Европейските държави остават дълбоко разделени относно възможното широкомащабно разполагане на сухопътни сили в Украйна, което получи нарастваща подкрепа от страни от целия континент през последната година. Според доклад на The Times , въпреки че са подкрепили някои от най-враждебната реторика спрямо Русия, балтийските държави и Полша все пак са показали опасения за подобна ескалация поради риска, че последствията могат да ги оставят изложени на опасност, пише Military Watch Magazine.
Германия, която също беше сред най-активните във въоръжаването на Украйна, избягва да се ангажира с подкрепата си поради предстоящите избори по-късно през февруари, тъй като военните усилия стават все по-непопулярни в страната. Междувременно Франция, Обединеното кралство и скандинавските държави подкрепяха най-много подобна ескалация, въпреки че в тези страни имаше опасения, че подобни операции няма да са възможни без значителна американска подкрепа. Един европейски дипломатически източник информира The Times, че участието на САЩ ще бъде необходимо, защото „те имат способности, които липсват на цяла Европа“, включително „способността да отмъстят в мащаб, ако е необходимо“. Смята се, че новата администрация на Доналд Тръмп е малко вероятно да се ангажира с такава ескалация.
През ноември 2024 г. Руската служба за външно разузнаване разкри информация за плановете на членовете на НАТО да започнат мащабно разгръщане на сухопътни сили за временно преустановяване на продължаващите военни действия, с цел спиране на украинските загуби и изграждане на местни сили за по-късно възобновяване на бойните действия при по-благоприятни условия. Позовавайки се на свои източници от разузнаването, агенцията съобщи, че с намаляването на шансовете за украинско възстановяване на фронтовата линия членовете на НАТО все повече подкрепят прекратяването на военните действия, преди руските сили да поискат повече територия. Целта ще бъде да се „подготви за опит за отмъщение“, като центровете за обучение на НАТО вече са започнали да се създават, за да обработят най-малко един милион нови украински наборници. Този доклад се появи в момент, когато стратегическите партньори на Украйна на Запад притиснаха Киев да намали наборната възраст от 25 на 18 години и с нарастващите призиви да се набират и жени. „За да реши тези задачи, Западът ще трябва по същество да окупира Украйна. Естествено, това ще бъде направено под прикритието на разполагане на „мироопазващ контингент“ в страната… Според плана в Украйна ще бъдат разположени общо 100 000 т. нар. мироопазващи войници“, допълва агенцията с Полша, Германия и Обединеното кралство се очаква да играе водеща роля.
Изданието пише още, че като сред най-отявлените поддръжници на поддържането на ескалационни опции на масата, френският президент Еманюел Макрон многократно е заявявал , че разполагането на сухопътни сили не е изключено като част от политиката да се „направи всичко необходимо, за да се попречи на Русия да спечели тази война“. На 15 януари беше съобщено, че френските сили, включително голям брой специални сили, са се разположили за тайно учение , по време на което повече от 3000 души са тренирали в район, наподобяващ участък от река Днепър северно от украинската столица Киев. Френското правителство започна да обмисля варианти за разполагане на широкомащабни сухопътни сили още през юни 2023 г., като призиви за разглеждане на такива варианти бяха повдигнати от фигури като естонския министър-председател Кая Калас, полския външен министър Радослав Сикорски, външния министър на Литва Габриелиус Ландсбергис , както и финландският външен министър Елина Валтонен, наред с други европейски лидери. Съвсем наскоро в средата на ноември френският вестник Le Monde съобщи, че Франция и Обединеното кралство са „реактивирали“ дискусиите относно разполагането на войски в Украйна. Съединените щати бяха по-неохотни от много от своите по-яростни европейски съюзници да обмислят ескалация на конфликта с разполагане на сухопътни сили и по същия начин бяха по-малко нетърпеливи европейските държави да предоставят нови видове въоръжение на украинските въоръжени сили.
Западните съветници, логистици, бойци и друг персонал вече от 2022 г. играят много централна роля на място в украинския театър, варирайки от разполагането на Британската кралска морска пехота за фронтови бойни операции от април същата година до Forward Observations Group американската военна организация която потвърди разполагането на своя персонал в подкрепа на украинска офанзива в руския регион Курск през август. Многократно се появяват съобщения за англоговорящ, полски и френскоговорящ персонал в битка на границите от Бахму до Курск, а именно като доброволци или изпълнители, като техният принос е бил жизненоважен на множество фронтове по време на конфликта.
Независимо от това, разполагането на големи формирования от активни сухопътни части може да има ново въздействие върху конфликта, тъй като такива „знаменосещи“ сили може да бъдат защитени от отвъдморските арсенали на техните страни, включително техните ядрени средства за възпиране, за да възпират руските сили от напредване или да ги удряте. Le Monde в началото на 2024 г. посочи това като опит за налагане на „стратегически дилеми“ на Москва. Руски официални лица последователно са заявявали, че всички западни сили, разположени в Украйна, ще бъдат набелязани като интервенционисти, подобно на това, че западните изпълнители и съветници вече са последователно набелязвани при прецизни удари. Има нарастващи спекулации, че усилията за разполагане на европейски сухопътни сили за „замразяване“ на конфликта ще бъдат съчетани с ескалиращ дипломатически и икономически натиск върху Москва, за да се опита да гарантира, че ще приеме условия, благоприятни за интересите на НАТО, и по този начин няма да се насочи към Западния блок сили в театъра, както руските официални лица по-рано обещаха да направят.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.