IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Какво означава планът за масово депортиране на Тръмп за имигрантите?

Венецуела по правило не сътрудничи на усилията на САЩ за депортиране.

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Доналд Тръмп обеща като президент да осъществи най-мащабната депортация в историята на САЩ, като в крайна сметка ще депортира всички чужденци, които живеят в страната без разрешение. Смята се, че броят им е поне 11 милиона, което ще направи масовото им експулсиране колосално начинание. Вследствие на това много политически анализатори очакват планът да не постигне пълната амбиция на Тръмп, пише Bloomberg.

Тръмп не е категоричен по отношение на плана си, освен че ще се насочи първо към имигрантите без документи, които са престъпници, преди да се обърне към другите без легален статут. Том Хоман, който ще контролира усилията като граничен министър в администрацията на Тръмп и преди това е бил изпълняващ длъжността директор на имиграционната и митническата служба на САЩ (ICE), заяви, че хората, които представляват заплаха за националната сигурност, също са ранен приоритет.


Как последните администрации са подхождали към депортациите?

През последните две десетилетия имиграционните власти при президенти демократи и републиканци принудително са репатрирали средно около 300 000 неграждани годишно, използвайки редовни процедури за извеждане, като броят им е особено висок по време на президентството на демократа Барак Обама. Освен това от 2020 г. до 2023 г. около 3 млн. души бяха експулсирани с помощта на извънреден здравен орган, задействан заради кризата с Ковида-19.

Новото е обещанието на Тръмп да увеличи мащаба на арестите и депортациите, като целта е да отстрани всеки чужденец, който се намира в страната без разрешение. Тръмп предложи също така да се отнеме съществуващата защита срещу депортиране на големи групи мигранти.

Кой е уязвим към депортиране?

Всеки чужденец, който живее в САЩ без разрешение, е изправен пред риска от арест и евентуална депортация. Това включва лица, които са пресекли границата тайно, както и такива, които са влезли законно, но са просрочили срока на визата си или са нарушили нейните условия. Дори негражданите, чийто имиграционен статут е валиден, могат да бъдат депортирани, ако извършат престъпление или бъдат сметнати за заплаха за обществената сигурност.

Тези, които са изложени на непосредствен риск от депортиране на фона на обещаната от Тръмп репресия, са чужденци, които вече са получили заповед за напускане на страната от федерален имиграционен съдия. По приблизителни оценки 1,4 млн. души имат висящи заповеди за депортиране. Често заповедите не са изпълнени, тъй като имиграционните служители не знаят къде се намират те.

Имигрантите, които са поискали убежище, би трябвало да са в относителна безопасност. Това са голям брой незаконно преминали границата лица, на които през последните години беше разрешено да останат в САЩ поне временно, за да направят дългосрочни опити да получат убежище, достъпно за хора, които могат да докажат, че имат основателен страх от преследване. Те имат разрешение да пребивават в страната, докато трае разглеждането на имиграционното им дело, стига да не извършат престъпление и да се явяват на съдебните заседания, както е разпоредено.

По-малко ясно е дългосрочното бъдеще на 1 милион души от 17 държави, които живеят в САЩ по програма, наречена „Временен защитен статут“. Тя има за цел да осигури на чужденците, които вече се намират в САЩ, независимо от имиграционния им статут, защита от депортиране в условията на политически размирици, природни бедствия или въоръжени конфликти в родните им страни.
Друга група, която вероятно ще се притеснява, са т.нар. дриймъри - имигранти без документи, доведени в САЩ като деца, които са живели в Америка през по-голямата част от живота си или през по-голямата част от него. Създадената през 2012 г. федерална програма, наречена „Отложено действие за пристигащите в детството“ (DACA), защитава много от тях, макар и не всички, от депортиране. По време на първия си мандат Тръмп безуспешно се опита да отмени DACA. Този път той изрази готовност да си сътрудничи с демократите за приемане на законодателство, което да гарант

ира, че мечтателите могат да останат в САЩ.

Какви са предизвикателствата пред плана на Тръмп за депортиране?

Имиграционните власти първо ще трябва да идентифицират живеещите в САЩ имигранти без документи, които имат интерес да останат под радара. Да се насочат към конкретни чужденци, както предложи Хоман, е процес, изискващ много време.

Служителите, назначени в оперативната група за борба с бегълците на ICE, често извършват наблюдение на редица конкретни хора, за да потвърдят местонахождението им, преди екипите да се разпръснат из целия регион, за да извършат арести.

Тръмп ще се нуждае и от персонал извън редиците на около 6000-те служители на ICE, които работят в звеното за правоприлагане и извеждане. В миналото той е предлагал да се използват военни части на активна служба и да се заместват местни полицаи и шерифи, които да извършват арести и извеждане. Планът на Тръмп обаче се сблъсква с опозиция от страна на т.нар. юрисдикции-убежища, които отказват да сътрудничат на федералните имиграционни органи.

След като бъдат идентифицирани потенциалните случаи на депортиране, те ще трябва да бъдат разгледани. Това по принцип не е необходимо за мигрантите, арестувани при незаконно преминаване на границата. Съгласно имиграционния закон от 1996 г., с някои изключения, те могат да бъдат депортирани по спешност, без да се срещат със съдия. На тези, които търсят убежище или съобщават на имиграционните власти, че се страхуват да не бъдат върнати у дома, в миналото е било разрешавано да останат в страната поне временно. Но съгласно промяна в политиката, въведена през юни от президента Джо Байдън, повечето мигранти, които пресичат границата незаконно, вече нямат право на убежище и следователно подлежат на т.нар. ускорено извеждане.

Депортирането не е толкова лесно за тези, които са в центъра на плана на Тръмп - неоторизираните чужденци, живеещи в САЩ. Лицата, които са набелязани за депортиране, имат право на изслушване в системата на имиграционните съдилища, която се контролира от Министерството на правосъдието. По принцип имигрантите имат право на адвокат за своя сметка и могат да обжалват отрицателните решения пред Апелативния съвет по имиграция към министерството. Този процес често може да отнеме години. Федералните имиграционни съдилища са натрупали повече от 3,6 милиона висящи дела.

Като общо правило, лицата, които в крайна сметка са експулсирани от правителството на САЩ, се изпращат в родните им страни. Понякога обаче правителството на съответната държава не желае да съдейства, като предостави необходимите документи за пътуване. Венецуела по правило не сътрудничи на усилията на САЩ за депортиране.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата