Идеята зад концепцията за поколенията е, че хората, родени в определено време, споделят сходен опит, който от своя страна формира общи нагласи. „Най-великите“ и „Тихите“ поколения, родени в първите десетилетия на 20-ти век, са били свидетели на икономически несгоди и глобални конфликти, като впоследствие са формирали относително леви възгледи. Бейби бум израснаха свикнали с растеж и просперитет и продължиха да са силно консервативни, пише Financial Times.
Подобна беше и историята за хората от хилядолетието, които навлязоха в зряла възраст след глобалната финансова криза, за да бъдат посрещнати от висока безработица, анемичен ръст на доходите и нарастващо съотношение между цената на жилищата и доходите , което продължи да подкрепя силно прогресивната политика.
Много анализи и дискурси третират милениалите и Gen Z като близки братовчеди, обединени в борбата си за постигане на просперитета на по-ранните поколения. Но валидността на това елизиониране зависи много от това къде гледате. Милениалите в целия западен свят наистина бяха обединени в своето икономическо неразположение. От САЩ и Канада до Великобритания и Западна Европа, кохортата, родена в средата до края на 80-те години на миналия век, изживява годините си на формиране на зряла възраст на фона на слаб или стагниращ растеж на заплатите и намаляващи нива на собственост върху жилища.
Абсолютната възходяща мобилност - степента, в която членовете на едно поколение печелят повече от поколението на родителите си на същата възраст - намалява стабилно. В САЩ, когато някой, роден през 1985 г., навърши 30, средният му доход е бил само няколко процента над този на родителите му на същата възраст, далеч от ясните, осезаеми печалби от поколение след поколение от 50 до 60 процента са направени от родените през 50-те години.
От двете страни на Атлантическия океан разказът за хилядолетното неразположение не е мит. Те може да останат като икономически най-нещастното поколение на миналия век.
Но тогава ударихме разклонение на пътя. За младите възрастни във Великобритания и по-голямата част от Западна Европа условията само са се влошили оттогава. Ако смятате, че годишният ръст под 1 процент в стандарта на живот, понесен от милениалите, е лош, опитайте под нулата. Британците, родени в средата на 90-те години на миналия век, са свидетели не само на стагнация, но и на спад. В цяла Европа има много малко неща, за които най-младите хора да се радват.
Но в Америка поколението Z кара напред. Стандартът на живот в САЩ нараства средно с 2,5 процента на година, откакто кохортата, родена в края на 90-те години на миналия век, навлезе в зряла възраст, благославяйки това поколение не само с много по-голяма възходяща мобилност в сравнение с по-възрастните от хилядолетието, но и с по-бързо подобряване на стандарта на живот от младите бумъри на същата възраст. И това не са само доходите: американците от поколението Z също изпреварват милениалите в изкачването си по жилищната стълбица.
Всички признаци сочат, че в САЩ продължилото десетилетия забавяне на икономическия прогрес от поколение на поколение не само е спряло, но и се е обърнало. Американците, родени през 1995 г., се радват на дори по-голяма възходяща мобилност в сравнение с родителите си, отколкото родените през 1965 г. Zoomers по име, zoomers по социално-икономическа природа.
Както промяната в икономическите траектории на младите американци, така и разминаването с техните европейски колеги поставят интересни въпроси. От социологическа гледна точка, в ерата на безгранични социални медийни наративи и алгоритми, които възнаграждават негативизма , може ли мемът на нещастието на младите възрастни да оцелее при контакт с реалността на американското поколение Z? И с поток от негативни социални сравнения само на един смартфон разстояние, как нарастващото осъзнаване, че младите американци са на по-висока траектория, ще се отрази на младите европейци?
Обръщайки се към политиката, ще поеме ли най-младата кохорта американски избиратели по своя път? Фактът, че не само най-младите мъже, но и млади жени застанаха зад Доналд Тръмп на изборите в САЩ, предполага, че това може би вече се случва. Една група, която започва да вижда себе си като сред победителите в живота, може да не развие същия инстинкт за социална солидарност, който нейните потъпкани предшественици са притежавали.
В епохата на „ промени в атмосферата “ въртенето от усещане за низходяща мобилност към нарастващо благосъстояние може да се окаже най-голямото досега. Различието в музикалното настроение от двете страни на Атлантическия океан със сигурност ще внесе нова спешност в търсенето на Европа за собствен подем.
Откъдето и да го погледнете, рестартирането на икономическия конвейер в Америка може да се окаже изключително важен момент.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.