IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Русия е най-голямото външнополитическо предизвикателство пред Доналд Тръмп

Насърчаването на мирно споразумение между Москва и Киев ще бъде от полза за външната политика на САЩ

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Докато новоизбраният президент Доналд Тръмп създаде неочакван спектакъл в медиите, като предложи Вашингтон да принуди Дания да продаде Гренландия на Съединените щати и да принуди Панама да върне контрола върху канала на Вашингтон, повечето спекулации относно външната политика на новата администрация бяха съсредоточени около политиката на Тръмп и възможна позиция по войната в Украйна. Веднъж самият Тръмп се похвали, че може да сложи край на кървавите битки между Украйна и Русия в рамките на 24 часа. Подобно твърдение беше малко изхвърляне, дори по стандартите на грандиозното его на Доналд Тръмп. Това пише в статия за 19FortyFive д-р Тед Гален Карпентър, колумнист за 19FortyFive и старши сътрудник в Института Рандолф Борн и Либертарианския институт.

Въпреки това Тръмп и неговите съветници вероятно наистина искат да поставят прокси войната между САЩ и НАТО срещу Русия в огледалото за обратно виждане. Подобно желание е съвсем логично. Мисията в Украйна източи финансови ресурси от Съединените щати и техните европейски съюзници , насърчи вътрешната политика и политическите разделения и се превърна във фактор за изборните провали, които няколко западни действащи правителства преживяха.

Насърчаването на мирно споразумение между Москва и Киев ще бъде от полза за външната политика на САЩ, както и ще сложи край на трагичното кръвопролитие в Украйна. Администрацията на Джо Байдън, както и нейните поддръжници в Конгреса и медиите на естаблишмента, допринесоха значително за трагедията. Западните почитатели на Украйна продължават да насърчават заблудите на режима в Киев, че в крайна сметка може да надделее и да изтласка всички руски сили от страната. Администрацията на Тръмп трябва да разсее тази фантазия веднъж завинаги.

Но помощта за прекратяване на войната в Украйна трябва да бъде само първата стъпка в новата политика на САЩ за възстановяване на цялостните икономически и геостратегически отношения на Вашингтон с Русия. От години Съединените щати се движат в ситуация, която умножава противниците и насърчава нови нива на сътрудничество между този нарастващ списък от противници. Вероятният изход от такъв процес е потенциално катастрофален.

Прекратяването на възобновената Студена война с Русия е решаваща първа стъпка встрани от този кошмарен сценарий. Набор от грешни, ненужно враждебни и провокативни стъпки от страна на Съединените щати и техните съюзници в НАТО бяха основно отговорни за настоящата конфронтация с Москва. Нещо повече, противно на до голяма степен пристрастния мит, че Тръмп е „марионетката“ на Владимир Путин, той беше толкова виновен, колкото и всеки друг обитател на Белия дом за антагонизирането на Москва по време на предишния му мандат.

Наистина, в едно отношение – контролът върху ядрените оръжия – Тръмп надмина щетите на отношенията с Русия, нанесени от неговите съвременници. По време на престоя му в Белия дом Съединените щати се оттеглиха както от Договора за ядрените сили със среден обсег, така и от Споразумението за открито небе. Неговите действия значително увеличиха двустранното напрежение в най-опасната сцена от всички - стратегическите ядрени оръжия. Действията на Тръмп също проправиха пътя за друго тревожно развитие по отношение на атомните оръжия по време на администрацията на Байдън – отслабването на Договора за всеобхватна забрана на ядрените опити.

През септември 1996 г. Съединените щати и други сили подписаха това споразумение, което обхващаше подземни тестове, както и атмосферни тестове, които бяха забранени от договор от 1963 г. Русия ратифицира новата всеобхватна забрана за ядрени опити през юни 2000 г. Въпреки това редица администрации на САЩ, включително тези, ръководени от Тръмп и Байдън, отказаха да представят документа в Сената за ратификация. Москва, която става все по-нетърпелива от забавянето на Вашингтон, започна да заплашва да отмени ратификацията му. Руското правителство най-накрая изпълни тази заплаха през ноември 2023 г. Действието на Москва, макар и разбираемо, допълнително ескалира напрежението с Вашингтон.

Тръмп

Справянето с влошаването на системата за контрол на ядрените оръжия е един пример защо администрацията на Тръмп трябва да надхвърли помощта за прекратяване на войната между Украйна и Русия. Тревожна е ситуацията, когато две държави, притежаващи хиляди ядрени оръжия, премахнаха повечето от дипломатическите ограничения, които бяха създали значително по-безопасна стратегическа среда в началото на 80-те години. Тъй като Съединените щати бяха отговорни за късогледите решения, които толкова навредиха на системата за контрол на ядрените оръжия, Вашингтон трябва да поеме инициативата, за да поправи щетите, нанесени от лидерите на САЩ.

Друга критична стъпка в насърчаването на сближаването с Русия е Вашингтон да премахне набора от икономически санкции, наложени през годините като отмъщение за действията на Кремъл срещу Украйна. Новата администрация също така трябва да притисне европейските си съюзници да прекратят икономическите санкции на Москва, които са наложили индивидуално или чрез Европейския съюз.  

Всички тези ходове биха сигнализирали на Путин и целия политически елит на Русия, че Вашингтон и неговите съюзници изоставят неразумната стратегия да се опитват да отслабят и унижат Русия. Този подход в никакъв случай не е работил добре. Разширяването на НАТО на изток, за да се включат останките от несъществуващата империя на Съветския съюз, има зрелищен обратен ефект. Той предаде посланието на руските лидери, че Западът няма да позволи на страната им да има дори скромна зона за сигурност, още по-малко по-широка сфера на влияние.

С други думи, Съединените щати подчертаха, че Русия никога няма да бъде третирана като уважавана велика сила. Последният сблъсък дойде по отношение на Украйна.  

Тази конфронтация нанесе щети на икономиката на Русия до известна степен, но Москва успешно намери много нови пазари (особено енергийни пазари), за да замени тези, които санкциите, ръководени от САЩ, премахнаха. Основното въздействие на политиката на САЩ и НАТО е пренасочването на икономическата и военна ориентация на Москва на изток. Най-големият бенефициент от тази промяна е Китай. Трудно е да си представим как някой компетентен американски лидер може да мисли, че подобна промяна би била в най-добрия интерес на Съединените щати.

Вместо да възприеме със закъснение по-помирителен подход през последните си месеци на власт обаче, администрацията на куцото пате Байдън избра да наложи нов кръг от санкции, както и да разреши на Украйна да използва американски ракети с по-голям обсег, за да поразява цели дълбоко в Русия.

Администрацията на Тръмп трябва да започне цялостна промяна на политиката, за да възстанови отношенията с Русия. За да направи това, Тръмп трябва да игнорира (или да презира) нов кръг от предсказуеми клевети, че той е марионетка на Путин. Също толкова важно е, че той ще трябва да признае отговорността за грешките си по време на първия си мандат, които допринесоха за влошаването на ключовите двустранни отношения на Америка с Русия.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата