В кварталите, разрушени от 15-месечната война с Израел, служители на Хамас наблюдават разчистването на развалините след прекратяването на огъня в неделя. Въоръжени мъже на групировката охраняват конвоите с помощи по прашните пътища на Газа, а полицията в сини униформи отново патрулира по улиците на градовете, изпращайки ясно послание: Хамас остава начело.
Израелски официални лица определиха парада на ликуващите бойци на Хамас, които отпразнуваха прекратяването на огъня в неделя пред ликуващи тълпи, като внимателно организиран опит за преувеличаване на силата на палестинската войнстваща групировка. Но в дните след влизането в сила на прекратяването на огъня ръководената от Хамас администрация на Газа предприе бързи действия, за да възстанови сигурността, да ограничи мародерството и да започне да възстановява основните услуги в части от анклава, чиито обширни райони бяха превърнати в пустош от израелската офанзива, пише Ройтерс.
Агенцията разговаря с повече от дузина жители, официални лица, регионални дипломати и експерти по сигурността, които заявиха, че въпреки клетвата на Израел да я унищожи, Хамас остава дълбоко вкоренена в Газа и нейната власт представлява предизвикателство за постигането на постоянно прекратяване на огъня.
Ислямистката групировка не само контролира силите за сигурност на Газа, но нейни администратори управляват министерства и правителствени агенции, като изплащат заплати на служителите и координират дейността си с международни неправителствени организации, казаха те.
Във вторник нейни полицаи и въоръжени служители - които в продължение на месеци бяха държани настрана от улиците заради израелските въздушни удари - бяха разположени в квартали из Ивицата.
„Искаме да предотвратим какъвто и да е вакуум в сигурността“, каза Исмаил Ал-Тавабта, директор на медийната служба на правителството на Хамас в Газа. Той заяви, че около 700 полицаи охраняват конвоите с помощи и че от неделя насам не е бил ограбен нито един камион - контраст с масовите кражби на храни от престъпни банди по време на конфликта.
Говорител на ООН в Женева потвърди във вторник, че от влизането в сила на прекратяването на огъня не е имало съобщения за грабежи или нападения срещу хуманитарни работници.
През последните седмици израелските въздушни удари бяха насочени срещу по-нископоставени администратори в Газа, като очевиден опит да се прекъсне хватката на Хамас в управлението. Израел вече е ликвидирал ръководството на Хамас, включително политическия ръководител Исмаил Хания и архитектите на нападението от 7 октомври - Яхия Синвар и Мохамед Дейф.
Въпреки загубите Ал-Тавабта заяви, че ръководената от Хамас администрация продължава да функционира.
„В момента имаме 18 000 служители, които работят ежедневно, за да предоставят услуги на гражданите“, каза той.
В неделя общините, управлявани от Хамас, са започнали да разчистват отломките от някои пътища, за да могат да преминават превозни средства, а работниците са ремонтирали тръби и инфраструктура, за да възстановят течащата вода в кварталите. Във вторник десетки тежкотоварни камиони пренасяха отломки от разрушените сгради по прашните главни артерии на анклава.
Израелският министър-председател Бенямин Нетаняху не е изразил визия за следвоенното бъдеще на Газа, освен че настоява, че ислямистката групировка не може да играе никаква роля, и заявява, че на Палестинската власт - орган, създаден по силата на мирните споразумения от Осло преди три десетилетия, който частично управлява окупирания Западен бряг - също не може да се вярва под сегашното ѝ ръководство.
Йост Хилтерман от Международната кризисна група заяви, че твърдата хватка на Хамас в Газа изправя Израел пред дилема.
„Израел има избор, да продължи да се бие в бъдеще и да убива хора - а това не проработи през последните 15 месеца - или може да допусне споразумение, при което Палестинската власт да поеме контрола с мълчаливото съгласие на Хамас“, каза Хилтерман.
Трудно е да се оцени военният потенциал на Хамас, тъй като ракетният му арсенал остава скрит и много от най-добре обучените му бойци може да са били убити, каза Хилтерман, но той остава далеч от доминиращата въоръжена групировка в Газа: „Никой не говори за това, че Палестинската автономия ще завладее Газа без съгласието на Хамас.“
Въпреки че високопоставени представители на Хамас изразиха подкрепа за правителство на единството, Махмуд Абас, ръководител на Палестинската автономия и дългогодишен противник на Хамас, не е дал съгласието си. Офисът на Абас и Палестинската власт не отговориха на молбата за коментар.
Карта, показваща Газа и основните пропускателни пунктове Ерез, Рафах и Керем Шалом в анклава
Съгласно условията на прекратяването на огъня, Израел трябва да изтегли войските си от централната част на Газа и да позволи завръщането на палестинците в северната част по време на първоначалния шестседмичен етап, в който ще бъдат освободени някои заложници. От 16-ия ден на прекратяването на огъня двете страни трябва да преговарят за втора фаза, която се очаква да включва постоянно прекратяване на огъня и пълно изтегляне на израелските войски.
Възстановяването, което се очаква да струва милиарди долари и да продължи с години, ще започне едва в третата и последна фаза.
Сделката раздели мненията в Израел. Макар че в неделя широко се празнуваше връщането на първите трима заложници, много израелци искат да видят Хамас унищожен заради нападението срещу Израел на 7 октомври 2023 г., при което бяха убити 1200 души, а повече от 250 бяха взети за заложници.
Още преди прекратяването на огъня да влезе в сила, членове на кабинета на Нетаняху заявиха, че са за връщане към война за отстраняване на Хамас от власт, след като заложниците се върнат у дома. Трима крайно десни министри подадоха оставка.
„Няма бъдеще на мир, стабилност и сигурност и за двете страни, ако Хамас остане на власт в ивицата Газа“, заяви в неделя външният министър Гидеон Саар.
Говорителят на въоръженото крило на Хамас, Абу Убайда, заяви пред Ройтерс, че бойната групировка ще спазва условията на прекратяването на огъня и призова Израел да направи същото.
Петнадесетте месеца на война превърнаха Газа в пустош от развалини, бомбардирани сгради и импровизирани лагери, където стотици хиляди отчаяни хора се крият от зимния студ и живеят с помощта, която може да им бъде предоставена. По данни на палестинските здравни власти повече от 46 000 души са били убити.
Споразумението за прекратяване на огъня предвижда 600 камиона с помощи на ден да достигат до Газа. Ал-Тавабта, говорител на ръководената от Хамас администрация, заяви, че тя поддържа връзка с органите на ООН и международните хуманитарни организации относно сигурността на маршрутите и складовете за помощ, но агенциите се занимават с разпределението на помощта.
Публикуваната този месец оценка на щетите на ООН показа, че само разчистването на над 50 милиона тона отломки, останали след израелските бомбардировки, може да отнеме 21 години и да струва до 1,2 милиарда долара.
В неделя, когато силите за сигурност на Хамас дефилираха по улиците, някои жители изразиха гордост, че са оцелели след атаката.
„Посочете ми една държава, която би могла да устои на израелската военна машина в продължение на 15 месеца“, каза Салах Абу Резик, 58-годишен работник във фабрика. Той похвали Хамас за това, че по време на конфликта е помогнала за разпределянето на помощи за гладните жители на Газа и се е опитала да наложи известна сигурност.
„Хамас е идея и не можеш да убиеш една идея“, каза Абу Резик и прогнозира, че групировката ще се възстанови.
Други изразиха гнева си, че атаката на Хамас от 7 октомври 2023 г. е довела до разруха в Газа.
„Имахме домове, хотели и ресторанти. Имахме живот. Днес нямаме нищо, така че каква е тази победа?“, каза Амин, 30-годишен строителен инженер от град Газа, разселен в Хан Юнис. „Когато войната спре, Хамас не трябва да управлява Газа сам.“
Макар че Палестинската власт твърди, че е единственият орган, който има легитимност да управлява след войната Газа, тя не присъства в анклава и има слаба обществена подкрепа, сочат социологическите проучвания.
От 2007 г. насам, когато след кратка гражданска война „Хамас“ прогонва Палестинската власт, доминирана от конкурентната фракция „Фатах“, тя смазва опозицията в Газа. Подкрепяна от средства от Иран, тя изгради страховит апарат за сигурност и военна организация, базирана на огромна мрежа от тунели - голяма част от които Израел твърди, че е унищожил по време на войната.
Израел представи предварителни идеи за следвоенна Газа, включително коопериране на местни кланови лидери - редица от които бяха незабавно убити от Хамас - или използване на членове на гражданското общество в Газа, които не са свързани с бойци, за да управляват анклава. Нито една от тях обаче не се наложи.
Ключови донори, включително Обединените арабски емирства и новата администрация на президента на САЩ Доналд Тръмп, подчертаха, че Хамас - който е обявен за терористична организация от много западни държави - не може да остане на власт в Газа след войната.
Дипломатите обсъждат модели, включващи международни миротворци, включително такъв, при който Обединените арабски емирства и Съединените щати, заедно с други държави, временно ще наблюдават управлението, сигурността и възстановяването на Газа, докато реформираната Палестинска власт не успее да поеме управлението.
Друг модел, подкрепян от Египет, предвижда съвместен комитет, съставен от представители на Фатах и Хамас, да управлява Газа под надзора на Палестинската власт.
Майкъл Милщайн, бивш офицер от израелското военно разузнаване, който понастоящем работи в Центъра за близкоизточни и африкански изследвания „Моше Даян“ в Тел Авив, определи публичната готовност на Хамас да обсъжда правителство на единството като „козметична“.
„Докато те са зад кулисите и се занимават с въпросите, не ги интересува, че ще има комитет като прикритие“, каза той.
В понеделник, малко след встъпването си в длъжност, Тръмп изрази скептицизъм по отношение на споразумението за прекратяване на огъня в Газа, когато беше попитан дали е сигурен, че и трите фази на споразумението ще бъдат изпълнени. Той не даде повече подробности.