IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Уолстрийт ще попречи на плана на Тръмп за бум на петрола в САЩ

Общият добив на петрол в САЩ през втория мандат на Тръмп ще нарасне с по-малко от 1,3 млн. барела дневно

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

Призивът на Доналд Тръмп за нов петролен бум ще бъде осуетен от нежеланието на Уолстрийт да одобри ново сондиране, предупредиха шефове на шистови компании, пише Financial Times.

Общият добив на петрол в САЩ през втория мандат на Тръмп ще нарасне с по-малко от 1,3 млн. барела дневно, смятат от Rystad Energy и Wood Mackenzie, което е доста под ръста от 1,9 млн. барела дневно, постигнат при Джо Байдън, и много по-малко, отколкото в годините на шистовата буря през предходното десетилетие.

Ръководителите заявиха, че натискът на инвеститорите върху компаниите и икономическите реалности в сектора, който винаги е зависим от цените на петрола, ще бъдат пречка за стремежа на Тръмп да започне ера на „американско енергийно господство“.

„Просто не вярвам, че компаниите ще го направят“, каза Уил Ванлох, главен изпълнителен директор на частната инвестиционна група Quantum Energy Partners, един от най-големите инвеститори в шистовия сектор. „Уолстрийт ще диктува тук - и знаете ли какво? Те нямат политическа програма. Те имат финансова програма. . . Те нямат никакъв стимул да казват на мениджърските екипи, които управляват тези предприятия, да отидат и да пробият повече кладенци."

Реалността на място може да бъде разочарование за Тръмп, който залага на това, че големият скок в предлагането на петрол може да намали инфлацията в САЩ, като направи стоките и горивата по-евтини.

„Ние ще намалим цените.Ние отново ще бъдем богата нация и за това ще ни помогне именно течното злато под краката ни“, заяви президентът в речта си при встъпването в длъжност в понеделник.

В Давос в четвъртък той призова картела Опек да намали цените на петрола, като предположи, че това ще позволи на централните банки да намалят лихвените проценти по света „незабавно“.

Но по-ниските цени на петрола и газа ще направят шистовите компании по-малко рентабилни - и по-малко вероятно да последват заповедта на Тръмп „сондирай, бейби, сондирай“, предупредиха мениджърите.

„Цените ще бъдат по-силен сигнал от политиката“, каза Бен Дел, управляващ партньор в Kimmeridge, компания за енергийни инвестиции, която притежава шистови активи, включително в тексаския Пермски басейн - най-плодородното петролно находище в света.

След като през миналата година производството на петрол в САЩ достигна рекордни стойности, Администрацията за енергийна информация очаква, че през 2025 г. добивът ще нарасне само с 2,6% до 13,6 млн. барела дневно, а през 2026 г. ще се увеличи с по-малко от 1% поради ценовия натиск.

Някои производители на шистови находища също така са обезпокоени, че най-добрите места са били използвани след повече от десетилетие на главоломни проучвания в щати като Тексас и Северна Дакота. След церемонията по полагането на клетва тази седмица Тръмп подписа укази за „разгръщане“ на нови доставки на нефт и газ и за обявяване на „извънредно положение в областта на енергетиката“. Той също така предприе действия за премахване на регулациите от времето на Байдън, които според сондажните компании са увеличили разходите им и са ограничили дейността им.

Но изпълнителните директори предупредиха, че дори пълната подкрепа на Тръмп за изкопаемите горива и дерегулацията може да има ограничено въздействие.

„Колкото и бъдещата администрация да е много благосклонна по отношение на енергетиката и властта... не виждаме значителна промяна в нивата на активност занапред“, каза Дейвид Шорлемер, главен финансов директор на ProPetro, компания за услуги за нефтени находища в Пермския регион.

Нежеланието на производителите идва след две десетилетия на бурен растеж - и понякога наказателна нестабилност на цените на петрола. Производството на нефт и газ в САЩ се увеличи през последните 15 години, тъй като сондьорите откриха начини да разкрият огромни залежи, заключени в шистовите скали. Уолстрийт финансира стремглавата надпревара в сондирането, която превърна САЩ в най-големия производител на нефт и газ в света.

Но бруталните сривове на цените през 2014 г. и 2020 г. предизвикаха масови фалити, по-предпазлив подход от страна на инвеститорите и промяна в поведението на производителите - особено в условията на по-ниски цени на суровия петрол.

Неотдавнашно проучване на Федералния резерв на Канзас Сити установи, че средната цена на петрола в САЩ, необходима за значително увеличаване на сондажите, е 84 долара за барел, в сравнение с около 74 долара за барел днес.

JPMorgan прогнозира, че цените на петрола в САЩ ще се понижат до 64 долара за барел до края на тази година, а през 2026 г. шистовата дейност ще се „забави до пълзене“.

„Ако цените са анемични, можете да премахнете цялата бюрокрация, която искате. Това няма да помръдне иглата на производството“, казва Хасан Елтори, директор на отдела за изследване на компаниите и сделките в S&P Global Commodity Insights.
Вторият по големина американски производител на петрол Chevron - огромен инвеститор в шистови находища - планира да намали разходите си през тази година за първи път след пандемичния срив на петрола, като за 2025 г. предвижда 14,5-15,5 млрд. долара, което е по-малко от 15,5-16,5 млрд. долара през миналата година. За сравнение, Exxon ще увеличи капиталовите си разходи през следващите години.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата