Тежката корупция, обхванала ръководството на Сърбия в продължение на 12-13 години, в лицето на президента Александър Вучич, изкара младите хора на улицата. Това каза бившият зам.-външен министър Милен Керемедчиев в предаването "Денят ON AIR".
Коментирайки трагичния инцидент в Нови Сад, той напомни, че Сърбия дължи 17 млрд. долара на китайски компании, които строят инфраструктурни проекти в цяла Сърбия.
"Корупционните схеми са значителни. За разлика от протестите в Грузия, в Молдова, тук нямаше знамена на Европейския съюз. За дванайсетте години управление на Вучич подкрепата и желанието на сръбските граждани да станат членове на ЕС е спаднало с 10% и вече е под 50%. За 12 години Вучич умело успя да изиграе своите карти - от една страна, хвърляйки прах в очите на европейските чиновници. Той успя да привлече и европейския интерес към себе си - подписа договор с Франция за доставка на самолети "Рафал", подписа важно споразумение с Германия", коментира Керемедчиев пред Bulgaria ON AIR.
Според него зад протестите не стоят чужди сили, тъй като се виждат сръбски знамена и желание за борба с корупцията в страната.
"Те са за сериозно разследване. Протестите се разрастват, но Вучич каза, че няма да подаде оставка, няма да излезе в предизборна битка сега. Вероятно е да има предсрочни избори. Преди една седмица Вучич имаше среща с генералитета на сръбската армия. Сърбия притежава и китайско модерно оръжие, и руско - дрънка постоянно с оръжия", подчерта още Керемедчиев. "Корупцията дълбоко е влязла в сръбското общество. Ще се замажат очите на студентите, като се включи повече опозицията." Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.