Очакванията са за един много интересен мандат на Тръмп и промяна на англо-саксонския модел. Тръмп и Байдън са диаметрално различни. Смятам, че Тръмп си е направил изводи от първия си мандат и сега ще бъде много по-активен. Ще наблюдаваме един президент, който трябва да донесе на САЩ и на ЕС едно отрезвяване и стабилизиране. Говоренето трябва да отстъпи и да се премине към действие. Това каза д-р Косьо Стойчев, преподавател в катедра "Регионална и политическа география” към СУ "Св. Климент Охридски", в предаването „Бизнес старт“ на Bloomberg TV Bulgaria с водещ Роселина Петкова.
Нито един лидер от Западна Европа не е в състояние да води директна комуникация с Русия. Нивата на геополитическо противопоставяне не са били толкова високи от Студената война. Само силен и умел лидер може да върне горещия конфликт на територията на Европа на масата на дипломацията.
Според събеседника Панамският канал гарантира контрола над международната морска търговия. През първия мандат на Тръмп се целеше забавяне на Китай, но това не се реализира. Сега освен овладяване на нови пътища, които да контролират търговските потоци, трябва да се допълни с технологично превъзходство. Преместването на производства в Източна Азия изиграха лоша шега на много компании.
„Тръмп на практика смята да премахне Северноамериканско споразумение за свободна търговия“, отбеляза д-р Стойчев. Той смята, че Канада и Мексико се възползват от водещата роля на САЩ в световната икономика, но Америка не получава нищо от това. Мексико не е заплаха само заради мигрантските потоци. Според новите теории на политическата география САЩ се нуждае от страни в съседство, които са на едно икономическо и технологично ниво.
„Включването на визионер като Мъск е сигнал за ясна тенденция. Администрацията си дава сметка, че се нуждае от частния сектор, за да изпревари Китай“, категоричен е гостът. С помощта на Мъск трябва да се направи оценка на това, които технологии могат да се реализират пазарно през настоящия мандат, за да може САЩ да запази водещата си позиция.
„Ако Русия се стреми към удовлетворяване на икономически интереси, това е поносима цена за прекратяване на конфликта в Украйна“, сподели д-р Стойчев. Наблюдаваме как помощта, която САЩ и Европа пращат, не успява да постигне нужните резултати. Опитите на Тръмп да установи личен контакт с едноличния режим на Путин са най-правилният път за решаването или поне замразяването на конфликта. Западът има нужда от прегрупиране на силите си и изготвяне на нова стратегия за възпиране на Русия.
„Мъск изказва тези, които самият Тръмп не би могъл да каже. Това виждаме в коментарите на Мъск за Германия и Великобритания. Това обаче показва неопитност. САЩ ще търсят геополитическа промяна на лидерството в ЕС“, категоричен е гостът.
Вижте целия коментар във видеото на Bloomberg TV Bulgaria
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.