IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

СЗО се надява САЩ да преосмислят напускането си

Доналд Тръмп подписа указ за изтеглянето от организацията в деня, в който стъпи в длъжност

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

Генералният директор на Световната здравна организация (СЗО) Тедрос Аданом Гебрейесус изрази днес съжаление от оттеглянето на САЩ от организацията, предаде Франс прес.

"Преди две седмици президентът Доналд Тръмп подписа указ, с който обяви намерението си да изтегли Съединените щати от СЗО. Ние съжаляваме за това решение и се надяваме, че САЩ ще го преосмислят", каза Тедрос на заседание на изпълнителния съвет на СЗО в Женева.

Генералният директор призова за "конструктивен диалог за съхраняване и засилване на историческите отношения между СЗО и Съединените щати, които са имали сериозно въздействие в много случаи, като например при унищожаването на вариолата".

Съединените щати вече предприеха действия по изтеглянето си от СЗО по времето на първия мандат на Тръмп през 2020 година. Приемникът му Джо Байдън обаче отмени напускането на СЗО.

Тръмп аргументира решението си за изтегляне от СЗО с твърдението, че организацията "ограбва" САЩ, които са най-големият ѝ донор.

В указа на Тръмп се припомня, че САЩ са решили през 2020 година да се изтеглят от СЗО заради това, че не се е справила добре с пандемията от КОВИД-19 и с други световни кризи. В указа се казва още, че САЩ са недоволни от неспособността на СЗО "да приема бързо необходимите реформи и да проявява независимост по отношение на неуместното политическо влияние на някои страни, които членуват в нея".

Тедрос се противопостави на обвиненията на САЩ, като заяви, че "през последните седем години (. . .) СЗО е провела най-дълбоките и най-обширни реформи в историята си".

Страните, членуващи в СЗО, ще обсъдят намаляването на основната част от бюджета на организацията с 400 милиона долара с оглед на решението на Тръмп за изтегляне на организацията, се казва в публикуван днес документ, на който се позовава Ройтерс.

Въпросът с намаляването на бюджета ще бъде разгледан на заседанието в Женева, което ще продължи от днес до 11 февруари. Става дума за финансирането на организацията за периода 2026-2027 година.

Изпълнителният съвет предлага основната част от бюджета да бъде намалена от 5,3 милиарда на 4,9 милиарда долара. Тези средства са част от общия бюджет на организацията за 2026-2027 година, който бе предвидено да бъде на стойност 7,5 милиарда долара, пише БТА.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата