IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Дмитрий Кисельов - руската тв звезда, която стана гласът на Кремъл

Той се издига през вторичните трусове на Студената война

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

За десетки милиони телевизионни зрители в 11-те часови зони на Русия неделя вечер означава да се настроят да гледат Дмитрий Кисельов. Най-влиятелният водещ на новините в страната, Кисельов повече от десетилетие тълкува световните събития за нацията, както някога Уолтър Кронкайт или Дан Радър правеха за САЩ. 

Неговото седмично предаване за актуални събития, "Новините на седмицата", на пръв поглед изглежда подобно на всеки новинарски бюлетин на CNN или BBC, с напрегнатата си интро музика и началната последователност, показваща голям тиктакащ часовник.

Съобщението, което излъчва, е всичко друго.

Има спиращи дъха актуализации за военния напредък на Русия, с кинематографични кадри на реактивни изтребители, атакуващи украински градове. Клипове от паради на гордостта в Сан Франциско са показани като доказателство, че САЩ са пред разпад. Наскоро Кисельов отправи положителна нотка към президента Тръмп, повтаряйки Кремъл, но предупреди, че заплахите му за мита могат да осуетят добрата воля на Русия към него, пише The Wall Street Journal.

Един неотдавнашен доклад започна с апокалиптично предупреждение към Запада: Русия няма да се поколебае да използва ядрени бомби, ако се почувства застрашена. Кадрите на президента Владимир Путин , които се обръщат към служители на Кремъл, бяха осеяни с клипове на ракети, летящи във въздуха.

"Не се оплаквай после", каза Кисельов с характерния си дрезгав глас. — "Не ни казвайте, че не сме ви предупредили".

Русия блокира западните социални медийни платформи и прогони независими журналисти в изгнание, затвърждавайки ролята на телевизията като основен източник на новини в страната. Докато Путин задълбочава връзките с противниците на САЩ и се насочва към мирно споразумение за Украйна с Тръмп, което ще остави части от земя под руски контрол, Кисельов помага да се гарантира, че обикновените руснаци ще останат настрана.

Облечен в костюми по мярка, 70-годишният водещ крачи през студиото, говорейки тихо, сякаш отлепя завесата, за да покаже на зрителите истината, която никой не иска да знаят.

"Целта на всеки телевизионен водещ е да пробие екрана, за да влезе от другата страна в кухнята или хола на зрителя, така че той да почувства, че говоря специално с него", каза Кисельов от Москва в първото си интервю за западни медии след инвазията на Русия в Украйна през 2022 г.

"Влизането в неговото съзнание, в неговата душа, разбира се, е основната цел."

Русия, телевизия

В началото на 90-те той се противопостави на съветската цензура, за да хвърли светлина върху протестите за независимост, обхванали Източна Европа. Той почиташе BBC и насърчаваше западния път на Украйна по време на работа в Киев през 2000-те години. Историята за това как той се превърна от нов почитател на западните новинарски мрежи през годините на Елцин, за да се превърне в движеща сила зад пропагандната машина на Путин, предлага прозорец към това как толкова много от най-добрите мислители и влиятелни гласове в страната в крайна сметка обвързаха бъдещето си с руския лидер.

Те включват Дмитрий Тренин, който се отказа да насърчава отношенията между САЩ и Русия като ръководител на подкрепян от Америка мозъчен тръст и подкрепи инвазията. Владимир Соловьов , журналист, който веднъж каза, че само „престъпник с невъобразими размери“ може да влезе във война с Украйна, сега е домакин на реплика към Путин по националната телевизия. Дмитрий Медведев прекара четири години като президент, когато Путин достигна лимита на мандата си през 2008 г. Той обеща либерализация и по-тесни връзки със САЩ по време на посещение в Силиконовата долина, но сега призовава за пълно унищожение на Украйна и често злослови за заплахата от ядрена война.

Руски милиардери, засегнати от западните санкции, се завърнаха у дома от Европа и мълчаливо одобриха управлението на Путин. Руски музиканти вече приемат предложения за концерти в окупирани части на Украйна. Някои, като 33-годишната поп звезда Шаман, получиха държавни медали и покани за Кремъл за запис на провоенни песни, насочени към обединяване на страната около Путин. Поне трима телевизионни водещи обслужват депутатите. Единият е съветник на президента. Не е имало дезертьорство на високо ниво, въпреки първоначалните прогнози на западните разузнавателни агенции.

Свързването му с Кремъл издигна Кисельов до главен обяснител на политиката на Кремъл. Докато дисидентите са изтласкани на маргинал или понякога убити, шоуто му представя Путин като единствения гарант за стабилност във враждебен свят, а войната му е екзистенциална борба за защита на Русия срещу доминиращия Запад. Както САЩ, така и Европейският съюз имат Кисельов в своите санкционни черни списъци.

Според думите на Кисельов доказателствата за руските зверства в Украйна са измислици на холивудски продуценти, критиците на Кремъл са западни марионетки и предатели, а либерализмът е идеология, която САЩ разпространяват, за да отслабят моралната структура на страните, които заплашват тяхната хегемония.

Той никога не споменава колосалните военни загуби на Русия в Украйна и пренебрегва икономическите последици от войната в Русия, като уверява зрителите, че западните страни се справят много по-зле. Когато Русия не успя да предотврати превземането на Сирия от бунтовниците през декември, Кисельов обвини за краха сирийския режим, който Москва подкрепя от години.

телевизия, Русия

Неговата крилата фраза - "Съвпадение? Мисля, че не!" — се превърна в руски интернет мем. Като млад Кисельов каза, че се е сблъскал с консервативните съветски власти, като е регистрирал толкова много разводи - три до 23-годишна възраст - че те вероятно са го задържали в кариерата му. Работейки в смел нов телевизионен канал в залеза на съветската власт през 1990 г., той отказа да прочете в ефир подвеждащ доклад на Кремъл за смъртоносно потушаване на протестите за независимост в Литва, съветска република. Постсъветските власти на Литва дадоха на Кисельов държавна награда, която впоследствие отмениха.

По-късно той се присъедини към свободния медиен пейзаж на Русия от 90-те години на миналия век, когато Борис Елцин отвори икономиката и клеветници се атакуваха взаимно в мрежи, собственост на съперничещи си олигарси.

Обучен класически китарист, учил френски и скандинавски езици, Кисельов е бил на почивка в ски курорти в Алпите и е пътувал из континента като водещ на предаване за европейската култура, направено с финансиране от ЕС.

Неговият краткотраен шести брак през 1998 г. е с британка и той изпраща един от синовете си в частно училище в британския Котсуолдс. Покойният му брат Андрей се премества в Колорадо и става гражданин на САЩ. Кисельов построява дом в скандинавски стил извън Москва с материали, донесени от Финландия и конюшни за конете си.

Когато стана президент през 2000 г., Путин предприе бързи действия, за да овладее мощта на мощните руски телевизионни мрежи. Тъй като не може да си намери работа в Москва, Кисельов се премества в Киев като главен редактор на ICTV, нов канал, собственост на украинския олигарх Виктор Пинчук. Тогавашният президент на Украйна Леонид Кучма обещаваше да вкара страната в Европейския съюз.

В Киев Кисельов стана изявен украински патриот, носейки цветовете на Украйна на футболни мачове и традиционни украински бродирани ризи на събития.

"Чувствам се повече украинец", каза той в телевизионно интервю, заснето в Киев по това време. "Сега съм инвестиран в Украйна като част от нея."

Скоро той коригира възгледите си. Когато протестиращи излязоха по улиците на Киев по време на Оранжевата революция, за да оспорят фалшифицираната победа на проруски кандидат през 2004 г., той каза, че вижда това като подкрепян от Запада преврат. Той вече не смяташе Украйна за модел за влизане на Русия един ден в ЕС. Сега той каза, че Русия трябва да начертае свой собствен курс, независимо от Запада.

"Върнах се в Москва през 2005 г. като от бойно поле и разбрах, че нямаме нужда от това в Русия", каза той.

Бивши колеги казват, че в историята има още нещо. За един амбициозен телевизионен водещ Русия беше далеч по-доходоносен пазар – и в средата на 2000-те, когато Кисельов се завърна, беше пълен с пари от петролен бум. Бивши колеги казват, че Кисельов е видял новата марка хипернационализъм на Путин и е решил, че трябва да се адаптира, за да процъфтява.

Кисельов отрича да се занимава с пропаганда и казва, че естеството на работата му не се различава от това на CNN или BBC.

Руският медиен пейзаж направи рязък завой надясно, когато Путин се завърна на власт за трети мандат като президент през 2012 г. Кисельов беше идеално позициониран да ръководи обвинението. През април същата година той твърди, че на гейовете „трябва да бъде забранено даряването на кръв и сперма“. След смъртта „сърцата им трябва да бъдат или погребани, или кремирани като неподходящи за удължаване на живота“, каза той. Публиката в студиото му избухна в аплодисменти.

Четири месеца по-късно Кисельов беше обявен за водещ на Новините от седмицата, известно предаване за актуални събития, което се излъчва от 2001 г. На следващата година Путин го назначи и за ръководител на "Россия Сегодня", голяма държавна медийна група, която включва най-големия новинарски канал в Русия.

Когато Русия превзе Крим и нахлу в Източна Украйна през пролетта на 2014 г. под претекст, че прогони фашисткото правителство, управляващо Киев, Кисельов беше в челните редици на националистическата истерия, обхванала страната, и гледаемостта му скочи.

"Русия е единствената страна в света, която е реалистично способна да превърне Съединените щати в радиоактивна пепел", каза той в шоуто през март 2014 г., застанал пред екран, изобразяващ огромен гъбен облак. Кисельов помогна за повишаване на популярността на Путин до рекордно високо ниво и многократно подкрепяше правителството му, когато то имаше най-голяма нужда от това, пише още изданието.

Днес Кремъл му вярва, че ще бъде неговият глас пред десетките милиони, които гледат шоуто му всяка седмица. Подходът изглежда работи: проучвания на независимия център Левада сочат, че има широко разпространена подкрепа за Путин и приемане на войната, която според някои западни служители е отнела почти 200 000 руски живота, въпреки че западните социолози казват, че е невъзможно да се получи точна картина на общественото мнение в авторитарната държава.

В крайна сметка най-важната аудитория на Кисельов може да са служителите, на които той дължи позицията си.

Кисельов отрича да е получавал инструкции от правителството. След толкова много години насочване на темите на Кремъл към националната аудитория, той може да не се нуждае от тях.

В Украйна бившият колега на Кисельов, Семирядченко, казва, че той трябва да бъде съден за военни престъпления.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата