IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Стотици еднополови двойки сключиха брак на огромно празнество в Тайланд

Страната стана първата в Югоизточна Азия, която признава равенството в брака

Стотици еднополови двойки сключиха брак в Тайланд в четвъртък, след като страната става първата в Югоизточна Азия, която признава равенството в брака.

Влезлият в сила законопроект бележи важна победа за ЛГБТИ общността, която се бори повече от десетилетие за същите брачни права като хетеросексуалните двойки. Съгласно законодателството, прието от парламента на Тайланд и одобрено от краля миналата година, еднополовите двойки могат да регистрират брака си с пълни законови, финансови и медицински права, както и права за осиновяване и наследяване.

„Този ​​закон за равенство в брака бележи началото на по-голяма осведоменост на тайландското общество за разнообразието между половете и нашата прегръдка за всеки, независимо от сексуална ориентация, раса или религия – нашето потвърждение, че всеки има право на равни права и достойнство“, каза министър-председателят Паетонгтарн Шинаватра в записано съобщение, пуснато на масова сватба в столицата Банкок в четвъртък.

Най-малко 200 двойки са се записали да се оженят в търговския център Siam Paragon, според Bangkok Pride, който организира събитието заедно с местните власти.

Килим с дъга бе постлан в търговския център, за да приветства младоженците от всички възрасти и прослойки, включително полицай, който се появи в униформа с партньора си.

Сред онези, които минаха по „килима на гордостта“, беше възрастна двойка лесбийки, които обиколиха залата с бившия премиер Срета Тависин на фона на падащи конфети и традиционни тайландски ритми. Управляващата партия Pheu Thai на Срета подкрепи законопроекта за брака.

Някои прегърнаха пълния празничен дух, като се появиха в сватбени костюми и рокли. Други бяха облечени в розови или бели блейзъри и рокли. Мнозина развяваха знамена с дъга.

Междувременно знаменитости и драг кралици се представиха на сцена, украсена със сърца и цветя, с екран, гордо заявяващ „равенство в брака“.

Чествания се провеждат и в други части на страната, простиращи се от източния крайбрежен град Патая до планинския северен град Чианг Май.

Преди тържествата борците за равенство приветстваха новото законодателство като победа за прогреса.

„Това може да бъде модел за света, защото сега имаме Тайланд като модел“, каза Китинун Дарамадхадж, адвокат и президент на Асоциацията Rainbow Sky на Тайланд. „В Тайланд има истинско брачно равенство.“

Една мечта се сбъдва

За някои, като Нина която планираше да присъства на масовото тържество в Siam Paragon, денят изглежда отдавна закъснял.

Трансджендър жената не е успяла да се омъжи за приятеля си от 22 години, защото не е в състояние да промени законно своята полова идентичност. Но тъй като еднополовите бракове вече са признати, те могат да се оженят.

„Чувствам се така, уау, мечтата ми е близо до сбъдване“, каза 42-годишният мъж пред CNN по време на скорошно интервю.

Нина и годеникът й проведоха сватбеното си парти преди три седмици. В сватбена зала в покрайнините на Банкок двойката вървеше по пътеката със сключени ръце, докато шаферките поръсваха пътя им с листенца от рози сред аплодисменти от приятели и роднини. Те планираха да регистрират брака си в четвъртък.

Един фактор, добавящ особена неотложност за двойката, е 7-годишното момиче, което те отглеждат като своя дъщеря в продължение на три години. Момичето е дъщеря на чичото на Нина, който не може да се грижи за нея, като двойката планира да осинови момичето и да живеят като семейство, но не могат да го направят без валиден брак.

„От очите ми течаха сълзи, когато си мислехме за живота си (без закона за еднополовите бракове). Ами ако… аз, или той, или дори дъщеря ми се разболеем, кой ще се грижи за нас?“ каза тя.

Но сега тя добавя: „Мога уверено да кажа, че мога да го направя, като изградя свое собствено семейство.“

Филипинската националка Ана Бонкан се срещна с тайландската си приятелка Сири Уатанавикий чрез приложение за запознанства преди шест години, когато работеше в Европа. През 2020 г. Бонкан се премести в Банкок, за да бъде с нея.

„С тази възможност да сключим законен брак тук, в Тайланд, това ми дава възможност да имам брачна виза“, каза Бонкан.

Едно нещо, което притеснявало двойката досега, е възможността единият от тях да се разболее, а на другия да бъде забранено да го посещава или да взема решения за живот и смърт поради липса на брачно свидетелство.

Когато отидем в болницата, мога да им кажа, че това е моята съпруга, това е моят партньор, тя взема решения вместо мен, подобни неща. За разлика от преди, те не биха го приели в болницата“, каза Бонкан.

Борбата продължава

Но експерти по правата предупредиха, че Тайланд може да е последната азиатска юрисдикция, която признава еднополовите бракове за известно време.

Повече от 30 юрисдикции по света вече признават еднополовите бракове, според изследователския център Pew, но най-голям напредък е постигнат в Европа, Северна и Южна Америка и Австралия.

Тайланд е третата страна в Азия, която признава еднополовите бракове след Тайван през 2019 г. и Непал четири години по-късно.

Обратно в Тайланд продължава борбата за равни права за други сексуални малцинства като транссексуалните хора. Защитникът на правата Хуа Боняписомпарн от местната група за застъпничество Foundation of Transgender Alliance for Human Rights каза, че следващият крайъгълен камък е правителството на Тайланд да позволи на транссексуалните хора да променят своята полова идентичност.

Страната е дом на около 314 000 транссексуални хора, според Asia Pacific Transgender Network. Има общоприето схващане, че транс хората са широко възприети в Тайланд, отчасти поради това колко достъпна е хирургията за потвърждаване на пола в страната и известността на транс артистите.

Но местните транссексуални хора, включително Нина, биха свидетелствали за ежедневната дискриминация, с която се сблъскват.

„Дори сега, като тайландка, мога да кажа, че ни гледат от високо, с насмешка. Те се смеят и усмихват, побутвайки се, докато ни гледат“, каза тя.

Парламентът отхвърли предложения законопроект за признаване на пола миналия февруари по време на предишното подкрепяно от военните правителство, ръководено от Прают Чан-о-ча. Сега активисти се опитват да го върнат в политическия дневен ред.

Трябва да използваме равенството в брака като възможност да отворим още една врата за признаване на пола“, каза Боняписомпарн.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата