Износът на руски петрол от второто по големина експортно съоръжение на страната в Балтийско море се срина неочаквано през последните няколко седмици, спад, който добавя към по-широките въпроси относно петролните потоци на нацията, тъй като санкциите на Запада се засилват.
Доставките от пристанището Уст-Луга рязко се свиха през последните две седмици на декември, период, в който шест от 14 планирани товари не успяха да бъдат натоварени. След това Русия планира - и досега е изнесла - много по-малко количество този месец, отколкото би било нормално през януари, показват данните на пристанищния агент и проследяване на корабите, събрани от Bloomberg.
Няма ясно обяснение за спада. След войната в Украйна и последвалите западни санкции Русия започна да крие петролните си потоци.
На 10 януари напускащата администрация на Байдън обяви най-агресивните санкции върху петролната търговия на Русия от началото на войната срещу Украйна. Дори преди това обаче танкерите, използвани от Москва, ставаха все по-ограничени от западните мерки, особено корабите, санкционирани от Вашингтон.
Въпреки че срокът за спиране на работата със санкционираните барели и корани изтича едва на 27 февруари вече има признаци, че руските доставки могат да бъдат намалени от последните мерки, като купувачите търсят товари другаде, а танкерите се отклоняват пристанищата на страната.
Спадът в Уст-Луга обаче е преди последните санкции. През първата половина на януари потоците от руски суров петрол от пристанището са били средно около 277 000 барела на ден, което е спад от 44% спрямо вече ниските нива през декември, показват данни от проследяване на кораби, събрани от Bloomberg.
Потоците от пристанището този месец са напът да бъдат най-ниските от юли 2021 г. Данните за индустрията, видени от Bloomberg, са приблизително в съответствие с това, което показва проследяването на корабите.
Целият анализ на сайта на Bloomberg TV Bulgaria
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.