IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

След изявленията на Тръмп: ЕС говори оптимистично за Украйна и НАТО

Тръмп също трябва да се съсредоточи не само върху това какво да даде на Путин

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Изявленията на Доналд Тръмп за Украйна предизвикаха предпазлив оптимизъм в страните от ЕС. Неотдавнашните заплахи срещу руския президент Владимир Путин за налагане на нови мита и санкции, освен ако не бъде постигнато примирие, изпратиха приветствено послание към европейските и други съюзници на Украйна, пише Politico, позовавайки се на източници. Тръмп не губи време в разтрънкането на нервите на европейците заради заплахите от превземането на Гренландия и откриването на търговски войни. Но има един изненадващ случай, в който Европа е предпазливо оптимистична: Украйна.

Заплахата на Тръмп за руския президент Владимир Путин в сряда да наложи нови мита и санкции на Москва, ако тя не постигне споразумение за спиране на войната, изпрати приветствено послание към европейските съюзници и други поддръжници на Украйна.
И се чете по-широко от поддръжниците на Украйна като доказателство, че той разбира залозите на войната, както правят, и няма да изостави Украйна - или съюзниците от НАТО - в предстоящите си отношения с Путин.

Президентът, с когото служих, не иска да има нищо общо с възприемането на слабостта. Нищо", заяви бившият вицепрезидент Майк Пенс пред малка група репортери в петък. Пенс не каза колко наскоро е разговарял с Тръмп.  "Ако Путин си мисли, че може да вкара президента в позиция, в която президентът Тръмп би изглеждал така, сякаш е бил хвърлен от Русия, той има още нещо."
Част от тях може би са пожелателно мислене сред защитниците на Украйна, които се опасяват, че завръщането на Тръмп ще позволи на Русия да напредне. Но има и други ранни признаци, които дадоха на украинците и европейските съюзници проблясъци на оптимизъм: Тръмп подреди кабинета си с видни руски ястреби като съветника по националната сигурност Майк Валц и държавния секретар Марко Рубио. Той започна нов тласък за увеличаване на показателите за разходите за отбрана на НАТО до 5% от БВП, а някои от републиканските съюзници на Тръмп на Капитолийския хълм остават твърдо про-Украйна.

Други проукраински републиканци посочват факта, че през 2019 г. Тръмп се отдалечи от грандиозната сделка по ядрените въпроси със севернокорейския лидер Ким Чен-ун въпреки цялата истерия и блясък, които се въртят около историческата среща на върха. Той може да направи същото в преговорите с Путин за Украйна.

Едно друго предимство, което вътрешни хора от администрацията посочват: скандалът "Русиягейт", който помрачи първата му администрация заради ролята, която Москва тайно играеше в опитите си да помогне на избора си, определено е в огледалото за обратно виждане в техния изглед. Войната също така измести консенсуса в Европа към мнението на Тръмп, че членовете на НАТО трябва да харчат повече за собствената си отбрана. Бившият генерален секретар на страната, който присъства на приема на фойерверки преди в района на Тръмп във Вашингтон, а няколко други му приписват, че е бил прав през 2018 г., когато поиска от алианса да се придвижи по-бързо, за да достигне бенчмарка, за да постигне договорения през 2014 г., че страните-членки харчат 2% от БВП за отбрана. А призивите му за нов праг от 5% не са породили широка обществена съпротива, въпреки че мнозина частно признават, че малко страни от НАТО са позиционирани да го достигнат скоро. Човек, запознат с мисленето на Тръмп за Украйна, който получи анонимност, за да говори откровено, заяви, че първоначалните коментари на президента за прекратяване на войната трябва да се приемат сериозно. Усилията му да окаже обществен натиск върху Путин, да създаде лостове за влияние в преговорите, да се справи с дългогодишния си интерес да играе решаваща роля във всяко сключване на сделки, каза лицето.

И все пак тази доза предпазлив оптимизъм стига само дотук. Митата и санкциите са далеч от парите и оръжията, които администрацията на Байдън изпрати в подкрепа на Украйна. Тръмп разтревови европейските съюзници с фиксацията си върху Гренландия и откритата подкрепа на неговите и съюзниците му за крайнодесните политически партии в Европа, много от които имат връзки или афинитет към Путин. "Гренландия и намесата в британската политика и германските избори са силно обезпокоителни", каза представител на ЕС, който призна, че първоначалните му изявления за Русия и войната в Украйна са "донякъде обещаващи".
А непредсказуемостта на Тръмп вече предизвиква главоболия по цялата политическа пътека, тъй като депутатите от Демократическата партия се изпаряват заради обещанията на президента за потенциално скъпи търговски войни и огнени разговори със съюзническите лидери в Дания заради Гренландия.

След това идва фактът, че ако Тръмп подрежда някои ъгли на екипа си с ястребите на Русия, той пълни други ъгли със скептици, че продължават да изпращат помощ на Украйна. Най-забележителният пример е вицепрезидентът Джей Ди Ванс, който като сенатор се противопостави на продължаващата военна подкрепа на САЩ за Украйна, тъй като той твърди, че Вашингтон трябва да обедини всичките си военни ресурси, за да се изправи срещу Китай. Пенс омаловажи значението на възгледите на Ванс за Украйна.

"Да, той беше автор на законодателството за прекъсване на цялото финансиране за Украйна. Но бих очаквал, че той ще отстъпи пред възгледите на президента Тръмп по всички тези въпроси", каза Пенс.

Други анализатори смятат, че Тръмп, за разлика от бившия президент Джо Байдън, не разглежда войната като основна заплаха за глобалната демокрация, която увеличава рисковете, които той урежда за лоша сделка с Путин. Един от тях посочи коментарите си миналата седмица в интервю за Шон Ханити от Fox News Channel: Тръмп разкритикува украинския президент Володимир Зеленски, чиято страна беше нападната, че е позволила войната да се случи и повтори разочарованието си от касапницата и от двете страни. "Той всъщност не се интересува от Украйна - не по начина, по който Байдън го е направил, нито е твърдял. Той със сигурност не разглежда тази война като екзистенциална или я вижда като по-широко нападение срещу демокрацията", казва Рейчъл Рицо, старши сътрудник в мозъчния тръст "Атлантически съвет".

"Кога сме чували Тръмп да говори за защита на демокрацията? Точно така, не сме. Това не е обектив, през който той гледа на тази война; никога не е било", добави тя. Той вижда това като регионално раздразнение, с което трябва да се справи, и иска да го прекрати бързо.

Европейските представители също така се опасяват, че всяка сделка с Путин, която прекрати военните действия в Украйна, само ще даде време на Путин да превъоръжи и прегрупира уморената от война армия, за да започне нови атаки години по-късно.
"Тръмп също трябва да се съсредоточи не само върху това какво да даде на Путин, но и върху това какво да даде на Зеленски, включително, преди всичко, ефективни, трайни гаранции за сигурност", каза Майкъл Макфол, бивш посланик на САЩ в Русия. "Само успокояването на Путин няма да доведе до мир."

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата