Доналд Тръмп нареди на официални лица да изготвят ответни мерки срещу държави, прилагащи „екстериториални“ налози върху американски мултинационални компании, в ход, който заплашва да предизвика глобална конфронтация по отношение на данъчните режими. Президентът на САЩ направи този ход с указ в понеделник вечерта, като оттегли подкрепата на САЩ за глобалния данъчен пакт, договорен в ОИСР миналата година, който позволява на други държави да налагат допълнителни данъци на американските мултинационални компании. Той добави, че „списъкът с варианти за защитни мерки“ трябва да бъде изготвен „в рамките на 60 дни“, като по този начин уведоми страните, подписали пакта на ОИСР, включително държавите членки на ЕС, Обединеното кралство, Южна Корея, Япония и Канада, че Вашингтон възнамерява да отправи мащабни предизвикателства към глобалните данъчни правила, пише Financial Times.
По време на първия си мандат като президент Тръмп влезе в сблъсък с европейските лидери във връзка с предложените цифрови данъци, които биха засегнали големите американски технологични групи като собственика на Google - Alphabet и Apple, като в един момент заплаши Франция с мита. Заповедта му от понеделник включва разследване „дали някоя от чуждите държави не спазва някое данъчно споразумение със САЩ или има въведени данъчни правила, или има вероятност да въведе данъчни правила, които са екстериториални или непропорционално засягат американските компании“. Бившият служител на Министерството на търговията на Обединеното кралство Али Ренисън, който сега работи в консултантската компания SEC Newgate, заяви, че този ход показва, че Тръмп разширява мрежата за „икономическа война“ далеч отвъд митата в отговор на това, което САЩ смятат за дискриминационни практики от други държави.
„Преследването на техните национални данъчни режими на фона на досегашните глобални ангажименти показва, че Тръмп проявява творчество в борбата си да постави „Америка на първо място“, каза тя. „Мрежата на икономическата война непрекъснато се разширява, далеч отвъд митата, и когато правителствата започнат да обмислят отговора си, опасенията им ще се насочат към това какво още може да попадне под прицел на ответните мерки - и неизбежните разходи, които ще бъдат свързани с това.“
Глобалната сделка, договорена в базираната в Париж ОИСР през 2021 г. и частично въведена от няколко държави през миналата година, се очакваше да повиши данъчните приходи от най-големите мултинационални компании в света с до 192 млрд. долара годишно. В рамките на „втори стълб“ на сделката на ОИСР, ако корпоративните печалби се облагат с данък под 15% в държавата, в която е седалището на мултинационалната компания, подписалите я страни потенциално биха могли да начислят допълнителни налози.
Но една част от взаимосвързаните мерки, известна като правило за необлагаемите печалби, отдавна предизвиква гнева на републиканците, които я определят като „дискриминационна“.
Грант Уордел-Джонсън, глобален ръководител на отдела за данъчна политика в счетоводната компания KPMG, заяви, че отговорите на САЩ биха могли да включват налагане на допълнителни данъци на предприятията с чуждестранна собственост, които извършват дейност в САЩ, или удържане на данъци върху плащанията към тези юрисдикции.
„В крайна сметка виждаме как международното данъчно облагане се превръща от многостранна област в двустранна, основана на силни едностранни твърдения. Това е един нов свят на данъчно облагане“, добави той. Алекс Кобъм, главен изпълнителен директор на Мрежата за данъчна справедливост, международна група за кампании, заяви, че ходът на Тръмп на практика оставя пакта на ОИСР „мъртъв във водата“.
В меморандума от две части до министъра на финансите на САЩ Тръмп първо нареди да бъдат отменени ангажиментите, поети от администрацията на Байдън към пакта на ОИСР - ход, който беше широко очакван - но след това разшири обхвата на атаката. Кобъм заяви, че потенциалният обхват обхваща не само въпроса дали пактът на ОИСР нарушава данъчните договори, но и екстериториалния потенциал на всички данъчни правила във всички държави.
„Ако приемете това изявление за чиста монета, има всички шансове те да се върнат след 60 дни и да кажат, че повечето страни по света и повечето страни членки на ОИСР трябва да бъдат обект на контрамерките, за които те говорят“, каза той. Един високопоставен служител на ЕС заяви, че милиардерите технологични предприемачи на Тръмп го подтикват да действа по-скоро в областта на данъците, отколкото в областта на търговията.
„Разговорът за митата ще бъде транзакционен, но истинската борба ще се премести там, където са заложени богатства и големите технологични компании имат интерес“, добавиха те.
Матиас Корман, генерален секретар на ОИСР, заяви: „Представителите на САЩ изразиха пред нас загриженост относно различни аспекти на нашето международно данъчно споразумение.“ Той добави, че организацията ще „продължи да работи със САЩ и всички страни на масата за преговори, за да подкрепи международното сътрудничество, което насърчава сигурността, избягва двойното данъчно облагане и защитава данъчните основи“.
Европейската комисия заяви, че е взела под внимание президентския меморандум на Тръмп.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.