Цифровото евро, познато още като e-Euro или D€, бе официално прието като проект от Европейската централна банка (ЕЦБ) през юли 2021 г. Идеята зад този проект е да се създадат дигитални пари, които ще позволят извършването на плащания както онлайн, така и офлайн. Важно е да се отбележи, че тези цифрови пари няма да заместят съществуващите банкноти и монети, а ще предоставят допълнителна възможност за електронни транзакции, според информацията от германската обществена медия АРД.
Дигиталното евро ще бъде на разположение на потребителите в електронен портфейл (wallet) и ще бъде обезпечено с отделна сметка в централната банка. Тази сметка ще се управлява от съответната търговска банка на потребителя. Обсъжда се индивидуален лимит за притежание до 3000 евро в електронен вид.
Според ЕЦБ и Европейската комисия е много вероятно дигиталното евро да бъде въведено в идните години, окончателно решение обаче все още не е взето. През ноември 2023 г. ЕЦБ започна двугодишна подготвителна фаза, включваща множество мерки за координация.
"Управителният съвет на ЕЦБ ще вземе решение за евентуално емитиране на цифрово евро едва след като бъде прието съответното законодателство", казват от банката. Това предполага окончателно решение най-рано през първата половина на 2026 г. и пускане в обращение най-рано през 2027 или 2028 г., научаваме още от публикацията на АРД, цитирана от DW.
При електронните платежни трансакции, като например банковите преводи и плащанията с карта, сумите в евро също се прехвърлят в дигитална форма. Цифровото евро обаче обещава още по-голяма сигурност от установените платежни форми, тъй като в случай на криза то няма да бъде засегнато - например при фалит на търговска банка или на частен доставчик на платежни услуги. От ЕЦБ твърдят още, че виртуалното евро ще е по-неприкосновено, тъй като по време на трансакциите няма да се предават лични данни. В този смисъл анонимността му ще бъде сравнима с тази на парите в брой, отбелязва АРД.
Ако сумите се прехвърлят от сметка в една банка в такава в друга, разходите ще бъдат по-ниски, тъй като сегашните модели на плащане включват и трета страна - доставчика на услугата.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.