IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Тръмп налага отново максимален натиск върху Иран, цели да сведе износа на петрол до нула

Тръмп заяви, че Иран не може да има ядрено оръжие

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

Президентът на САЩ Доналд Тръмп възстанови кампанията си за „максимален натиск“ върху Иран, която включва усилия за свеждане на износа на петрол до нула, за да се попречи на Техеран да се сдобие с ядрено оръжие, съобщава Ройтерс.
Преди срещата си с израелския министър-председател Бенямин Нетаняху Тръмп подписа президентския меморандум, с който се възстановява твърдата политика на Вашингтон спрямо Иран, практикувана през целия му първи мандат.
Тръмп заяви, че Иран не може да има ядрено оръжие и се надява, че с Техеран може да бъде сключена сделка.
Тръмп обвини бившия президент Джо Байдън, че не е успял да приложи стриктно санкциите за износ на петрол, които според Тръмп са окуражили Техеран, като са му позволили да продава петрол, за да финансира програмата си за ядрени оръжия и въоръжените милиции в Близкия изток.
Иран „драматично“ ускорява обогатяването на уран до 60% чистота, което е близо до нивото от около 90% за производство на оръжия, заяви ръководителят на ядрения надзор на ООН през декември пред Ройтерс. Иран отрича да иска да разработи ядрено оръжие.
В меморандума на Тръмп, наред с други неща, се нарежда на министъра на финансите на САЩ да наложи „максимален икономически натиск“ върху Иран, включително санкции и механизми за принудително изпълнение по отношение на тези, които нарушават съществуващите санкции.
Тя също така нарежда на Министерството на финансите и Държавния департамент да проведат кампания, целяща „свеждане на износа на ирански петрол до нула“. Цените на американския петрол намалиха загубите си във вторник поради новината, че Тръмп планира да подпише меморандума, което компенсира известна слабост от тарифната драма между Вашингтон и Пекин.

Тръмп, укази
Износът на петрол на Техеран е донесъл 53 млрд. долара през 2023 г. и 54 млрд. долара година по-рано, според оценки на Администрацията за енергийна информация на САЩ. Производството през 2024 г. се е движило на най-високото си ниво от 2018 г. насам, въз основа на данни на ОПЕК.
Тръмп беше довел износа на ирански петрол почти до нула през част от първия си мандат след повторното налагане на санкциите. Той нарасна по време на мандата на Байдън, тъй като Иран успя да заобиколи санкциите.
Базираната в Париж Международна агенция по енергетика смята, че Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства и други членове на ОПЕК имат свободен капацитет, за да компенсират евентуалния загубен износ от Иран, който също е член на ОПЕК.
Китай не признава американските санкции, а китайските фирми купуват най-много ирански петрол. Китай и Иран са изградили и търговска система, която използва предимно китайски юани и мрежа от посредници, избягвайки долара и излагането на американските регулаторни органи.
Кевин Бук, анализатор в ClearView Energy, заяви, че администрацията на Тръмп може да приложи закона от 2024 г. Stop Harboring Iranian Petroleum (SHIP), за да ограничи някои ирански барели.


SHIP, който администрацията на Байдън не прилагаше стриктно, позволява мерки срещу чуждестранни пристанища и рафинерии, които преработват петрол, изнасян от Иран в нарушение на санкциите. Бук заяви, че ходът на Shandong Port Group от миналия месец да забрани на танкери, на които са наложени санкции от САЩ, да влизат в пристанищата ѝ в източната китайска провинция, е сигнал за въздействието, което SHIP може да окаже.
Тръмп също така нареди на посланика си в ООН да работи със съюзниците си за „завършване на отмяната на международните санкции и ограничения срещу Иран“, съгласно сделката от 2015 г. между Иран и ключови световни сили, която отмени санкциите срещу Техеран в замяна на ограничения върху ядрената му програма.
САЩ се оттеглиха от споразумението през 2018 г., по време на първия мандат на Тръмп, а Иран започна да се отдалечава от ангажиментите си по сделката, свързани с ядрената енергетика. Администрацията на Тръмп също така се опита да задейства връщане на санкциите по сделката през 2020 г., но този ход беше отхвърлен от Съвета за сигурност на ООН.


През декември Великобритания, Франция и Германия заявиха пред Съвета за сигурност на ООН, че са готови - ако е необходимо - да задействат отпадане на всички международни санкции срещу Иран, за да попречат на страната да се сдобие с ядрено оръжие.
Те ще загубят възможността да предприемат такива действия на 18 октомври, когато изтича срокът на действие на резолюцията на ООН от 2015 г. Резолюцията закрепва сделката на Иран с Великобритания, Германия, Франция, САЩ, Русия и Китай, с която бяха отменени санкциите срещу Техеран в замяна на ограничения върху ядрената му програма.
Посланикът на Иран в ООН, Амир Саид Иравани, заяви, че позоваването на „връщането“ на санкциите срещу Техеран ще бъде „незаконно и контрапродуктивно“.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата