Някои служители от администрацията на американския президент Доналд Тръмп смятат, че ако републиканецът се срещне с руския президент Владимир Путин, Москва ще получи това, което иска при разрешаването на конфликта в Украйна, а Вашингтон ще „капитулира“, пише Washington Post, позовавайки се на член на Републиканската партия.
Тръмп ще демонстрира, че именно той е сложил край на конфликта, но ще капитулира. Путин ще получи това, което иска, се казва в статията.
На фона на очакванията в Москва, че президентът Доналд Тръмп ще разговаря по телефона през следващите дни с руския президент Владимир Путин, руски официални лица залагат твърдолинейни позиции относно войната в Украйна преди всякакви преговори и омаловажават всеки предстоящ голям пробив в отношенията между САЩ и Русия.
Усещайки нарастващ напредък на бойното поле на фона на силната вероятност Тръмп да намали военната помощ за Украйна, мнозина в Москва изглежда удвояват усилията си, вярвайки, че Русия може да завземе повече територия и да принуди Киев да се подчини по-късно през годината.
„През пролетта условията няма да са узрели за край на войната“, каза Сергей Марков, прокремълски анализатор. „Но до есента, докато Тръмп намалява финансирането и докато руската армия напредва, може би дотогава ще има по-добри политически условия.“
Тръмп обаче призова за бързо разрешаване на войната и се очаква незабавно да настоява за преговори. В четвъртък той направи предварителен преглед на усилията на САЩ да спрат войната в изказване пред Световния икономически форум в Давос, Швейцария.
„Нашите усилия да осигурим мирно споразумение между Русия и Украйна вече, надяваме се, са в ход“, каза той. „Толкова е важно да го направим.“
Забележките последваха заплахите, отправени от президента в публикация в сряда в Truth Social, в която той предупреди за „високи нива на данъци, тарифи и санкции върху всичко, което Русия продава на Съединените щати“, освен ако Путин не се съгласи на мирно споразумение с Украйна.
„Ще направя голяма УСЛУГА на Русия, чиято икономика се проваля, и на президента Путин. Уредете се сега и СПРЕТЕ тази нелепа война! САМО ЩЕ СТАВА ПО-ЗЛЕ“, добави той.
Руският заместник-министър на външните работи Сергей Рябков каза в сряда, че Москва вижда малка възможност за сключване на споразумения с администрацията на Тръмп, но въз основа на това, което казват много влиятелни гласове в страната, споразуменията ще включват широкообхватни промени в европейската сигурност и разчленяване на Украйна.
Тази формула, налагана все повече от официални лица от Путин надолу, включва неутрална, демилитаризирана Украйна извън НАТО, като Русия запазва територията, която вече е анексирала. То може също така да включва исканията на Москва за по-широки разговори относно архитектурата на сигурността на Европа и НАТО да изтегли военната си инфраструктура от източните си граници. Помощникът на Кремъл Юрий Ушаков по-рано тази седмица настоя, че това „трябва да бъде не някакво кратко примирие и не някакъв отдих, а траен мир, основан на зачитане на нашите обективни интереси“.
Твърдолинейният помощник на президента Николай Патрушев, бивш ръководител на Съвета за сигурност на Русия, предположи в скорошно интервю за прокремълския вестник Комсомолская правда, че Украйна и съседна Молдова може да престанат да съществуват до края на годината.
„За Патрушев няма друг път освен Украйна да стане наша — приятелска: те капитулират и приемат всичките ни искания — или се сриват“, каза независимият анализатор Татяна Становая от R.Politik, аналитична агенция, базирана във Франция. Патрушев и други хардлайнери представляват влиятелна част от руския политически елит, каза тя, но окончателната преценка за сделката с Тръмп ще дойде само от Путин.
В поредица от статии за прокремълското онлайн списание Profile твърдолинейният анализатор Дмитрий Тренин написа, че боевете ще трябва да продължат, защото условието на Москва - а именно капитулацията на Киев - би било неприемливо за Запада.
„Конфронтацията между двете сили ще остане дълбока и трайна. Стратегията на Тръмп ще даде приоритет на глобалното господство на Америка“, написа той, прогнозирайки, че Русия може да завземе повече украинска територия през следващите месеци, включително Одеса, Харков, Николаев или Днепър.
За Москва всичко по-малко от пълна победа се равнява на поражение и такъв изход просто не е опция“, пише Тренин. Всеки мирен вариант, при който прозападна Украйна оцеля, „трябва да бъде предотвратен на всяка цена“. Украйна трябва да бъде „първо умиротворена, след това мирна, в крайна сметка партньор и в крайна сметка съюзник“.
Няколко високопоставени руски служители също изразиха нарастваща предпазливост, че Тръмп може да преследва интересите на Вашингтон агресивно за сметка на Русия. Те твърдят, че без значение кой е начело, Съединените щати са решени да сдържат Русия военно и икономически. Вячеслав Володин, председателят на руския парламент, каза по време на пленарна сесия, че при Тръмп Съединените щати ще се „стремят да запазят своята хегемония“. Все пак някои са оптимисти, като се имат предвид многократните призиви на Тръмп за край на войната и очакването, че той ще намали военната помощ за Украйна.
Но има рискове за Путин, по-специално поради нарастващото напрежение върху руската икономика и високата цена на войната, които могат да бъдат допълнително изострени, ако Тръмп изпълни заплахата си за санкции. Лихвените проценти и инфлацията вече се покачват, като големият бизнес предупреждава, че огромният корпоративен дълг може да доведе до фалити. Междувременно 40 процента от бюджетните разходи отиват за военните и службите за сигурност.
Голяма опасност за Путин е възможността Тръмп да засили икономическия натиск върху Русия, като понижи цените на петрола, с мантрата си „пробивни, бебешки, пробиващи“, както и заплахата му в сряда, че ще наложи все по-строги нови санкции на да доведе Путин на масата за преговори.
Реториката на Тръмп преди и по време на встъпването в длъжност също привлече вниманието на мнозина, когато той говореше за придобиване на нови територии за Съединените щати, а именно Панамския канал и остров Гренландия, който е част от съюзника на НАТО Дания.
Подобни ходове съвпадат с мирогледа на Путин, където лидерите на няколко могъщи нации сключват сделки за сметка на по-малките нации, а териториалното разширение въз основа на икономически заплахи и потенциална военна сила е новото нормално. Гледната точка е, че тази американска администрация ще наруши основаващия се на правила ред след Втората световна война, който забранява използването на сила за промяна на границите, и така ще намери обща кауза със заграбването на украинска земя от Путин.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.