IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Нацисткият поздрав на Мъск ядоса Европа, студенти в Италия "го обесиха"

Именно там е виснало и тялото на Мусолини

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

Жестът на Илон Мъск, който мнозина определиха като нацистки поздрав, разгневи Европа, като някои го осъдиха като злонамерена провокация или проява на солидарност към крайнодесни групи.

Мишел Фридман, виден германо-френски публицист и бивш заместник-председател на Централния съвет на евреите в Германия, описа действията на Мъск като позор и каза, че е показал, че „опасна точка за целия свободен свят” беше достигната.

Фридман, който произхожда от семейство на полски евреи, каза пред всекидневника Tagesspiegel, че е бил шокиран, докато е гледал церемонията на живо по телевизията. Той добавя, че що се отнася до него, Мъск недвусмислено е изпълнил нацисткия „ Хайл Хитлер” поздрав, въпреки опитите му да омаловажи действията си.

„Помислих си, нарушаването на табутата достига точка, която е опасна за целия свободен свят. Брутализацията, дехуманизацията, Аушвиц, всичко това е Хитлер. Масов убиец, войнолюбец, човек, за когото хората не са нищо повече от числа“, каза Фридман.

Шарлот Кноблох, президент на еврейската общност в Мюнхен и Горна Бавария, описа жеста като „силно дразнещ“. Но, по думите й, това не е толкова значимо, колкото неотдавнашните опити на Мъск да се намеси в германската политика. Той подкрепи крайнодясната Алтернатива за Германия преди федералните избори следващия месец.

„Далеч по-притеснителни са политическите позиции на Илън Мъск, обидната му намеса в кампанията за парламентарни избори в Германия и подкрепата му за партия, чиито антидемократични цели не трябва да будят илюзии“, каза тя в изявление.

Мъск направи жеста докато говори на сцената преди пристигането на Тръмп в Capital One арена във Вашингтон в понеделник. Той сърдечно благодари на поддръжниците на Тръмп, преди да постави дясната си ръка на сърцето си и да я протегне с рязко и бързо движение нагоре. След това той се обърна и повтори жеста в другата посока, казвайки: „Сърцето ми е с теб“.

Милиардерът технологичен предприемач, който ръководи отдела на Тръмп за ефективността на правителството, по-късно отговори на критиките за поведението му в X, пишейки: „Честно казано, те се нуждаят от по-добри мръсни трикове. Атаката „всички са хитлеристи“ е толкова скучна".

Съдия от Берлин, Кай-Уве Хербст, каза пред Berliner Zeitung, че умишлено диагонално вдигане на дясната ръка във въздуха е достатъчно доказателство, за да се повдигне обвинение срещу някого според германското законодателство. Но отбеляза, че също така ще бъде необходимо да се докаже злонамерено намерение и че засегнатото лице е знаело, че това е хитлеристки поздрав.

Хербст, който се е занимавал с безброй случаи на хора, използващи нацисткия поздрав, каза: „Понякога това са пияни футболни хулигани, понякога пропалестински демонстранти, които искат да провокират.“

По думите му случаите, които най-често е разглеждал, са били с намерение да провокират, а не да разпространяват нацистка идеология.

Бенедикт Мик, експерт по наказателно право, каза, че определянето дали поздравът е бил предназначен като неонацистки жест „ще зависи от цялостния контекст“.

Лигата за борба с клеветата на САЩ заяви, че жестът на Мъск не е бил нацистки поздрав. Вместо това се казва, че Мъск е „направил неудобен жест в момент на ентусиазъм“.

Други в Германия призоваха за предпазливост, докато коментаторите спореха дали жестът и приликата му с нацистки поздрав са умишлени или не.

Ленц Якобсен, журналист, пише в Die Zeit в статия със заглавие „Поздравът на Хитлер си е поздрав на Хитлер“:

„Който на политическа сцена, изнасяйки политическа реч пред отчасти крайнодясна публика, издължава ръката си диагонално във въздуха, силно и многократно, прави хитлеристки поздрав. Няма „вероятно“, „подобно“ или „противоречиво“ относно това. Жестът говори сам за себе си.

Мириам Холщайн, главният репортер на списание Stern, написа в X, че поздравът е разсейване от други спорни въпроси, свързани с Мъск.

„Съжалявам, това няма начин да е хитлеристки поздрав и никога не е било замислено като такова“, написа тя. „Спрете с глупостите. Има достатъчно реални неща, за които човек може да критикува Мъск.”

Фридман призова Мъск да прояви политическа отговорност. „Беше ли движението на ръката израз на политическата му идентичност?“ – попита той.

Почти цялото семейство на Фридман е загинало в нацисткия лагер на смъртта Аушвиц-Биркенау, чиято 80-годишнина от освобождаването е в неделя. Само родителите на Фридман и неговата баба са спасени, благодарение на предприемача от Оскар Шиндлер.

Жестът ядоса и обикновените хора

Студенти, протестиращи срещу екстремизма на Илон Мъск, обесиха негово чучело на Пиацале Лорето в Милано, имитирайки обесването на трупа на италианския фашистки диктатор Бенито Мусолини на същия площад през 1945 г.

Както съобщава италианската агенция ANSA, протестиращите принадлежат към ляв колектив, известен като Cambiare Rotta или Промяна на курса.

Групата, която се идентифицира като комунистическа, публикува изображение на чучелото в социалните медии, като написа: „Винаги има място на Пиацале Лорето, Илон“.

История на Римския поздрав

Поздравът, известен още като римски поздрав, включва поставяне на ръката ви напред със събрани пръсти и дланта надолу. Твърди се, че е бил използван в древен Рим, но няма римски текст, който да го описва. През 30-те и 40-те години на миналия век се свързва с нацистката партия в Германия.

Жестът става популяризиран през 18-ти и 19-ти век в произведения на изкуството и театрални представления, показващи как римляните се поздравяват когато се срещат, отбелязва Newsweek.

Поздравът е бил използван като символ в движението на неокласическото изкуство за показване на римски добродетели като чест, патриотизъм и граждански дълг.

През 20 век той е бил използван от фашистите в Италия и нацистката партия в Германия. И двете са използвали редица други римски и неокласически символи.

Поздравът бързо стана синоним на германската нацистка партия, като военният персонал и гражданите бяха принудени винаги да поздравяват с „Хайл Хитлер“ или „Зиг Хайл“.

След Втората световна война той е широко разглеждан като поздрав, използван от фашистите и за символизиране на превъзходството на бялата раса. Правенето на движението е забранено в Германия, Австрия и Словакия и е ограничено в няколко други страни като Обединеното кралство и Канада.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата