Президентът на САЩ Доналд Тръмп инструктира американския специален пратеник за Украйна Кийт Келог да прекрати украинския конфликт за 100 дни, пише The Wall Street Journal.
Почти никой не смята, че той може да се справи - особено руснаците.
Те по-скоро казват, че ролята на Келог като специален пратеник в Украйна, която идва на фона на вълната от подобни назначения, е начален гамбит в мирните преговори, които Тръмп е решен да контролира сам. Сключването на сделки с руския президент Владимир Путин обаче ще бъде много по-трудно, отколкото Тръмп обещаваше по време на предизборната кампания, когато заяви, че ще сложи край на конфликта, преди да встъпи в длъжност.
Това не се случи, а в деня на встъпването в длъжност на Тръмп Путин даде знак, че не бърза да урежда войната в Украйна. Целта на предстоящите разговори „не трябва да бъде кратко примирие, не някаква почивка за прегрупиране на силите и превъоръжаване с оглед на последващо продължаване на конфликта, а дългосрочен мир, основан на зачитане на законните интереси на всички хора, на всички народи, които живеят в региона“, заяви Путин във видеоклип, публикуван от Кремъл тази седмица.
В отговор Тръмп разкритикува руската инвазия, като заяви, че Путин „унищожава Русия, като не сключва сделка“. Запитан от репортер във вторник дали ще наложи допълнителни санкции на Русия, ако Путин откаже да преговаря, Тръмп отговори: „Звучи вероятно“.
Като пратеник на Тръмп за Украйна Келог ще го съветва за преговорите, но не е ясно дали Тръмп търси много съвети. Джон Болтън, който влезе в сблъсък с Тръмп, докато беше негов съветник по националната сигурност в Белия дом през 2018 и 2019 г., заяви, че веднъж е чул Тръмп да казва, че харесва Келог, защото „никога не предлага мнението си, освен ако не го поискам“.
Келог се описва като непоколебим привърженик на Тръмп през 2015 г., когато казва, че е влязъл в благоволението на Тръмп, като се е свързал с него в Тръмп Тауър и е работил като доброволец като неплатен съветник. В продължение на четири години той е работил в Белия дом на Тръмп в Съвета за национална сигурност, където колегите му казват, че е бил постоянно в Овалния кабинет, като често е слушал разговори, но рядко е участвал в тях.
Подобно на някои от другите специални пратеници на Тръмп, той изглежда е бил назначен въпреки липсата на подходящ опит. Бившият военен опит на Келог би могъл да бъде важен за президента, когато той преценява последиците от удължаването или спирането на помощта за Украйна, казват бивши колеги.
Но той никога не е работил като дипломат и ако опитът му в Белия дом е показателен, той няма да участва в реални преговори с Русия, казват бившите му колеги.
„Тръмп се радва на компанията му и го възприема като яростно лоялен човек, но той никога не е упражнявал някакво значимо политическо влияние“, казва един от бившите служители на Съвета за национална сигурност, който е работил с него в администрацията на Тръмп. „Той със сигурност няма да измисли нищо, което да се отклонява от това, където е главата на Тръмп“.
Келог, награждаван ветеран от виетнамската ера, който се издигна до генерал-лейтенант в армията, напоследък публично подкрепя идеята, че Украйна може да постигне успехи на бойното поле срещу Русия с помощта на САЩ. Той похвали решението на администрацията на Байдън да предостави по-мощни оръжия на Украйна, като заяви, че това дава на Тръмп възможност за влияние в предстоящите преговори, и предположи, че повече оръжия за Украйна могат да се използват като бухалка, за да накарат Москва да преговаря.
Междувременно Русия не е изразила интерес да се ангажира с Келог. Кремъл предположи, че химията между Тръмп и Путин може да доведе до по-добри отношения със САЩ при президентството на Тръмп, но също така намекна, че Тръмп може да попадне под чара на страховитата дълбока държава в Америка, която той беше избран с обещанието да изкорени.
И Тръмп, и Кремъл отричат да са разговаряли лично в продължение на месеци, но обещават да го направят скоро.
Болтън се опасява, че в предстоящите разговори Тръмп може да принуди Киев да направи пагубни отстъпки на Москва, „защото мисля, че Путин знае как да играе с Тръмп“, а Келог едва ли ще послужи за проверка срещу влиянието на Путин. „Той просто ще прави това, което Тръмп му каже“, каза Болтън за Келог. „Той може да протестира за кратко, но Тръмп не е избрал Келог заради неговата независима преценка“.
Бивши колеги на Келог казват, че той е бил назначен за пратеник на Украйна на базата на предложения мирен план, на който е бил съавтор миналата година и който е бил дълбоко критичен към администрацията на Байдън, обвинявайки я, че бави военната помощ и същевременно провокира Москва, като привлича Киев към членство в Организацията на Северноатлантическия договор.
Планът, публикуван от подкрепящия Тръмп мозъчен тръст America First Policy Institute, призоваваше за прекратяване на огъня и постигане на споразумение чрез използване на моркови и тояги, за да бъдат накарани руснаците и украинците да преговарят.
Като отстъпка пред Русия планът съветва НАТО да отложи приемането на Украйна в своя съюз и да предложи на Русия облекчаване на санкциите в замяна на подписването на мирно споразумение. Планът също така заплашваше с прекратяване на военната помощ за Киев, ако правителството не продължи мирните преговори.
В Москва официални представители на Кремъл осмиват пътната карта като неподходяща за започване на преговори, а контролираният от Кремъл таблоид „Комсомолская правда“ нарича плана комбинация от „джинджифил и камшик“, които нито плашат, нито привличат особено руската страна. Вестникът също така се нахвърли върху Келог, наричайки го реликва от Студената война и военнопромишления комплекс на САЩ.
„Той е от плът и кръв на Пентагона. Плът и кръв на републиканците. И обича парите“, изказа мнение таблоидът миналия месец.
Руски коментатори предполагат, че верността на Келог към Украйна и враждебността му към Русия може би са дори семейни. Дъщеря му, Мигън Мобс, е пенсиониран кадрови военен и президент на неправителствена организация, която превозва хуманитарна помощ за Украйна от логистичен център в Румъния.
Руската държавна информационна агенция ТАСС отбелязва, че неправителствената организация, Фондация „Уедърмен“, е репатрирала загинали американски доброволци, убити в Украйна, и веднъж е организирала посещение на Келог в Украйна, „след което той призова Сената да изпрати незабавна смъртоносна помощ на Киев. Това означава, че явно няма и намек за безпристрастност“.
Сет Джоунс, политолог и експерт по отбрана в Центъра за стратегически и международни изследвания, нарече Келог сериозен мислител, чието присъствие в орбитата на Тръмп има за цел да придаде тежест на решенията на Белия дом относно Украйна. Но според него личните нападки на Кремъл срещу Келог и неговия план не предвещават нищо добро за евентуална сделка.
„Преговорите още дори не са започнали, а те вече преследват водещия американец, участващ в това“, каза той. „Това не звучи благоприятно за преговори или дори за прекратяване на огъня.“