IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Макрон и Шолц ще търсят общ език за справяне с Тръмп

Двамата лидери ще търсят нов курс за Европа

БГНЕС/EPA

БГНЕС/EPA

Германският канцлер Олаф Шолц ще се срещне с френския президент Еманюел Макрон в Париж в сряда, когато лидерите, изпаднали в затруднение, ще се опитат да очертаят нов курс за Европа, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп заплашва да разруши трансатлантическите отношения.

Според запознати с плановете Шолц и Макрон ще се опитат да покажат сила и ще призоват за бърз отговор, ако САЩ изпълнят заплахите си за налагане на мита върху европейския износ, въпреки многото различия в политиките и отслабените си позиции. Те също така ще се ангажират да говорят с единен глас при контактите си с новата администрация във Вашингтон.

Катастрофалните предсрочни избори миналата година оставиха Макрон изолиран във френския парламент, а германските гласоподаватели са на път да отстранят Шолц от длъжност следващия месец. Това дава на лидерите на двете най-големи икономики в Европейския съюз ограничено пространство за маневриране пред лицето на агресивните САЩ.

Тръмп заплаши да наложи мита на ЕС по редица въпроси - от търговския излишък на блока до недостатъчните разходи за отбрана. По-рано агенция Bloomberg съобщи, че ЕС е подготвил списък с американски компании, към които да насочи ответни мита, ако Тръмп наистина изпълни заплахите си.

„Ще защитаваме свободната търговия като основа на нашия просперитет заедно с други партньори“, заяви Шолц на Световния икономически форум в Давос във вторник. „Европа е отдадена на свободната и справедлива световна търговия и не сме сами в това.“

Срещата между двамата лидери няма да е първият път, в който двамата се опитват да създадат единен фронт пред лицето на агресивни чуждестранни сили, дори на фона на различията си. 

През последните три години Шолц и Макрон не успяха да изградят силни работни отношения поради противоположните си възгледи и стилове. Тази трудна динамика съвпадна с навигирането на ЕС по неотложни проблеми, като например руската инвазия в Украйна, буксуващата икономика и високите цени на енергията. 

Залогът обаче е много по-голям сега, в разгара на глобалното пренареждане на динамиката на силите.

За Шолц европейските нации могат да осигурят просперитета си само ако запазят известна отвореност на икономиките си на фона на нарастващите глобални търговски амбиции на Китай и враждебната позиция на Тръмп. Германският лидер иска ЕС да сключи повече споразумения за свободна търговия със страни от Южна Америка и извън нея.

Макрон има различен поглед върху търговията. Френският президент беше бесен, когато въпреки твърдата му опозиция Европейската комисия през декември продължи и завърши преговорите по споразумение за свободна търговия с южноамериканския блок Меркосур - споразумение, подкрепено от Германия. 

Подобни различия излязоха наяве, когато миналата година Франция убеди Комисията да повиши вносните мита за китайските електромобили - ход, на който Германия се противопостави, тъй като се опасяваше от ответни мерки от страна на Китай спрямо германските производители на автомобили.

Целият анализ - на сайта на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата