IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Зеленски: САЩ трябва да бъдат част от украинските мироопазващи сили

Украинският президент каза, че европейските му съюзници нямат достатъчно войници

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Президентът Володимир Зеленски каза, че всяка ефективна мироопазваща сила, разположена в Украйна, ще трябва да включва американски войски, както той призова Доналд Тръмп преди преговорите с Русия.

В интервю с главния редактор на Bloomberg Джон Микълтуейт, Зеленски каза, че европейските му съюзници нямат достатъчно войници, за да представляват реалистично възпиращо средство за президента Владимир Путин и всяко друго решение би рискувало да създаде разделения в алианса НАТО.

46-годишният украински лидер се опитва да получи подкрепа от най-важния си съюзник, докато дипломатическият натиск за спиране на боевете в неговата страна набира скорост. Той настръхна от идеята, издигната във вторник, че военната подкрепа на европейските му съюзници ще бъде достатъчна.

"Не може без Съединените щати", каза Зеленски пред Bloomberg в сряда на Световния икономически форум в Давос. "Дори ако някои европейски приятели смятат, че може да бъде, не, не може да бъде. Никой няма да рискува без Съединените щати".

Докато Тръмп се обръща към Путин, Зеленски се опитва да убеди Китай също да използва влиянието си върху Русия, за да помогне за прекратяване на боевете, въпреки че изрази разочарование, че не е успял да говори по-често с президента Си Дзинпин.

"Президентът Тръмп е най-силният – и Си Дзинпин. Мисля, че няма друг съюзник, който наистина да го направи. Неговата икономика, Путин, зависи много от Китай".

Китай е осигурил дипломатическо прикритие на Путин по време на почти три години битки, а китайски фирми са помогнали за снабдяването на руската армия, според Европейския съюз .

Зеленски е решен да гарантира, че гласът на Киев ще бъде чут, когато големите сили започнат да обсъждат бъдещето му, и той посочи, че смята, че сделката е сключена през главите на украинците по време на преговорите в Минск през 2015 г. "Не искаме това да се случи зад гърба на Украйна", каза той. "Много вярвам, че САЩ няма да направят това, въпреки че не съм сигурен, че това не се е случвало по-рано. Тук говоря не само за Америка, но и за някои европейски партньори.

Тръмп се завърна в Белия дом тази седмица, обещавайки бърз край на войната в Украйна и планира да говори с Путин през следващите дни. Изборната му победа през ноември подхрани опасенията в европейските столици, че той може да намали подкрепата за Киев, за да тласне Зеленски към преговори.

Зеленски предупреждава, че без дългосрочен ангажимент от западните си съюзници Путин ще използва прекратяването на огъня като възможност да се превъоръжи, преди да започне нова офанзива по линията.

Първоначалните разговори със съветниците на Тръмп обаче накараха европейските съюзници на Украйна да станат предпазливи оптимисти за новата администрация и Зеленски похвали обещанието на Тръмп да разшири износа на енергия от САЩ като начин да притисне Москва. Той се стреми да представи предстоящите преговори като възможност за Тръмп да демонстрира силата на САЩ.

"Прекратяването на войната трябва да бъде победа за Тръмп, а не за Путин", каза Зеленски. "Путин не е никой за него."

В публикация в Truth Social в сряда Тръмп призова руския президент да прекрати войната в Украйна или да се изправи пред нова вълна от наказателни мерки, включително мита, данъци и санкции. "Можем да го направим по лесния начин или по трудния начин – и лесният начин винаги е по-добър", пише той.

За Украйна ключът към всяко споразумение ще бъдат гаранциите за сигурност от САЩ и Европа, които трябва да са достатъчни, за да възпрат Кремъл от ново нахлуване. Зеленски посочи, че иска да осигури тези ангажименти от Тръмп, преди да се ангажира директно с Путин.

Докато Зеленски се бореше да се ангажира с Пекин, той също имаше неспокойни отношения с Тръмп през годините, започвайки със съдбоносен телефонен разговор през 2019 г., в който американският лидер го призова да разследва твърденията срещу Джо Байдън.

Този разговор доведе до първия процес за импийчмънт на Тръмп и има съмнения колко енергия президентът на САЩ ще е готов да изразходва за каузата на Украйна. Той изобщо не спомена Украйна или Русия във встъпителната си реч в понеделник и не даде ясна индикация как планира да сложи край на боевете.
Докато официални лица във Вашингтон и Киев започват да изработват подробности за това как могат да привлекат Путин на масата и как трябва да изглежда структурата на сделката, се очертава едно ясно разделение относно желанието на Украйна да мобилизира повече войски.

Съгласно украинското законодателство само мъже на възраст над 25 години могат да бъдат мобилизирани и дори тогава има множество изключения, които ограничават предоставянето на допълнителна работна ръка. Официални лица от САЩ и други западни съюзници настояват Украйна да намали наборната възраст, докато Зеленски настоява, че има повече нужда от оръжия и ракети, отколкото от повече войници.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата