет и да затвори вратичките, които позволиха на местните купувачи да придобият активи на ниска цена. Сделките вече изискват оценки от независими оценители, избрани от Министерството на икономиката на Русия, и търгове за активи между местни купувачи. Руският президент Владимир Путин трябва да одобри сделки за над 50 милиарда рубли (488 милиона долара), а купувачите трябва да докажат икономически основания за всяка сделка, като например да покажат как неуспехът им да купят определена фабрика може да причини спад в производството.

„Възможността за продажба на голям актив при минимално приетите условия е значително ограничена“, каза руски адвокат.
Броят на сделките се е свил до по-малко от 20% от това, което беше в средата на 2023 г., каза един съветник. Друг каза, че по-високите вноски в бюджета са цените на продавачите, особено за сделки за изкупуване от ръководството.

Високите лихвени проценти от 21% направиха финансирането на сделка твърде скъпо за някои купувачи, каза Сурен Горцунян, партньор и съосновател на адвокатската кантора Rybalkin, Gortsunyan, Dyakin and Partners.

Някои големи сделки все още се осъществяват и мултинационалните компании могат да извлекат малко средства от Русия, тъй като сделките вече са структурирани така, че купувачите плащат данъка за излизане. Фирма за потребителски стоки Unilever продаде своите руски активи, включително четири фабрики, точно преди да дойдат още ограничения през октомври. Тази сделка е на стойност близо 500 милиона евро, според запознат човек. Изземването на активи остава основният риск, пред който са изправени компаниите, които решат да останат, казаха четирима души. Русия е поставила около дузина чуждестранни активи под временно назначено от Москва управление, което според някои може да е тактиката на Русия да намали цената за местните купувачи.
В крайна сметка за западните фирми в Русия, борещи се с по-скъпи правила за напускане и заплахи за изземване, пристигането на Тръмп носи още неизвестни.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата