IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Новите назначения на Си Дзинпин може да означават, че се подготвя наследник

Най-могъщият лидер на Китай след Мао Цзедун се отклони от четвъртвековна традиция

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Новите назначения на ръководни позиции в Китай, инициирани от китайския президент Си Дзинпин, може да показват, че той подготвя наследник за себе си. Най-вероятно това ще бъде някой от служителите, родени през 70-те години, пише Bloomberg.

Около една пета от висшите управленски позиции в Китай ще бъдат подновени тази година. На негово място ще дойде ново поколение. До 2030 г. тези хора ще бъдат на 60 години, възраст, когато много държавни служители достигат върха на кариерата си. Това може да означава, че наследникът на Си Дзинпин ще се търси сред тях. Изданието пише още,че трябва да се обърне на Лиу Джие, губернатор на богатата провинция Джъдзян. Той е най-младият сред областните ръководители.

„Колкото по-дълго Си остане на власт, толкова по-вероятно е неговият евентуален наследник да бъде избран от поколението след 70-те години“, каза Нийл Томас , сътрудник по китайската политика в Центъра за анализ на Китай към Азиатския институт за обществена политика. „Също така е възможно Си да наруши повече норми и да задържи близките си съюзници на власт далеч отвъд традиционната възраст за пенсиониране, поставяйки началото на нова ера на политиката на стареца в Пекин.“

Най-могъщият лидер на Китай след Мао Цзедун се отклони от четвъртвековна традиция, за да пропусне определянето на наследник на последния партиен конгрес през 2022 г. 71-годишният мъж си е разчистил пътя, за да управлява доживот и не дава индикации, че ще се оттегли надолу при следващото разместване през 2027 г., след като отстрани всички съперници. Това поставя под съмнение бъдещето на политическата система, управляваща икономика номер 2 в света.

Обсъждането на по-млади кадри, издигащи се в редиците, става все по-чувствително. На 2 януари новинарското издание Shanghai Observer публикува статия, изброяваща обещаващи млади служители, родени през 70-те години, без спекулации. Дни по-късно този доклад беше изтрит от интернет, както и други по същата тема. Връзката вече връща съобщение 404, което обикновено е знак за цензура.

Тъй като се очаква управляващата Комунистическа партия да проведе конклав, известен като четвъртия пленум тази година, който обикновено се фокусира върху партийното изграждане, въпросите за дисциплината и персонала ще бъдат под по-голямо внимание.
През 2021 г. кариерата на Лиу постигна пробив, когато той беше назначен за партиен шеф на град Ханджоу, заменяйки Джоу Джиангьонг, който падна в немилост за вземане на 25 милиона долара подкупи на фона на антикорупционната кампания на Си.
Това назначение се счита за безпрецедентно, като се има предвид, че Лю няма опит в технологичния център, където е централата на Alibaba Group Holding Ltd., за разлика от предшествениците си.

Изборът му за губернатор на Джъдзян, който традиционно е трамплин за по-елитни позиции, дава на Лиу предимство сред изгряващите кадри след 70-те години, които в Китай са наричани „най-щастливото поколение“. Това е така, защото те до голяма степен избягаха от социалния и икономически хаос на епохата на Мао и изградиха кариери по време на прозореца на интернет свободата, икономическата интеграция чрез Световната търговска организация и глобалната мобилност – всички те намаляха при Си.

Другите двама кадри след 70-те, които са достигнали пълен министерски ранг - едно ниво под вземащото решения Политбюро - са бившият банкер Ли Юнзе и А Донг, шеф на Комунистическата младежка лига. Роден през септември 1970 г., Ли беше катапултиран през 2023 г. от длъжност в Съчуан, за да оглави висшия национален регулатор, който контролира финансовия сектор на стойност 68 трилиона долара.

Донг е с два месеца по-млад. Мюсюлманин Хуей, той се издигна в йерархията на Държавната океанска администрация и през 2017 г. стана кмет на най-южния град Санша, който беше създаден, за да подкрепи претенциите на Пекин над Южнокитайско море. След кратък престой в провинция Джилин, той беше назначен в Младежката лига през 2023 г. - някога силна база при бившия лидер Ху Джинтао , която загуби влияние в ерата на Си.

Дузина други кадри след 70-те са заели висши провинциални роли, въпреки че все още не са достигнали пълен министерски ранг. Гуо Нинин, роден през юли 1970 г., е партиен шеф на Фуджоу, столицата на провинция Фудзиен, където Си също прекарва шест години работа през 90-те години. Служителката, която познава медиите, има опит в областта на финансите и опит в чужбина.

Лиу Хонгян, роден във Фуджиан, роден през януари 1973 г., изгражда кариерата си в провинцията, преди да бъде командирован в Юнан в югозападен Китай, където е партиен шеф на столицата на провинцията град Кунминг от 2021 г. насам. Нито едно от тези водещи кандидати не е гарантирано бъдещи повишения, тъй като съдбите на кадрите станаха по-малко предвидими при Си. Много високопоставени фигури, които някога бяха смятани за потенциални наследници - като Ху Чунхуа - избледняха в неизвестност.
Антикорупционната кампания на Си също донесе повече сътресения в редиците на регионалните лидери. В продължение на две поредни години Пекин проучва рекорден брой висши служители с най-малко трима действащи министри и високопоставен военен офицер, свален по време на третия мандат на висшия лидер.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата