България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития. Това коментира геологът проф. Янко Герджиков от СУ "Св. Климент Охридски" в интервю пред БНР за нестихващите трусове на гръцкия остров.
"Въпросът е кой сценарий ще се развие. Към момента обективно не можем да дадем аргументирано мнение дали ще затихне, или ще доведе до катастрофата от 1956 г. Това в Санторини се нарича земетръсен рой – серия от трусове, пространствено групирани между Санторини и един по-северен остров в акваторията на Егейския басейн", обясни проф. Герджиков.
Той оприличи серията от трусове на тези в Източна Турция през 2022 г., но за разлика от там на гръцкия остров не е имало първи силен трус.
"Възможни са два сценария. Причините за земетръсен рой, освен че е сеизмично активен и наситен с разломи, имаме магмена дейност и вулкани. Движение на флуиди в земната кора или разлом, ние не знаем. Най-лошият сценарий е да е свързано с разломи, като през 1956 г., с катастрофално земетресение и цунами. По-добрият е, ако просто тази активност затихне във времето", каза ученият.
Според проф. Герджиков няма научни методи, за да се прогнозира дали ще има по-мощен трус.
"Просто ги наблюдаваме. Знаем, че са плитки и са процеси на разтягане на земната кора. Но точният механизъм научната общност ще намери", каза той.
Живеещият на Санторини Ради Радев съобщи, че са пуснати 3 извънредни самолета и последният е в 23.30 ч. Самият той е решил да напусне острова, защото се очакват големи свлачища в селото, където живее, а и няма яснота какво ще се случва. С него се е свързал българският консул и го е питал дали има нужда от помощ.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.