IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Северна Корея има всички възможности за влияние, но докога?

Ким е в състояние да изнудва различни форми на помощ от Китай

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

Севернокорейският режим сигурно празнува. След години на лоши новини в областта на външните отношения режимът най-накрая получава нещо, което вероятно възприема като доста добри новини. Севернокорейският лидер Ким Чен-ун вече може да твърди, че Русия не само е станала основен съюзник, но и че Северна Корея оказва военна помощ на тази голяма сила. А Русия предоставя на Северна Корея ресурси и военен капацитет, които Ким очевидно иска. Междувременно Ким явно е доволен, че неговият заклет враг, Южна Корея, страда от политически сътресения. И Ким вероятно се надява, че ще успее да издейства отстъпки от новата администрация на Тръмп, пише Брус Бенет, старши изследовател в областта на международните отношения/отбраната в RAND, нестопанска и непартийна изследователска институция, в статия за 19fortyfive.

Въпреки това Ким все още е изправен пред значителни икономически, политически и други предизвикателства вътре в Северна Корея. Само времето ще покаже дали тези външни промени ще бъдат достатъчни, за да може Ким да обърне или поне да се справи с вътрешните си предизвикателства.

Отношения с Русия и Китай

Когато Русия нахлу в Украйна през 2022 г., тя очевидно очакваше кратък конфликт от исторически характер. Когато това не се оказа така, Русия бързо откри, че не разполага с боеприпаси и други военни ресурси, които са ѝ необходими, за да поддържа конфликта. За да компенсира дефицита си, Русия си осигури военни ресурси от малкото държави, които можеше - Иран, Северна Корея и Китай.

Най-малко от 2023 г. насам Северна Корея изпраща боеприпаси, друго военно оборудване и помощен военен персонал на Русия, за да ѝ помогне при нахлуването в Украйна. След това Ким провежда среща на високо равнище с руския лидер Владимир Путин на космодрума „Восточний“ през септември 2023 г. и подписва с Путин пакт за "всеобхватно стратегическо партньорство “ след друга среща на високо равнище през юни 2024 г. В съответствие с този съюз Ким изпрати около 11 000 души бойни единици, за да окажат допълнителна помощ на Русия, въпреки че руснаците им дадоха фалшиви руски документи за самоличност, тъй като Путин е смутен от това, че не може да защитава руската територия с руски персонал.

Ким изглежда изключително доволен от отношенията си с Русия. Според ръководството на Северна Корея тя трябва да разполага с много силна армия, за да има Русия нужда от помощта на Севера за отбраната си. А това кара Ким да изглежда много силен и успешен. А за Ким отношенията предлагат военни технологии, храни и други стоки, и дори пари- всичко това е необходимо, за да се компенсират плачевните резултати на севернокорейската икономика и да се подкрепят оръжейните програми на Ким.
Освен това развиващите се севернокорейски отношения с Русия дават на Ким възможност да оказва влияние върху Китай. Китай иска регионално, ако не и световно господство до 2049 г., но все пак в момента Русия има по-голямо влияние върху Северна Корея. По този начин Ким е в състояние да изнудва различни форми на помощ от Китай, което вероятно го кара да се чувства в силна позиция.

Продължаващи политически сътресения в Южна Корея

В миналото Ким Чен-ун е бил много загрижен за заплахите за режима му, които биха могли да се развият, когато неговият елит и други хора видят новинарски репортажи или друга външна информация, показваща колко по-добре живеят южнокорейците, отколкото севернокорейците. Това го кара да се опитва да затвори границите си, за да предотврати вноса на външна информация, и да налага изключителни наказания на всеки севернокореец, хванат да консумира такава информация.

Обявяването на военно положение от южнокорейския президент Юн Сук-йол на 3 декември остави Южна Корея в политическа суматоха. Интересно е, че Северна Корея първоначално не каза нищо за тези сътресения през първата седмица - Ким вероятно е сметнал, че южнокорейците нанасят повече щети на целостта на страната си, отколкото той би могъл да направи. Седмица по-късно Северът най-накрая отбеляза събитията в Южна Корея и заяви, че Юн е действал като фашистки диктатор, обявявайки военно положение. Тази ситуация няма да намали относителното богатство на Юга или да направи живота в Северна Корея конкурентен на този в Юга, но Ким трябва да е много доволен, че поне веднъж изглежда, че Северна Корея е по-стабилна от Южна.

Потенциални отношения с администрацията на Тръмп

По време на Републиканската президентска конвенция през 2024 г. Доналд Тръмп говори за Ким с думите: „Той също би искал да ме види обратно. Мисля, че му липсвам...“ Съобщава се, че екипът на Тръмп обсъжда директни разговори с Ким за намаляване на севернокорейските заплахи.

Но Ким Чен-ун предприема друг подход. Не трябва да забравяме, че Ким беше смутен, когато Тръмп си тръгна от срещата на върха в Ханой през 2019 г. - Ким беше очаквал голяма победа над Тръмп, която му беше необходима за вътрешни цели. Неотдавна той заяви, че „вече сме стигнали толкова далеч, колкото можем, по отношение на преговорите със Съединените щати“. Ким „се зарече да прилага „най-твърдата“ антиамериканска политика“.

Разбира се, това изглежда е преговорна хитрост, за да се избегне нов срам и следователно да се осигурят големи отстъпки от Тръмп преди всякакви нови преговори. Нещо повече, Ким е много ясен, че Северът няма да се денуклеаризира-Ким трябва да е доволен, че Тръмп е признал Северна Корея за ядрена сила преди всякаква по-нататъшна дипломация. Това е голяма победа за Ким и демонстрира особено на неговия елит, че Ким е много силен и че програмата за ядрени оръжия на Севера е била правилният подход.
Тази добра новина за външните отношения на Северна Корея идва на фона на много лоши новини за Ким Чен-ун. По-специално, севернокорейската икономика се справя зле, а Ким дори е признал лошите резултати на икономиката си и недоброто качество на строителството и стоките. Освен това не изглежда условията в Северна Корея да се подобряват. В същото време в Севера продължава да изтича външна информация, част от която показва, че условията на живот в Южна Корея продължават да са много по-добри от тези в Севера. А нестабилността в Севера продължава да расте, отчасти свързана с опита на Ким да спре проникването на информация, като се отказа от обединението на Корея преди година. Тази рискована операция е свързана и с бруталните усилия да се предотврати притокът на външна информация. Нестабилността нараства и във връзка с рискования избор на Ким да изпрати севернокорейски военнослужещи да се бият и да умрат в Русия. А Ким не успя да изпълни обещанието си да изведе в орбита още 3 сателита през 2024 г.

Ще бъде интересно да се види доколко успехите на Ким в областта на външните отношения през 2024 г. са в състояние да компенсират неуспехите му. Възможно е Ким да предприеме по-нататъшни рискове, включително изпробване на ядрено оръжие. Следващите месеци може да станат много интересни.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата