Русия прекара последните пет месеца в поглъщане на все по-големи масиви от украински въглища, литий и уран в Донбас. И все пак западните политици все още се придържат към вярата, че ще могат да използват тези ресурси, за да изплатят непрекъснато нарастващия дълг на Украйна. Това е икономическа лудост, пише Responible Statecraft.
През лятото на 2024 г. повечето западни политико-военни коментатори прогнозираха, че Русия е съсредоточена върху щурмуването на стратегически важния военен център Покровск в Донецк. Руските войски напредваха бавно, неумолимо на запад по права линия след кървавата изтощителна битка за Авдеевка, която беше превзета през февруари 2024 г.
Но от август руската тактика се промени. Първо от южната част на Донецк те щурмуваха Угледар, буквално преведено като „Дар от въглища“, място със значителни запаси, превземайки го на 1 октомври. Това отвори пътя за поглъщане на големи участъци земя на юг. След очевидното обкръжаване на Велика Новосилка през последните два дни, един от трите лицензирани блока на Украйна за извличащ се литий сега е на кратко разстояние в Шевченко.
Руските въоръжени сили заобикалят Покровск, вместо това се сражават през Селидове и по права линия за около 20 мили, превземайки уранова мина в село, наречено Шевченко (не същото Шевченко, където се намира литият). През последните седмици руските сили превзеха най-важната мина за коксуващи се въглища в Украйна в Пищане и две свързани шахти за коксуващи се въглища в Удачне и Котлине. Заедно само тези мини са произвели коксуващи се въглища за 65% от производството на стомана в Украйна . Сега има опасения, че украинското производство на стомана може да спадне до 10% от предвоенното си ниво през 2025 г.
Откакто президентът Тръмп беше избран през ноември и перспективата за наложено прекратяване на огъня стана по-ярка, напредъкът на Русия прогресивно се ускори. Днес тя е на ръба да завърши превземането на богатия на въглища бастион Торецк, единственият град на линията на съприкосновение, който не е мърдал от 2014 г.
Това е лоша новина за Украйна, не само поради потенциална загуба на допълнителна територия.
Преди кризата в Украйна, която започна в края на 2013 г., добивният сектор представляваше над една трета от общия износ , като селскостопанските продукти бяха една трета от тази стойност. Днес ситуацията е обърната, като селското стопанство е най-големият експортен сектор.
Като превзема всяка въглищна, уранова и литиева мина, която може, Русия отрязва важен източник на украинско богатство. Украйна е изправена пред по-големи дефицити по текущата сметка, тъй като нейният селскостопански сектор не е в състояние да компенсира разликата за загубения износ на минерали, особено след като президентът Зеленски иска да даде украинско зърно на Сирия .
Рейтингите на Fitch прогнозират, че Украйна ще запише дефицити по текущата сметка съответно от 6,5% и 5,7% от БВП през 2024 г. и 2025 г.
Както посочих преди, тъй като Украйна все още е откъсната от международните кредитни пазари поради ненужния си суверенен кредитен рейтинг, това означава, че единственият начин, по който може да компенсира разликата, е чуждестранна помощ или заеми от чужди правителства. Тъй като дългът сега е около 100% от БВП, Украйна трябваше да се потопи във вътрешния пазар на облигации.
Въпреки това, тъй като украинските банки са до голяма степен държавни, това се равнява на вземане на заеми от самите тях. Управителят на централната банка на Украйна отрече, че страната ще трябва да печата пари през 2025 г., за да не свети светлините. Ако това се случи, хиперинфлацията и колапсът на гривната ще бъдат предизвикани, което ще направи дълга на Украйна невъзможен за плащане, в който момент западните правителства ще трябва да спасят страната.
Не се страхувайте обаче, тъй като западните политици имат хитър план за изплащане на украинския дълг. Сенатор Линдзи Греъм (RS.C.) тази година беше откровен, като каза, че Украйна може да изплати заемите на САЩ със своите минерални богатства. Той повдигна това за първи път в интервю за CBS през февруари 2024 г., когато Конгресът работи усилено, за да отключи пакета от помощ на бившия президент Байдън за Украйна от 61 милиарда долара. Той повтори тази позиция месец по-късно в Киев. Стоейки до президента Зеленски, той каза , „те седят на трилиони долари минерали, които могат да бъдат полезни за нашата икономика“.
Месец по-късно Конгресът прие дълго отлагания пакет от американска помощ за Украйна на стойност 61 милиарда долара . Това включва само 9 милиарда долара простими заеми, по-малко от две трети, за които сенатор Греъм намекна през февруари.
Независимо от това, това отбеляза още една стъпка по пътя към поемането на повече дългове върху Украйна с вярата, че един ден това може да бъде изплатено в украински уран, литий и други изобилни минерали. Това беше затвърдено от заема за извънредно ускоряване на приходите на G7 от 50 милиарда долара, договорен през юни 2024 г., към който Съединените щати допринесоха с 20 милиарда долара в края на 2024 г.
През същия този период изместването на фокуса към Украйна, която се отказва от природните си ресурси, за да си осигури западна помощ, набра скорост. През октомври 2024 г., когато президентът Зеленски разкри така наречения си план за победа , отказът от природните ресурси на Украйна стана кодифициран. Той заяви, че Украйна ще подпише споразумение със САЩ, ЕС и други, което ще позволи използването на природните ресурси на Украйна, които са на стойност „трилиони долари“.
Само миналата седмица, малко преди встъпването в длъжност на президента Тръмп, британският министър-председател Кийр Стармър подписа „ 100-годишно споразумение за партньорство“ между Обединеното кралство и Украйна. Въпреки че документът все още не е публикуван, Даунинг стрийт 10 заяви, че ще утвърди Обединеното кралство като „предпочитан партньор за енергийния сектор на Украйна, стратегията за критични минерали и екологичното производство на стомана“.
Политиците от САЩ и Обединеното кралство виждат голяма потенциална печалба в достъпа до богатството на Украйна, когато войната най-накрая приключи, като Forbes Украйна оценява минералите на 14,8 трилиона долара.
Малко над половината от тях обаче се намират в четирите източноукраински региона, които Русия е окупирала и където печели нови позиции всеки ден.
Още през август, в типична сквернословна тирада, бившият президент на Русия Дмитрий Медведев използва своя канал в Telegram, наред с други неща, за да очерни сенатор Греъм, когото нарече „дебела тоалетна личинка“. Той продължи: „За да получат достъп до желаните минерали, западните паразити безсрамно изискват техните подопечни да водят война до последния украинец... „Ще трябва да изплатите дълговете си много скоро. Побързайте, скъпи приятели!“
Водещи европейски политици все още призовават Украйна да продължи войната си, използвайки кредит с надеждата, че може да се изплати със запаси от природни ресурси, които Русия завзема с все по-голяма скорост и алчност. Това е икономическият еквивалент на руската рулетка с напълно зареден револвер, който президентът Путин с радост ни насочва.
Усилията на президента Тръмп да сложи край на тази лудост не могат да дойдат достатъчно скоро.
Автор: Иън Горд
Иън Прауд беше член на дипломатическата служба на Негово британско величество от 1999 г. до 2023 г. Той служи като икономически съветник в британското посолство в Москва от юли 2014 г. до февруари 2019 г. Преди Москва той организира срещата на върха на Г-8 през 2013 г. в Лох Ърн, Северна Ирландия, работа от Даунинг Стрийт 10. Наскоро той публикува мемоарите си „A Misfit in Moscow: Как се провали британската дипломация в Русия, 2014-2019 г.“
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.