Канадец бе арестуван от индийските власти на летището в Ню Делхи, след като в багажа му беше открито не какво да е, а череп на крокодил.
32-годишният мъж пътувал от индийската столица за Канада, когато бил спрян по време на проверка на летище „Индирa Ганди“.
„При прегледа се установи, че в багажа има череп с остри зъби, наподобяващ челюст на бебе крокодил. Тежеше около 780 грама и беше увит в кърпа“, съобщиха от митниците в Делхи в публикация в Х.
Черепът е на вид влечуго, защитен от Закона за опазване на дивата природа на Индия. Мъжът е обвинен в нарушение на този закон, както и на митническите разпоредби.
По случая черепът е предаден на Отдела по горите и дивата природа за лабораторни изследвания.
🚨 Canadian Man Arrested at IGI Airport, New Delhi for carrying Crocodile Skull 🐊
Customs Department
IGI Airport, New Delhi
Date: 06.01.2025Flight and Passenger Details:
— Delhi Customs (Airport & General) (@AirportGenCus) January 9, 2025
•Flight Number: Air Canada (AC 051)
•Route: New Delhi to Canada
•Date of Departure: 06.01.2025… pic.twitter.com/qX4qX3nyqZ
„Този случай е сериозно нарушение на законите за дивата природа и митническите правила. Сътрудничеството между митническите и горските служби е ключово за предотвратяване на контрабандата на защитени видове,“ подчертаха от митниците в Делхи.
Според доклад от 2022 г. на TRAFFIC, неправителствена организация, която следи търговията с диви животни, растежът на авиационния сектор в Индия е довел и до увеличаване на опитите за контрабанда на животни през летищата.
Между 2011 и 2020 г. в индийските летища са регистрирани 141 случая на изземване на диви животни, включващи 146 различни вида. Най-често се засичат влечуги – крокодили, гущери, змии и костенурки, които съставляват 46% от изземванията.
„Индия е сред десетте страни, които най-често използват авиационния сектор за трафик на диви животни. Това е нежелана слава,“ коментира Ату Багай, тогавашният ръководител на Програмата за околната среда на ООН в Индия.
Индийските власти усилено работят за ограничаване на трафика на диви животни, като прилагат строго Закона за опазване на дивата природа и участват активно в международни инициативи като CITES – най-висшият орган за закони, свързани с търговията на диви видове.
А както стана ясно - това не е първият случай на опит за пренасяне на животни или техни части в ръчния багаж.
Миналата година агенцията за сигурност на транспорта в САЩ откри жива боа, дълга 1,2 метра, в багажа на пътник на летището в Тампа, Флорида, пише CNN.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.