Климатолозите са напълно наясно с разрушенията, които глобалното затопляне може да нанесе на местните общности. Но когато бедствието се появи на прага им, то се отразява по съвсем различен начин.
„Това събитие за мен унищожи всякаква граница между работата ми като учен за климата и останалата част от живота ми, семейството ми, приятелите ми“, пише Бенджамин Хамлингтън, учен-изследовател в Лабораторията за реактивни двигатели (JPL) на НАСА, в публикация в LinkedIn, след като домът му в Алтадена е изгорял в пожарите в Лос Анджелис.
Той не е сам. Повече от 200 служители на JPL са загубили домовете си в пламъците, които изравниха със земята части от Лос Анджелис. За по-малко от шест месеца това е вторият случай, в който специалисти по климата са принудени да напуснат домовете си заради метеорологично бедствие, влошено от причиненото от хората затопляне.
През септември наводненията, предизвикани от урагана „Хелън“, които опустошиха Ашвил, Северна Каролина, разселиха изследователи, работещи за федералния център за климатични данни, разположен в града. Още преди тези бедствия инициативите, предназначени за подпомагане на учени, засегнати от война или граждански вълнения, започнаха да насочват вниманието си към екстремните метеорологични бедствия.
Загубите подчертават как последиците от изменението на климата могат да достигнат до всеки и навсякъде, независимо от това колко е образован по темата. Сега учените се оказват точно в положението, което са изследвали и за което са предупреждавали. Никъде не е безопасно, казват те.
Пожарите се отразяват негативно на работата на годишната среща на Американското метеорологично дружество, която се е провела този месец в Ню Орлиънс и на която се са събрали повече от 7000 души.
Няколко учени от JPL са планирали да присъстват на конференцията, но остават в Калифорния, за да се справят с последиците от пожарите. Пламъците за малко не застигат дома на Дуейн Уолисър, главен учен на Дирекцията за науки и технологии за Земята на JPL.
Уолизър е изглеждал изтощен, когато на 13 януари излиза на подиума, за да изнесе планираната лекция за това как данните и експертният опит на НАСА в областта на науката за климата могат да се използват за намаляване на климатичните рискове - не само в лабораториите на НАСА, но и в общностите, където живеят и работят служителите ѝ, включително в Лос Анджелис. Уолисър запозна аудиторията с усилията за изграждане на подробен план за адаптация към климатичните промени за JPL, за да се подготви за опасности като свлачища, предизвикани от проливни дъждове от атмосферни реки.
След края на разговора си той извади снимка, на която се виждаше как пламъците се приближават опасно близо до неговия квартал в каньона близо до лабораторията. В един момент угарките от пожара в Итън достигат до имота на съседа му. Уолизър казва, че той и още няколко местни жители са взели маркучи, за да помогнат за ограничаване на пламъците, докато пристигне пожарникарски екип. „Беше просто ужасяващо“, казва той.
Без безопасно място
Гейл Синатра, преподавател по психология и педагогика в USC Rossier School of Education, разказва за зараждането на съмнения, отричането и съпротивата срещу науката за климата. Статия от 2022 г. призовава психолозите да се подготвят за предстоящото нарастване на броя на хората, принудени да напуснат домовете си поради климатичните промени.
Работата на Синатра за жалост стига до прага ѝ този месец. На 7 януари. тя е играла на карти и е проверявала телефона си за новини за пожара в Палисейдс, който по това време е бил на 40 мили от нея. Чувствала се е в безопасност.
Това било така, докато един съсед не започнал да блъска по входната врата на Синатра, заявявайки, че вижда огън от прозореца на втория етаж и я призовал да се евакуира. Тя грабнала една чанта и избягала, но никога повече не се върнала у дома. Той е погълнат от пожара в Итън. „Писала съм за климатичните бежанци и за това, че това ще се случи“, казва тя. „И сега аз съм една от тях.“
Не става дума само за пожари. Джаред Рени и семейството му издържат близо два месеца без питейна вода през крановете си, след като ураганът „Хелън“ залива Ашвил, Северна Каролина, където той работи като метеоролог в Националните центрове за информация за околната среда на САЩ.
Преди наводненията градът се смяташе за убежище от климатичните промени, разположен далеч от екстремните климатични условия, които засягат други части на страната. „Мисля, че е важно да се говори за това, за да разберат хората, че това може да им се случи“, каза Рени. „В САЩ няма безопасно място.“
Целият анализ - на сайта на Bloomberg TV Bulgaria
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.