IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Отчаяно търсеща мир, Украйна прегръща Тръмп

Пречката пред мира не е обитателят на Белия дом, а този в Кремъл

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Само преди месеци Киев се страхуваше, че второто президентство на Доналд Тръмп ще принуди Украйна да капитулира пред Владимир Путин. Днес той се надява, че Тръмп най-накрая ще сложи край на тригодишното кръвопролитие, пише „Политико“.
Събралите се тази седмица в Давос за ежегодния Световен икономически форум украинци и техните поддръжници виждат в новоизбрания президент на САЩ прекъсвач, който може да принуди Путин да седне на масата за преговори и да предложи на украинския президент Володимир Зеленски и отбивка.

„Това е истински оптимизъм“, заяви пред „Политико“ Кърт Волкър, който по време на първия мандат на Тръмп беше специален представител на САЩ за Украйна. „2024 г. се усещаше като година на очакване. Имахме избори, имахме отвличане на вниманието, администрацията на Байдън казваше „не“, после казваше „да“ ... 2025 г. изглежда като година на действие. Най-накрая се движим.“
Киев не си прави илюзии: Пречката пред мира не е обитателят на Белия дом, а този в Кремъл. Но изправени пред приемствеността на ерата на Байдън срещу сътресенията на Тръмп, украинците изглеждат готови да видят къде ще ги отведе дивото пътуване.

Самият Зеленски призна, че Тръмп може най-накрая да накара Москва и Киев да седнат на масата за преговори. „Тръмп е бизнесмен. Той знае как да оказва натиск“, заяви Зеленски пред събралите се във вторник репортери, след като изнесе пламенно обръщение към публиката в Давос, добавяйки, че е „обнадежден“ за новата администрация.

Това, от което се нуждаем сега, е сигурност“, каза Максим Тимченко, главен изпълнителен директор на DTEK, най-големият частен инвеститор в украинската енергийна индустрия. „И аз мисля, че администрацията на Тръмп може да донесе повече сигурност. Определено тази сигурност не трябва да компрометира справедливия мир в Украйна. Но това трябва да бъде година на действие.“
Зеленски може да бъде принуден да направи отстъпки, които доскоро изглеждаха немислими - той вероятно ще трябва да приеме, че Украйна няма да може да се върне към довоенните си граници (макар че никога няма да признае завладените от нея земи за руска територия) и че кандидатурата ѝ за членство в НАТО е мъртва. Това стана ясно както от изказванията на самия президент в Давос, така и от украинците, които пътуваха до там, за да насочат отново вниманието към войната в родината си (и да сключат сделки).
Въпреки това, говорейки пред "Политико" в кулоарите на партито за наблюдение на встъпването в длъжност на Тръмп в Дома на Украйна на главната алея на Давос в понеделник вечерта, президентът на Киевското училище по икономика Тимофей Милованов мрачно очакваше да започне ерата на Тръмп.

„Може да не е добре - но ще е много по-добре, отколкото при Байдън“, каза Милованов, бивш украински министър, визирайки съдбата на страната си при Тръмп. „Байдън управляваше войната като криза - мислеше, че ако издържи достатъчно дълго, бурята ще отмине. Но тя не преминава. Тръмп възприема перспективата, че трябва да спрем бурята. Той не се интересува от това как ще бъде спряна“.

Непредсказуемостта на Тръмп и склонността му към силова реторика биха могли да дадат на Зеленски необходимата му отбивка, за да накара изтощените украинци да се съгласят с мирно споразумение, което признава реалността на място: Силите на Киев не разполагат с достатъчно хора, за да си върнат окупирания Крим или източния регион на Донбас.

Инфлацията в Русия е извън контрол, лихвените проценти са изкуствено замразени на и без това високите 21%, има недостиг на работна ръка и масови военни жертви. Но ако Зеленски изиграе картите си правилно, Путин може да се изправи пред собствена разплата. Инфлацията в Русия е извън контрол, лихвените проценти са изкуствено замразени на и без това високите до небето 21 процента, има недостиг на работна ръка и масови военни жертви - „това не е устойчиво като общество“, казва Волкър, някогашният специален представител на Тръмп за Украйна.

В ясен апел към низшите пориви на Тръмп (и към неговите опорни точки) Зеленски се нахвърли върху Европа в обръщението си към публиката в Давос във вторник, като се оплака от недостатъчните ѝ разходи за отбрана, хвърли подкрепата си за целта на Тръмп за 5 процента разходи за НАТО и упрекна Европейския съюз, че е „по-фокусиран върху регулациите, отколкото върху свободата“.

„Тръмп, той ми каза... че ще направи всичко възможно, за да приключи войната тази година. А аз му казах: „Ние сме твой партньор“, каза Зеленски.

„Президентът Зеленски го изигра изключително добре“, отбеляза Волкър. „Като се присъедини към това, което иска президентът Тръмп, той даде да се разбере, че проблемът не е в Украйна. Проблемът е Путин.“

Следващите седмици ще бъдат решаващи за Киев и за Москва

„Мисля, че Тръмп ще се обади на Путин и ще му каже да прекрати войната. Мисля, че Путин няма да се съгласи ... и мисля, че екипът на Тръмп ще разбере, че трябва да покаже сила. Да покажат повече решителност. И да поставят всичко на масата“, каза Волкър.

Това може да означава по-строги санкции, значително увеличаване на износа на енергия от САЩ, за да се намали военният бюджет на Путин, и продължаване на военната подкрепа за Украйна. „Не с парите на данъкоплатците, но има различни начини да се направи това, включително програма за заем, включително като Европа конфискува руските активи на стойност 300 млрд. евро и използва тези пари за закупуване на американско отбранително оборудване“, каза Волкър. „Това ще изпрати сигнал на Путин: Това няма да се подобри.“

Зоя Литвин, ръководител на Центъра за глобални правителствени технологии в Киев, заяви, че мнението на украинците за Тръмп е разделено между два балона. Първият съдържа тези, които възхваляват западните ценности, присъединяват се към Демократическата партия на САЩ - и „се страхуват от Тръмп и вицепрезидента Джей Ди Ванс“.

В същото време „тези от втория балон казват, че вече сме видели всичко, което Байдън можеше да направи, и нивото на подкрепа, което той можеше да осигури, и това не беше достатъчно“. Тръмп поне „има достатъчно власт, за да внесе стабилизация“.

Основателят на проекта „Свобода на Украйна“ Стивън Мур, който е прекарал седем години на Капитолийския хълм, предимно като началник на кабинета на бившия главен заместник-председател на ГП Питър Роскам, каза „Украинците не знаят какво ще направи Тръмп. Но знаят какво направи Байдън.“

„Администрацията на Байдън протакаше нещата, бавно разхождаше оръжията ... Нещо трябва да се промени“.

„Има оптимизъм“, казва Мур, който сега се намира в Украйна и провежда кампании за информиране на членовете на Конгреса за зверствата, извършвани от силите на Путин в окупираната от Русия Украйна.

„Украинците, с които разговарям, смятат, че Тръмп е силен лидер, докато Байдън в някои дни не можеше да свърже едно изречение.“

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата